Radost běloruských hokejistů po historické výhře nad Švédskem

Radost běloruských hokejistů po historické výhře nad Švédskem | foto: Reuters

Švýcaři urvali druhé vítězství. Švédsko opět padlo, Slováci se strachovali

• 474
Hokejisté Běloruska slaví další historické vítězství nad Švédskem. Ve skupině A ho na mistrovství světa ubránili a přehráli 1:0, favorit ve skupině ještě nezískal žádný bod stejně jako Češi. Třásli se také hráči Slovenska, kteří si měli připsat povinnou výhru, Velkou Británií však porazili těsně 2:1. Ve večerním zápase rozhodl jediným gólem o výhře Švýcarů nad Dánskem střelec Meier.

Dánsko - Švýcarsko 0:1

Nízké skóre, ale velmi přesvědčivý výkon hokejistů helvétského kříže. Dánům povolili vyslat na gólmana Berru jen 4 střely za celý zápas! Taková byla jejich dominance ve druhém duelu na turnaji.

Dánové sice v sobotu slavně poprvé na mistrovství světa porazili severského rivala ze Švédska, ale v zápase nejspíš nechali spoustu sil. Ty jim dnes citelně chyběly. Dnešní soupeř byl od prvních minut jasně lepší. Válela zejména posila ze San Jose, útočník Timo Meier.

Hbitý forvard měl blízko ke třetí brance na šampionátu po šesti minutách, ale nepropasíroval puk za Dahma. Co se nepovedlo v úvodu, to vyšlo ve 14. minutě, kdy se nádherně uvolnil a přes obránce vystřelil pod ruku dánského gólmana.

Švýcaři drtili Dány, před Dahmem vznikaly velké závary, které však zkušený brankář chytající německou ligu ustál. Spoluhráči v poli ovšem nedokázali podpořit jeho dobrý výkon gólem.

Švýcaři po nedělní druhé výhře vyšplhali na šest bodů a jsou třetí o skóre za Ruskem a Slovenskem.

Dánsko - Švýcarsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branky: 13:12 Meier (Hischier, Müller). Rozhodčí: Šír, Staňo – Ondráček, Synek.

Dánsko Dahm (Dichow) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo (C), O. Larsen, O. Lauridsen (A), Kristensen, Krogsgaard – Nicklas Jensen, Jakobsen, Boedker – Andersen, Jesper Jensen, Hardt – True, Bau Hansen, Meyer – Madsen, Poulsen (A), From – Olesen.

Švýcarsko Berra (Nyffeler) – Müller, Siegenthaler, Untersander (A), Moser, Diaz (C), Geisser, Alatalo, Heldner – Praplan, Scherwey, Bertschy – Meier, Hischier (A), Andrighetto – Hofmann, Simion, Corvi – Ambühl, Kurashev, Vermin.

Přejít na on-line reportáž

Švédsko - Bělorusko 0:1

Bělorusové dali vzpomenout na své velké a zároveň kuriózní vítězství nad Švédskem z olympiády v roce 2002. Brankář Tommy Salo si tehdy lapačkou srazil nahozený puk do branky a reprezentační kariéru skončil v slzách.

Výhru po 19 letech a vůbec první nad tímto severským soupeřem na mistrovství světa si současné běloruské mužstvo zasloužilo a odpracovalo i za velkého přispění naturalizovaného Kanaďana Dannyho Taylora. Brankář zlikvidoval všech 32 švédských střel a slaví první čisté konto na šampionátu.

Už v první třetině měl tým kouče Michajla Zacharova velkou gólovou šanci Stefanoviče, tu však zneškodnil pohotový brankář Reideborn betonem na poslední chvíli. Navíc se dál vyrovnali ve hře i důrazu soupeři a vytvářeli si nebezpečné příležitosti. Ve 25. minutě mohl z přečíslení udeřit Paré, ale jeho rána se odrazila o gólmana a vypadla těsně vedle tyče. Ve 35. minutě Bělorusy hodně podržel Taylor, jenž fantasticky zastavil odražený puk směřující do branky.

