Čechmánek poslední zápas sezony nedochytal

New York - V jednom ze sobotních zápasů úvodního kola play-off NHL rozdrtilo Buffalo na domácím ledě Philadelphii 8:0, celou sérii vyhrálo 4:2 a zaslouženě postupuje do semifinále Východní konference. Brankář Flyers Roman Čechmánek inkasoval pět gólů z prvních devíti střel a byl již ve čtvrté minutě druhé třetiny vystřídán Brianem Boucherem. Dominik Hašek zastavil všech čtyřiadvacet střel Philadelphie a připsal si již šestý shutout kariéry v play off. Potenciálním soupeřem Buffala může být Pittsburgh, který vyhrál ve Washingtonu 2:1, v sérii vede 3:2 a šestý zápas odehraje na domácím ledě.

Flyers předvedli v Buffalu výkon, na který asi budou chtít co nejrychleji zapomenout. Sabres je předčili ve všech směrech a uštědřili jim nejtěžší porážku v historii jejich účinkování ve vyřazovacích bojích. V roce 1991 stejným poměrem naposledy přehrál v play off Pittsburgh Minnesotu, jejímž generálním manažerem byl tehdy shodou okolností Bob Clarke, který si tak v sobotu musel stejnou potupu vytrpět podruhé. "Noční můra," shrnul Clarke po zápase své pocity.

Ani dosavadní hvězda týmu, gólman Čechmánek, tentokrát Philadelphii nepomohl. Přesto za většinu obdržených branek nemohl. "Kdybychom Romana neměli, možná jsme tu ani nehráli. Velmi oceňuji jeho kvality. Škoda jen, že pro něho sezóna skončila tímto způsobem," složil českému brankáři poklonu trenér Letců Bill Barber.

To v kabině domácího Buffala byla o mnoho lepší nálada. Sabres postoupili do semifinále konference počtvrté v pěti letech. Z dvou gólů se radovali Chris Gratton a Jean Pierre Dumont, z branky a dvou přihrávek se mohl těšit Dave Andreychuk. "Připravovali jsme se jako na sedmý zápas. Rozhodně jsme nechtěli jet znovu do Philadelphie," poznamenal Gratton.

Potenciálním soupeřem Buffala může být Pittsburgh, který vyhrál ve Washingtonu 2:1, v sérii vede 3:2 na zápasy a šesté střetnutí odehraje na domácím ledě. Na vítězství Tučňáků se brankou a přihrávkou podíleli shodně Mario Lemieux a Andrew Ference, po jedné asistenci si připsali Jaromír Jágr a Jan Hrdina.

"Samozřejmě ještě není nic rozhodnuto. Čeká nás další bitva a my musíme být připravení na těžkých 60 minut," brzdil Lemieux optimismus v řadách Penguins.

Hosté se znovu soustředili především na obrannou část hry a vyplatilo se jim to. V sedmé a v osmé minutě dali v rychlém sledu dvě branky a pak jim už jen stačilo spoléhat na vynikajícího brankáře Johana Hedberga, který si připsal 21 úspěšných zásahů. "Doma musíme tenhle výkon zopakovat," myslel hned na další duel trenér Tučňáků Ivan Hlinka.

V Západní konferenci dospěla k závěru další dvě čtvrtfinálová klání. Dallas zvítězil v Edmontonu 3:1 a po výsledku 4:2 na zápasy postupuje dál. Necelé tři minuty před koncem, za stavu 1:1, vstřelil rozhodující gól Joe Nieuwendyk, který se do sestavy Hvězd vrátil po několikazápasové absenci způsobené potížemi s kolenem. Definitivní pečeť výsledku pak dal trefou do opuštěné klece Olejářů v poslední minutě Mike Modano.

Na ledě soupeře uspěli i hráči St. Louis, kteří vyhráli v San Jose 2:1 a také postupují. Velký podíl na vítězství Blues měl český brankář Roman Turek, který si připsal 30 úspěšných zákroků. Nejvíce se asi zapotil v posledních sekundách, kdy na něho letělo ještě několik nebezpečných střel. Turek skákal od tyče k tyči, zasahoval všemi částmi těla a vydechl si, až když zazněla závěrečná siréna.

"Všechno, co se stalo loni, je zapomenuto. Nyní máme před sebou semifinále konference," poznamenal český gólman s odkazem k loňské sezóně. V ní St. Louis jako nejlepší tým základní části vypadl už v prvním kole, když nestačil na Žraloky ze San Jose.

Značný díl viny tehdy novináři připisovali i Turkovi, který však letos ukázal, že se na něho spoluhráči mohou spolehnout i ve vyřazovacích bojích. "Loni to bylo mé první play off v NHL. Nyní se cítím o mnoho lépe," dodal český brankář.

V posledním měření sil se na západě schyluje k překvapení. Detroit vedl nad týmem z Los Angeles 2:0 na zápasy, ale po sobotním duelu už 2:3 prohrává. Králové totiž na ledě Red Wings zvítězili 3:2 a postup mohou nyní potvrdit v šestém střetnutí na domácím ledě. Zásluhu na vítězství hostů měl především slovenský útočník Žigmund Pálffy, který jeden gól vstřelil a na jeden nahrál.

Washington - Pittsburgh 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
31. Gončar - 7. Ference (Jágr), 8. Lemieux (Hrdina). Střely na branku: 22:18. Diváci: 18 672. Stav série: 2:3.

Buffalo - Philadelphia 8:0 (4:0, 2:0, 2:0)
3. a 57. Gratton, 24. a 43. Dumont, 14. Gilmour, 18. Audette, 19. Andreychuk, 27. Heinze. Střely na branku: 26:24. Diváci: 18 690. Konečný stav série: 4:2.

Detroit - Los Angeles 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
41. Kozlov, 53. Chelios - 2. Pálffy, 22. Laperriere, 42. Deadmarsh. Střely na branku: 29:25. Diváci: 19 995. Stav série: 2:3.

Edmonton - Dallas 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
5. Smyth - 49. Hull, 58. Nieuwendyk, 60. Modano. Střely na branku: 21:26. Diváci: 17 100. Konečný stav série: 2:4.

San Jose - St. Louis 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
53. Stuart - 36. Stillman, 37. Demitra. Střely na branku: 31:30. Diváci: 17 496. Konečný stav série: 2:4.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a plus a minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách.