ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Zase zkažená poslední minuta, Slováci nechali body Němcům. USA slaví

• 656
Slováci ještě dvě minuty před koncem vedli, jenže pak přišel zkrat, a tak tři body za výhru 3:2 získávají Němci. Hokejisté Spojených států se s Brity celý zápas trápili, nakonec si ale vítězství 6:3 ve skupině A mistrovství světa pohlídali.

Německo - Slovensko 3:2

Šance domácí reprezentace na účast ve vyřazovací části výrazně klesly. Němci rozhodli v dramatickém závěru: nejprve v 59. minutě v power play vyrovnal Markus Eisenschmid a v čase 59:33 dal vítězný gól hvězdný útočník Leon Draisaitl.

Oba týmy dělilo před zápasem šest bodů, s ohledem na boj o postup do play off byl ale pro oba hodně důležitý. Slováci byli od začátku střelecky aktivnější, v první třetině se však stejně jako soupeř nedokázali prosadit.

Do první výraznější šance se dostal ve 24. minutě Buc, ale trefil jen tyč. O minutu později zmrazil vyprodanou Steel arenu Michaelis, který úspěšně zakončil Eisenschmidovu akci a teprve čtvrtou německou střelou na gólmana Čiliaka posunul svůj tým do vedení.

Na druhé straně Sekera bleskově využil přesilovku pět na tři a v pokračující klasické početní výhodě zajistil domácí reprezentaci vedení Hudáček.

Další gól ale domácí výběr nepřidal a v závěru zažil stejně jako v předešlém pondělním souboji s Kanadou šok.

Nejprve při power play vyrovnal Eisenschmid, pak se přesnou střelou prezentoval Draisaitl. Slovensko tak má na kontě stále jen tři body za výhru nad USA a v tabulce je šesté.

Německo - Slovensko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 23:54 Michaelis (Eisenschmid), 58:08 Eisenschmid (Y. Seidenberg, Kahun), 59:33 Draisaitl (Tiffels, Kahun) - 28:30 Sekera (Černák, Tatar), 29:55 L. Hudáček (Pánik, Tatar). Rozhodčí: Martin Fraňo (CZE), Max Sidorenko (BLR) – Jiří Ondráček (CZE), Dmitrij Šišlo (RUS). Diváci: 7440.

Německo Niederberger (Treutle) – M. Müller (C), Holzer, Y. Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, J. Müller – Ehliz, Hager (A), Pföderl – Kahun, Draisaitl (A), Tiffels – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Noebels, Fauser, Mauer – Bergmann.

Slovensko Čiliak (Rybár) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Koch, Fehérváry, Čajkovský – Tatar (A), Krištof, Pánik – Nagy (A), Sukel', Studenič – Daňo, L. Hudáček, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Zigo.

Přejít na on-line reportáž

USA - Velká Británie 6:3

„Udělali jsme pár chyb, některé i já, v tomto ohledu musíme hrát lépe. Někdy se ale poučíte i z takových zápasů. Vyhráli jsme, ale příště se pokusíme hrát lépe,“ řekl Kane.

Očekávaná výhra vysoce favorizovaných Američanů se z pohledu skóre nerodila lehce. Po sérii nevyužitých šancí se jako první prosadil v přesilové hře pohotově dorážející Van Riemsdyk.

Následně se do brejku dostal DeBrincat, ale britského brankáře Bownse nepřekonal a i díky tomu mohl Hammond vyrovnat. Britové skórovali podruhé na turnaji a opět se o gól postaral útočník Manchesteru.

Jenže Američané byli výrazně střelecky aktivnější. Bownse překonal v přesilovce po brejku Keller a následně skórovali také Kreider a DeBrincat.

„První třetina nebyla z naší strany dobrá, ale je důležité zvládnout i takové zápasy. Oni tvrdě makali,“ uvedl obránce Noah Hanifin.

Podívejte se na sestřih:

Šest sekund před koncem druhé třetiny sice dokázal Perlini snížit na 2:4, ale Kane hned minutu po přestávce své zaváhání, které pomohlo Britům k brance, napravil.

Jak se hrálo ve skupině B?

Brankář Bowns si nakonec připsal 59 zákroků, v závěru se vyznamenal při šanci možné jedničky letošního draftu Jacka Hughese.

„Dnes jsme hráli docela dobře a podařilo se nám i vstřelit nějaké branky. Máme dobré mužstvo, včera jsme neměli svůj den, ale dnes jsme ukázali týmový duch,“ řekl britský útočník Robert Farmer a poukázal tak na úterní prohru 0:9 s Dánskem.

Američané se po třetí výhře se posunuli na druhé místo tabulky skupiny A. Britové, nováček mezi elitou, jsou nadále bez bodu poslední.

USA - Velká Británie 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Branky: 12:17 J. van Riemsdyk (P. Kane, Suter), 29:07 Keller (Q. Hughes, Demko), 31:20 Kreider (Eichel, Suter), 37:54 DeBrincat (D. Ryan, P. Kane), 41:00 P. Kane (Kreider, Hanifin), 49:10 D. Ryan (Glendening, Hanifin) - 15:08 Hammond (D. Phillips), 39:54 Perlini, 56:28 Davies (Lachowicz, Billingsley). Rozhodčí: Tobias Björk (SWE), Manuel Nikolič (AUT) – Miroslav Lhotský (CZE), Andreas Malmqvist (SWE). Diváci: 5510.

USA Demko (Schneider) – Suter (A), Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin (A), P. Kane (C) – J. Gaudreau, Eichel, Kreider – J. van Riemsdyk, J. Hughes, Keller – D. Ryan, Glendening, White – Vatrano.

Velká Británie Bowns (Whistle) – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson (A), Swindlehurst, Billingsley, Ehrhardt, Mosey – Lake, Perlini, Shields – Farmer, Hammond, Dowd (A) – Lachowicz, Davies, Betteridge – Ferrara, Myers, J. Phillips (C).