Češi a NHL? Už po sobě tolik neprahnou

Praha - Mluvilo se o krvácení. Každé léto z extraligy odcházely do NHL hvězdy - Čechmánek, Reichel, Hejduk, Hlaváč, Dopita. O prázdninách 2002 úprk náhle ustal. Pominuly časy, kdy NHL dychtila po mocné letní dávce nových českých hokejistů. Ale ani sami hráči už se do zámoří tolik neženou. Mnozí se vracejí. Proč? „Ten boom už je pryč, vážení,“ tvrdí agent Jaromír Henyš.

Poptávka klesá, neboť počet klubů v NHL se po rozšiřování ustálil na třiceti. Národní tým na olympiádě i na mistrovství světa vypadl už ve čtvrtfinále, což neprospělo pověsti českého hokeje.

Vyčerpaná domácí soutěž už zámořskému kolosu nemůže nabídnout tolik osobností a nadějí. Nejlepší hráči jako sparťan Broš nebo pardubický kanonýr Sýkora žádají důstojné podmínky. Nejdou pod svou cenu a odmítají působit na farmě, která pro ně není finančně ani výkonnostně přitažlivá.

„NHL není nafukovací,“ řekl reprezentační trenér Slavomír Lener. „A nedávno se o dvě místa snížil počet hráčů, které smějí týmy držet na soupisce. Šetří se všude.“ Do St. Louis sice přestoupil zlínský tahoun Čajánek, ovšem doprovázejí ho už jen méně známí mladíci Chabada a Sivek ze Sparty či Plekanec z Kladna.

Příchody se ztrátám vyrovnávají, ba je dokonce přebíjejí. Vrátil se zkušený Kučera, kterého získala Slavia. Sparta přetáhla útočníka Špaňhela, zpátky do Třince zamířil střelec Pletka. Doma možná zůstane slavný Ručinský, beze smlouvy je v NHL také Šlégr. O něho se údajně zajímají Pardubice. Tamní manažer Zbyněk Kusý se k tomu odmítá vyjádřit. „A jak je u vás? Prší?“ odpovídá na otázku ohledně svalnatého beka.

N e j v ě t š í  p ř e s t u p y  l é t a

Z extraligy do NHL

Petr Čajánek (Zlín - St. Louis)

Martin Chabada (Sparta - Islanders)

Michal Sivek (Sparta - Pittsburgh)

Z NHL do extraligy

František Kučera (Washington - Slavia)

Martin Špaňhel (Columbus - Sparta)

Václav Pletka (Philadelphia - Třinec)

Ani lákavá nabídka Washingtonu z Pardubic nepřetáhla útočníka Sýkoru. Odmítl gáži 750 000 dolarů (24 milionů korun) za sezonu a možnost hrát s krajany Jágrem a Langem. „Tu částku vytasili až na poslední chvíli, když byl Petr na dovolené v Chorvatsku,“ líčil agent Henyš. „Původně dávali o dost míň, a tak Petr v Pardubicích slíbil, že tam ještě rok vydrží.“ Podobně jako Sýkora se zachoval sparťanský centr Broš. Také on chce do NHL vkročit na úrovni.

„Do Ameriky se teď nikdo vyloženě nepohrne. Snad jenom ten, kdo má velké ambice,“ míní Henyš. Zámoří opouštějí veteráni, ale i zneuznané talenty, kterým se v NHL prorazit nepodařilo. „Vracejí se i Rusové, Švýcaři, Němci...“ prohlásil kouč Lener. Pravda, do bohatnoucí ruské soutěže jdou známí rutinéři Kravčuk a Kamenskij. Platy srovnatelné s NHL přivábily rovněž české osobnosti Pateru, Procházku či Vlasáka.

Počet českých vyslanců v NHL v devadesátých letech neustále stoupal, což však do budoucna platit nemusí. Suma 77 hráčů z poslední sezony může zůstat historickým rekordem. Třeba přes finskou ligu se do zámoří znovu vrhají křídla Rosa a Vůjtek, jenže přesně opačným směrem se vydávají další útočníci, Šimíček a Tenkrát.

Jaký vliv mají na kurz hokejových národů výsledky reprezentace, ukazuje příklad Slováků. Po triumfu na mistrovství světa jsou víc v módě než neúspěšní Češi. Kluby NHL po turnaji z Evropy vzaly už čtyři šampiony.

Proč už český hokej nekrvácí

1. NHL si už nejlepší hráče vzala

2. V NHL nepřibyly nové kluby, počet volných míst je omezený

3. Česká reprezentace neuspěla na ZOH ani na mistrovství světa

4. Hokejisté znají svou cenu, nepřistoupí na každou smlouvu

 


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.