Calgary - Colorado, Milan Hejduk

Calgary - Colorado, Milan Hejduk - CHVILKOVÁ RADOST. Milan Hejduk se raduje se spoluhráči z gólu v zápase NHL proti Calgary, ale ani jeho dvě asistence porážku Colorada neodvrátily. | foto: Patrick Price, Reuters

Balaštík podpořil vítězství Columbusu

• 4
St. Louis - Dvoubodový zisk hokejistů Columbusu Blue Jackets ze souboje s nevýrazným celkem St. Louis Blues svým jedenáctým zásahem sezony podpořil útočník Jaroslav Balaštík. Bod za asistenci si připsali také Jan Hrdina a David Výborný. Forvard Milan Hejduk zmírnil porážku Colorada s Calgary dvěma finálními přihrávkami.

Hokejisté Columbusu dokázali dovést do úspěšného konce už čtvrté utkání za sebou.

Připsali si tak celkové třicáté vítězství sezony a stanovili nový klubový rekord.

Tým Petra Čajánka, St. Louis, se naopak neradoval z vítězství už v devátém střetnutí za sebou.

Výsledkovou mizérii Blues navíc prohloubila ztráta dalšího klíčového hráče.

Pro zranění sezonu předčasně ukončil kapitán Dallas Drake, který tak na listině zraněných hráčů doplnil brankáře Curtise Sanforda a zadáka Barreta Jackmana.

Střelecky aktivnější domácí mužstvo se ujalo vedení již po třiasedmdesáti vteřinách hry. Střelu Kevina Dallmana za záda Pascala Leclaira dorazil Keith Tkachuk. Blue Jackets srovnali ve 13. minutě. Po přihrávkách od Jana Hrdiny a Aarona Johnsona se letos pojedenácté trefil Jaroslav Balaštík. Český útočník tak uťal svůj desetizápasový bodový půst.

Prostřední dvacetiminutovku vyplnily dvě branky, obě skončily v síti domácího gólmana Patricka Lalima. V páté minutě dané hrací části se prosadil důrazný Jason Chimera, přičemž na 3:1 zvyšoval v závěru třetiny střelec Rick Nash. Své pětadvacáté trefy docílil ranou švihem z prostoru mezi kruhy za přispění Davida Výborného.

Stejný hráč se do střelecké listiny zapsal i v úvodu závěrečného dějství, kdy pokusem ke vzdálenější tyči Lalima využil přesilovou hru. Poslední slovo utkání si vzal domácí forvard Jamal Mayers, jenž necelých deset minut před koncem stanovil finální podobu skóre na 4:2.

Calgary přehrálo svého divizního rivala, Colorado Avalanche, v poměru 6:3. V bitvě o čelo Severozápadní divize tak získalo dvoubodový náskok. "Chceme být v play-off, takovéto zápasy tak musíme vyhrávat," řekl po utkání domácí útočník Shean Donovan.

Flames poslal do vedení přesilovkový zásah Chucka Kobasewa ze čtvrté minuty hry. Hosté ovšem v patnácté minutě otočili skóre ve svůj prospěch, když se za asistencí Milana Hejduka dvakrát prosadil kapitán Joe Sakic.

Obě branky od sebe dělilo pouhých pětadvacet vteřin. Nejprve se Sakic za záda Miikky Kiprusoffa trefil pokusem bekhendem za početní převahy, aby podruhé udeřil dorážkou Hejdukovy střely.

Prostřední dvacetiminutovka byla zcela v režii domácího mužstva, které Avalanche přestřílelo v poměru 12:3. Aktivita Calgary se projevila také na skóre, jehož první změnu zařídil ve čtvrté minutě dané třetiny důrazný útočník Chris Simon.

Potřetí se fanoušci v Pengrowth Saddledome radovali v čase 32:14, kdy přihrávku Sheana Donovana zakončil Craig MacDonald. Necelé dvě minuty před druhým odchodem do kabin navíc Jarome Iginla připravil gól pro Daymonda Langkowa, který upravil stav již na 4:2.

"Ve druhé třetině jsme hráli neuvěřitelně. Hráči jako MacDonald, Simon či Kobasew doslova létali a v ofenzivě toho hodně vytvořili," uvedl Donovan, který v závěrečném dějství po snížení colorádského Cody McCormicka napálil kotouč přesně nad lapačku Petera Budaje.

Zhruba osm minut před finální sirénou inkasoval slovenský gólman ve službách Avalanche pošesté, když trestné střílení proměnil domácí forvard Matthew Lombardi.

