Detroit - Pittsburgh, Johan Franzen

Detroit - Pittsburgh, Johan Franzen - Johan Franzen z Detroitu slaví gól v síti Pittsburghu. Na zemi je překonaný brankář Pittsburghu Marc-Andre Fleury. | foto: Reuters

Detroit opět potvrdil formu, Pittsburgh ještě nedal ani gól

  • 70
Úvodní dva finálové duely hokejové NHL se od sebe příliš nelišily. Detroit dominoval ve všech aspektech hry a mladíky z Pittsburghu téměř k ničemu nepustil. Po výhrách 4:0 a 3:0 jsou tak Red Wings na půli cesty k zisku Stanley Cupu.

V zahajovacím utkání finále NHL se diváci dočkali první branky až v 34. minutě, kdy převahu Detroitu nad Pittsburghem gólově vyjádřil Mikael Samuelsson.

Do odvety vstupovali Red Wings s touhou rozhodnout o výsledku již mnohem dříve. Stejné přání měli také fanoušci ve vyprodané Joe Louis Aréně, která v první třetině aplaudovala hned u dvou brankových situací domácího mužstva.

Detroit již v sestavě přivítal uzdraveného útočníka Johana Franzéna, který nahradil ve druhé útočné formaci Jiřího Hudlera. Olomoucký rodák se přesunul až do čtvrté pětky po bok Helma a Maltbyho. Ke změně došlo také na straně hostí. Bijce Georgese Laraquea nahradil podle očekávání Gary Roberts.

Ani zkušenosti dvaačtyřicetiletého veterána však ofenzivu Pittsburghu nepozvedly a gólman Chris Osgood se mohl radovat ze druhé vychytané nuly za sebou. Aktuální brankářská jednička Detroitu tak napodobila Martina Brodeura, jenž jako první v historii dokázal vychytat čistá konta v úvodních dvou finálových střetnutích (2003 proti Anaheimu).

Pětatřicetiletý rodák z kanadského Peace River zneškodnil všech 22 ran Penguins a uhájil svou třetí nulu v play-off, celkově 13. v kariéře. Více odchytaných zápasů play-off bez inkasované branky má na kontě pouze sedm gólmanů, mezi kterými figuruje také Osgoodův současný náhradník Dominik Hašek (14 nul).

Historie play-off NHL rovněž pamatuje, že úvodní dva finálové duely dosud vyhrálo už 31 mužstev. Pouze jediné z nich (1971 - Chicago Blackhawks) se přitom nakonec neradovalo ze zisku Stanley Cupu. Potvrdí hokejisté Red Wings tuto jednoznačně vyznívající statistiku? Po úvodních výsledcích (4:0, 3:0) a zejména předvedené hře o tom lze jen stěží pochybovat.


Dva rychlé góly nasměrovaly Detroit za výhrou

Detroit se v zahajovací třetině dostal hned v pěti případech do přečíslení. Svého soupeře přestřílel v poměru 12:6 a výsledkem bylo vedení 2:0.

První branku obstaral v 7. minutě skvěle hrající obránce Brad Stuart, který propálil Marc-Andre Fleuryho tvrdou ranou příklepem od pravého mantinelu. Přihrávku si připsal Fin Valtteri Filppula.

Detroit - Pittsburgh, Valtteri Filppula

Druhá trefa padla ve 12. minutě po kombinaci švédských útočníků v sestavě Red Wings. Přihrával Henrik Zetterberg a Tomas Holmström protlačil puk mezi betony Fleuryho.

Největší šance Pittsburghu skončila na tyči

Prostřední hrací část zahájili domácí za početní převahy, která znemožnila Pittsburghu vytvořit si hned v úvodu tlak. Detroit si za stavu 2:0 následně v poklidu hlídal svůj náskok, který mohl v polovině střetnutí pojistit Zetterberg. Jeho střela bez přípravy však jen těsně minula levou tyč Fleuryho branky.

Penguins se nedokázali prosadit ani během hry ve čtyřech na obou stranách, ke které došlo po vzájemné potyčce Holmströma s Orpikem ze 32. minuty. Velká gólová šance Pittsburghu přišla až v 36. minutě, kdy v obranném pásmu nešťastně upadl bek Andreas Lilja.

Veterán Gary Roberts chytře uvolnil Jordana Staala, který sám z prostoru před brankou okamžitě pálil. Svým pohotovým zakončením ovšem minul prostor mezi třemi tyčemi a po odrazu kotouče od zadního mantinelu napálil pro změnu levou tyč Osgoodovy branky. V závěru třetiny se sekáním provinil frustrovaný Ryan Malone, načež Detroit mohl opět uklidnit hru.

Třetí třetina nabídla hon na Franzéna s Osgoodem

Krátce po úvodním buly třetí dvacetiminutovky se v útočném pásmu provinil Marián Hossa, a Pittsburgh tak opět přišel o šanci na rychlý gól. S ubíhajícím časem postupně narůstal počet potyček a provokací ze strany hostí. Ve 44. minutě se hříšník Malone pustil do Dacjuka poté, co ruský útočník chytře vybídl k zakončení Henrika Zetterberga.

Detroit - Pittsburgh

O dalších pět minut později se Malone pustil pro změnu do brankáře Chrise Osgooda, za což si vykoledoval svůj čtvrtý menší trest v zápase a zároveň připravil své barvy o početní výhodu. Na trestné lavici totiž v dané době pobýval detroitský Dallas Drake. Oba celky tak pokračovaly ve hře se čtyřmi hráči, čehož využili Red Wings k rychlé útočné akci a zvýšení na 3:0.

Navrátilec Johan Franzén vyslal na zteč do útočného pásma Valtteri Filppulu, který přebruslil obránce Krise Letanga a dlouhou kličkou nedal šanci ani přemísťujícímu se brankáři Fleurymu.

V 52. minutě vyvolali hokejisté Pittsburghu další hromadnou potyčku. Činil se především Maxime Talbot, který si vyřizoval účty s Johanem Franzénem. Švédský útočník, jenž se vrátil do hry po prodělaných příznacích otřesu mozku, totiž o pár střídání dříve ochotně upadl po kontaktu s Garym Robertsem.

Necelé tři minuty před koncem vyslal Franzénovi varování také Ryan Whitney, přičemž tečku za utkáním udělal hromadný konflikt za brankou Detroitu zahájený střetem Chrise Osgooda s Petrem Sýkorou.

Výsledek - finále, 2. zápas:

Detroit - Pittsburgh 3:0 (2:0, 0:0, 1:0) Branky a nahrávky: 7. Stuart (Filppula), 12. Holmström (Zetterberg), 49. Filppula (Franzén, Stuart). Rozhodčí: Joanette, Watson - Racicot, Morin. Vyloučení: 8:13, navíc Roberts, Talbot (oba Pittsburgh) 10 min. Bez využití. Střely na branku: 34:22. Diváci: 20 066. Stav série: 2:0.

Sestavy:

Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lilja, Lebda - Dacjuk, Zetterberg, Holmström - Franzén, Filppula, Samuelsson - Drake, Draper, Cleary - Hudler, Helm, Maltby. Trenér: Mike Babcock.

Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Gill, Scuderi, Whitney, Letang - Malone, Crosby, Marián Hossa - Talbot, Malkin, Sýkora - Dupuis, J. Staal, Kennedy - J. Ruutu, Hall, Roberts. Trenér: Michel Therrien.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.