Ambiciozní Dallas prožívá mizerný start

Vstup do nové sezony zámořské NHL se rozhodně nevydařil týmu Dallas Stars, finalistovi Stanley Cupu. Texaské mužstvo prohrálo v noci v Carolině 2:5 a z dosavadních čtyř zápasů se pouze jednou radovalo z výhry. Naopak prvně poznal pocity vítězství Montreal, jenž na vlastním ledě stejným skóre zdolal Edmonton. Ve třech úterních zápasech se na ledě objevilo pět českých hokejistů, ovšem žádný z nich se do statistik bodově neprosadil.

Dallas zatím vstřelil osm gólů ve čtyřech zápasech a více než tři branky zaznamenal naposledy 29. března, kdy vyhrál na Floridě 4:1. Včera se do branky týmu Stars poprvé postavil nováček Marty Turco a nebyl to pro něj nejlepší debut. O jeho nervozitě svědčí už fakt, že v úvodní třetině byl během necelých dvou minut dvakrát vyloučen za vyhození puku do hlediště. "Byl to pro mě těžký start. Nehráli jsme, jak bychom chtěli," potvrdil Turco.

Domácí kouč Paul Maurice přiznal, že rozhodujícím okamžikem zápasu byl konec třetiny. Carolina vedla 1:0 a bránila se dvojnásobné přesilovce. "Důležitý byl i gól Brind´Amoura na začátku druhé části a pak branka Ozolinše v oslabení," prohlásil kouč. Lotyšský obránce Ozolinš zaznamenal první branku v dresu Caroliny, útočník Ron Francis se zase 1089. přihrávkou posunul na čtvrté místo historických tabulek.

Životní zápas odehrál v mužstvu Montrealu obránce Patrice Brisebois, dosud spíše známý z loňské "žabožroutí" aféry s Václavem Prospalem. V utkání s Edmontonem zaznamenal gól a tři přihrávky, což se mu dosud v kariéře nepovedlo, dvě branky přidal Benoit Brunet. Zápasu předcházel slavnostní ceremoniál na počest zemřelé legendy Maurice Richarda.

"V takové chvíli jste pyšný, že oblékáte dres Montrealu. Dnes jsme hráli dobře v přesilovkách a využili jsme řadu šancí," přiznal Brunet. Montreal výhrou 5:2 přerušil sérii domácích neúspěchů proti Edmontonu, naposledy totiž na domácím ledě vyhrál nad rivalem z provincie Alberty 11. listopadu 1996.

Pouhých 50 sekund byl coloradský brankář Patrick Roy od zápasu s čistým kontem, nakonec však inkasoval po střele Dwayna Haye. Dosáhl už 445. vítězství v řadě a je jen dva vyhrané zápasy od historického rekordu legendárního gólmana 50. a 60. let Terryho Sawchuka. Roy zaznamenal 28 zásahů.

Velký den chtěl určitě prožít jeho protějšek Mike Vernon, který se po pěti letech vrátil do branky Calgary. V mezidobí chytal v Detroitu (kde získal další Stanley Cup), San Jose a na Floridě. V červnu jej v rozšiřovacím draftu získala Minnesota a vyměnila jej do Calgary. V úvodní třetině Vernon zlikvidoval všech jedenáct střel, ale vy zbývající části zápasu jich chytil jen pět. V minulé sezoně bylo Calgary pátým nejlepším týmem v úspěšnosti přesilových her, v té letošní nevyužilo ještě ani jednu početní výhodu.

Carolina - Dallas 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
17. O´Neil (Francis, Battaglia), 21. Brind´Amour (Kapanen, Willis), 25. Battaglia (Francis), 36. Ozolinš (Gelinas), 56. Westlund (Gelinas) - 35. Hull (Morrow, Nieuwendyk), 51. Keane (Hatcher, Langenbrunner). Střely na branku: 22:21.

Montreal - Edmonton 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
15. Darby (Poulin, Stock), 23. Koivu (Markov, Brisebois), 34. Brisebois (Markov, Koivu), 49. Brunet (Brisebois, Linden), 60. Brunet (Brisebois) - 26. Kilger (Lacouture, Laraque), 56. Cleary (Ujanov). Střely na branku: 23:18. Diváci: 20 108.

Calgary - Colorado 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
60. Hay (Shantz) - 25. Deadmarsh (Bourque, Foote), 37. Forsberg (Drury, Bourque), 39. Podein (Yelle, Foote). Střely na branku: 29:19. Diváci: 16 031.

Statistiky českých hokejistů v úterních zápasech (za klubem je počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branky a bilance plus/minus při účasti na vstřelených a inkasovaných brankách)

Martin RUČINSKÝ (Montreal) 0 (0 + 0), 1, +1
František MUSIL (Edmonton) 0 (0 + 0), 0, 0
Josef VAŠÍČEK (Carolina) 0 (0 + 0), 2, +1
Milan HEJDUK (Colorado) 0 (0 + 0), 3, +1
Martin ŠKOULA (Colorado) 0 (0 + 0), 0, 0

Brankář Edmontonu Tommy Salo si s tímto pokusem montrealského Olega Petrova poradil, nakonec však inkasoval pět branek.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.