Sedmizápasová vítězná série Floridy Panthers skončila na hokejkách Caroliny. Hurricanes si tak dvoubodovým ziskem zajistili triumf v Jihovýchodní divizi a zároveň jistotu účasti v play-off. Svěřenci trenéra Petera Lavioletta tak doplnili postupující trio ve složení Ottawa, Detroit a Dallas.

Skóre zápasu otevřel v páté minutě hostující Chris Gratton. Carolina měla následně díky nedisciplinovanosti Panterů řadu početních výhod. V dvojnásobné převaze se Hurricanes prosadit nedokázali, povedlo se jim to až při klasické výhodě v poslední minutě úvodní dvacetiminutovky. Forvard Ray Whitney poslal kotouč do sítě nad pravým ramenem brankáře Roberta Luonga.

Ve čtvrté minutě prostředního dějství se domácí radovali podruhé. Ránu Františka Kaberleho úspěšně tečoval veterán Mark Recchi. Florida odpověděla šťastnou trefou obránce Mika Van Ryna, který přihrávkou hledal hůl spoluhráče Kwiatkowskiho, aby si puk do vlastní sítě nechtěně srazil bránící Aaron Ward.

Carolina o svém triumfu rozhodla v úvodu třetí třetiny, kdy Craig Adams dokázal skórovat ve vlastním oslabení. Kevyn Adams odpálil kotouč z obranného pásma, Craig Adams v rychlostním souboji předčil Chrise Grattona a po zaváhání Luonga poslal své barvy do vedení.

Mladší bratr slavnějšího Saku Koiva, Mikko Koivu, zajistil proměněným nájezdem úspěch Minnesoty Wild nad Vancouverem Canucks. Třiadvacetiletý centr tak napravil své vyloučení ze závěrečných minut předcházejícího duelu obou týmů, který Kosatky dovedly do vítězného konce přisilovkovou trefou z času 59:53.

Zmiňovaný forvard Mikko Koivu byl jediným úspěšným exekutorem závěrečného rozstřelu, když Alexe Aulda překonal hned v prvním kole. Brankáře Wild, Manny Fernandeze, z nájezdu prověřil pouze Daniel Sedin, Markus Näslund a Jarkko Ruutu nezamířili přesně.

Vancouver tak neuspěl teprve podruhé z posledních šesti zápasů. Momentálně figuruje na sedmé pozici Západní konference bod za šestým Anaheimem, přičemž shodný bodový odstup jej dělí od osmého Edmontonu.

"Hráli jsme lépe než v předchozím zápase, ale Manny (Fernandez) chytal skvěle. Podle mě to byl on, kdo rozhodl o dvoubodovém zisku Minnesoty," uvedl forvard Anson Carter.

Po šedesáti minutách hry a následném prodloužení utkání skončilo smírně 1:1. Obě brankové situace byly k vidění v průběhu druhé třetiny. Jako první se téměř přesně v polovině zápasu prosadili hostující hokejisté, když směr střely obránce Filipa Kuby změnil Randy Robitaille a následně také Marc Chouinard. Canucks kontrovali v patnácté minutě, akci bratrů Sedinových do gólového konce dovedl Anson Carter.

Výsledky:
New York Islanders - Pittsburgh 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
32. a 59. Gončar, 34. LeClair, 39. Crosby. Střely na branku: 29:29. Diváci: 11.286.

Carolina - Florida 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
20. Whitney, 24. Recchi (F. Kaberle), 42. Adams - 5. Gratton, 29. Van Ryn. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17.693.

Detroit - Chicago 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
11. Yzerman, 60. Dacjuk - 37. M. Cullen, 55. M. Lapointe, 62. Sharp. Střely na branku: 41:34. Diváci: 20.066.

St. Louis - Columbus 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
2. Tkachuk, 51. Mayers - 37. a 43. Nash (na první Výborný), 13. Balaštík (Hrdina), 25. Chimera. Střely na branku: 30:20. Diváci: 14.101.

Calgary - Colorado 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
4. Kobasew, 24. Simon, 33. McDonald, 39. Langkow, 50. Donovan, 52. Lombardi z trestného střílení - 15. a 15. Sakic (na obě Hejduk), 46. McCormick. Střely na branku: 30:26. Diváci: 19.289.

Vancouver - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
35. Carter - 30. Chouinard (Kuba), rozhodující nájezd M. Koivu. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.630.

Anaheim - Dallas 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)
1. Kunitz, 14. Pahlsson, 38. Fedoruk, 58. McDonald, rozhodující nájezd R. Niedemayer - 12. Stevenson, 14. Robidas, 27. Arnott, 42. Morrow. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.174.