Co se nepovedlo v prvních dvou třetinách, to přišlo 34 vteřin po startu poslední periody. Stefanovič se u branky rozhlédl, našel na kruzích Germana Nesterova a ten dal Bělorusům vedení. Outsider hrál potom mimořádně obětavě. Při švédském náporu hráči padali do střel i za cenu vlastního zdraví, ale nakonec vedení udrželi.

Velké vítězství je však stálo mnoho sil, které jim mohou chybět hned v pondělním zápase proti Česku (19.15). Navíc přišli o obránce Jevgenije Lisovce, jenž opouštěl zápas na nosítkách.

Švédsko - Bělorusko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky: 40:34 Nesterov (Stefanovič, Lopačuk).

Švédsko Reideborn (Ersson) – Tömmernes (C), Lundkvist, Pilut, Pudas, Dahlbeck, Lööv, Nygren – Lundeström, Rakell, Olofsson – A. Kempe, Sörensen, Rasmussen – Friberg, M. Kempe, Wingerli – P. Lindholm, O. Lindberg, C. Klingberg – Holmberg.

Bělorusko D. Taylor (Kolosov) – Lisovec, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Falkovskij, Jerjomenko, Korobov – Kodola, Šarangovič (C), S. Kosticyn – Belevič, N. Komarov, Drozd – Platt, Paré, Lopačuk – Stefanovič, Nesterov, Protas.

Velká Británie - Slovensko 1:2

Výběr kanadského kouče Craiga Ramsayho sice začal bleskově naplňovat roli obrovského favorita zápasu, ale nakonec se na „povinné“ tři body hodně natrápil. Velkou překážkou byl pro Slováky skvěle chytající brankář Bowns. Ze 17 střel, které na jeho branku mířily během úvodní třetiny, pustil jen tu, kterou na něho vyslal už po 25 sekundách Hrivík.

Zatímco Britové se k ohrožení branky střežené Konrádem dostávali jen velmi sporadicky a statistici jim za první dějství napočítali pouhé dvě střely do prostoru mezi tyčky, Slováci měli řadu dalších příležitostí, jenže uklidňující náskok si vypracovat nedokázali.

Do druhé třetiny nahradil Konráda, jehož vyřadilo ze hry poraněné tříslo, Hudáček. Zkušený gólman se ale ještě ani nestihl pořádně zahřát a po 123 sekundách inkasoval. Ve správnou chvíli byl na správném místě Kirk a dorážkou do odkryté branky zaznamenal druhý gól svůj i celého britského výběru na turnaji.

Dán Jesper Jensen (vpravo) v souboji se Švýcarem Joelem Verminem

Už ve 25. minutě kontroval Lantoši, když z kruhu pro vhazování zacílil dokonale přesně do horního růžku branky. Na druhé straně nebyl daleko od opětovného vyrovnání Davies. Stejně jako v první třetině vyslali Slováci na Bownse 17 střel, ale opět zůstalo u jediného gólu.

Hudáčka pak Britové hodně pozlobili v první přesilovce zápasu, skóre se ale nezměnilo ani po Sukeľově příležitosti.

Ve třetím dějství už byli Slováci o něco opatrnější, přesto neměl k vyrovnání daleko na dorážku do prázdné branky číhající Connolly. Bowns držel naděje Britů na překvapení až do samého závěru. V něm pak čelil slovenský tým britské šestici, ale těsnou výhru uhájil a zůstal v Rize stoprocentní.

Velká Británie - Slovensko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 22:03 Kirk (Perlini, Richardson) - 00:25 Hrivík (Lantoši), 24:42 Lantoši (Cehlárik). Rozhodčí: Fraňo, Gouin – Constanstineu, Oliver.

Velká Británie Bowns (Whistle) – Richardson (A), Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Swindlehurst – Hammond, Dowd (A), Lake – Perlini, Kirk, Connolly – Lachowicz, Duggan, Betteridge – Davies, Myers, Ferrara – J. Phillips (C).

Slovensko Konrád (21. J. Hudáček) – Gernát, Rosandić, Nemec, Ďaloga (C), Jánošík, Grman, Kňažko, Gachulinec – Lantoši, Hrivík (A), Cehlárik (A) – Skalický, Krištof, Pospíšil – Miloš Roman, Studenič, Faško-Rudáš – Sukeľ, Liška, Slafkovský.