Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

  5:59
Košice (Od našeho zpravodaje) - Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou trefu. Skóroval v bitvě o titul v Hannoveru. Martin Procházka, rychlík na levém křídle, pohotový střelec, mistr bekhendového blafáku. Patřil mezi klíčové muže famózní generace, která na přelomu tisíciletí úspěšně dobývala svět.

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na Slovensku. | foto: Profimedia.cz

Po skončení kariéry ovšem nastalo období protkané o dost trudnějšími událostmi. Rozvedl se. Zabředl do dluhů. V tísni prodal medaili z Nagana.

Nepůsobí ovšem jako ztroskotanec. Usiluje o opětovné vylepšení své pověsti. „Bojuju. Celý život jsem bojoval,“ tvrdí.

Na mistrovství světa v Košicích pracoval jako odborník České televize. V rozhovoru pro MF DNES vzpomínal třeba na divoká ligová klání na Slovensku či na kouzelné oslavy reprezentačních triumfů.

Je komentování někdy dřina?
Je dřina, když proti sobě nastoupí slabí soupeři. Nechce se mi pořád hráče kritizovat. Vidím tolik nedokonalostí a chyb! Není zač chválit.

Máte nutkání říct něco jako: „Páni, to je holomajzna!“?
Ale jo, na slova o rybníkářské úrovni snad ještě nedošlo, ale holomajzna už padla. Viděl jsem ji třeba v zápase Dánsko-Británie. Za stavu 7:0 už nikdo nechtěl hrát a jen se čekalo, až uteče zbytek času.

Odkládáte postupně opatrnost a zábrany?
Někdy se uvolním tak, že si zpětně říkám: „Nepřehnal jsem to?“ Na druhou stranu mě najali do role experta a já nemůžu skrývat rozčarování, když na ledě nevidím ani emoce. Samé zakázané uvolnění, ztráty puku a nepřesné přihrávky.

Zaznamenal jste nějaké ohlasy veřejnosti?
Ne. Do internetových diskusí ani na sociální sítě se nedívám. Ani během kariéry jsem nepátral po hodnocení, jak jsem hrál. Zároveň mi nevadí, když někdo přijde a řekne, s čím má problém.

Martin Procházka (vlevo) a František Kučera na setkání zlatých hokejistů z...

Martin Procházka (vlevo) a František Kučera na setkání zlatých hokejistů z olympijských her 1998 v Naganu.

Byl jste sám coby divák kritický?
Ano. Divil jsem se, že komentátor spletl jméno nebo tak. Teď poznávám, jak snadno se chyba stane. Z tribuny není vše dokonale vidět. Probíráte jednu myšlenku, mezitím se něco stane, nepostřehnete teč... A je to! Mnohem víc si teď vážím lidí, kteří v televizi pracují.

Jak se komentuje strhující mač?
Super! Vtáhne mě, cítím emoce a vžiju se do situace, ve které se hráči ocitli. Třeba zápas Slovensko-Kanada (5:6) byl vynikající.

Chápal jste hvízdání košického publika při kanadské hymně?
Měli pískat spíš na rozhodčí. Kanaďani to odskákali za ně. Ale jinak fanouškům rozumím. Koupí si lístek za hodně peněz, jsou v euforii, pak přijde takový konec...

Jako hráč jste ale zažil divokost slovenských fanoušků, že?
Když jsme sem na konci federální ligy jezdili s Kladnem, atmosféra byla kvůli česko-slovenské rivalitě vyhrocená. Občas šlo o zdraví. I proto je správně, že jsme se rozdělili. Tady v Košicích nebo třeba pak v Popradu se při play off děly věci.

Ano, jak vzpomínáte na nedokončenou sérii z roku 1993?
Vybavuju si, jak nás po čtvrtém zápase, který se po bitce nedohrál, odváděli od popradského zimáku policajti. Našeho beka Jirku Vebra dost brutálně napadli fanoušci. Byl tam nějaký kopanec do hlavy, hnali se za ním až do kabiny, ochranka nepomohla.

Měli jste strach?
Nebylo to příjemné. Ani policajti, kteří u nás stáli, když jsme si nesli bágly do autobusu, se na nás netvářili přátelsky. Ale podobné věci se staly i ve fotbale, emoce fanoušků ke sportu patří. Jen by měly mít hranice.

Pokouší se o vás takhle zjara při mistrovství světa nostalgie?
Samozřejmě. Končily evropské ligy, blížilo se mistrovství, stoupalo očekávání... Teď jsem podruhé přímo v dějišti, což je příjemné.

NÁVRAT Z NAGANA. Veselí olympijští vítězové z Nagana přiletěli do Prahy. (23....
1998. Olympijské zlato z Nagana. Poté, co hokejisté zvítězili nad Ruskem,...
Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském...
Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze....

Euforie po triumfu v olympijském Naganu, na němž se podílel i Martin Procházka.

Jaké vzpomínky vám naskočí jako první? Na gól z Vídně?
Kdepak. Na oslavy. Po povedeném turnaji si je celá parta užila. Dva tři dny po šampionátu byly parádní.

Mrzí vás, že jste po triumfu ve Vídni v květnu 1996 ještě nedorazili na Staroměstské náměstí?
To byl začátek zlaté éry. Matně si pamatuju, že jsme přijeli do Holešovic k hale, kde nikdo nečekal.

Při zastávce v Jihlavě jste běhal po střeše autobusu s vlajkou, pamatujete?
Možné to je... Ale hlavně ty další návraty byly super.

V čem nejvíc?
Když jsme viděli, kolik radosti jsme udělali fanouškům. Pořád vidím, jak jedeme z letiště a oni stojí podél Evropské ulice. Jak mávají z oken a balkonů. A když jsme zastavili, děkovali nám... Tohle nic nepřekoná.

Právě v tu chvíli vám docvaklo, co jste dokázali?
Přesně. Tyhle momenty přesáhly dění na ledě. Chodili jsme do hospod a slyšeli, jak si lidi brali volno, jak se těšili a prožívali každý zápas. To byla pro nás největší odměna.

Když zblízka sledujete zápasy, jímá vás chuť skočit na led?
Nééé. Vůbec! Ukončil jsem kariéru a tím to pro mě haslo.

Máte doma suvenýry nebo relikvie, které vám připomínají úspěchy z přelomu tisíciletí?
Jen nějaké památeční prsteny. Skoro všechno jsem věnoval Síni slávy. Čtyři zlaté medaile z mistrovství světa. Hokejku, kterou jsem nahrál - teda posunul puk Petrovi Svobodovi - na vítězný gól ve finále v Naganu. Dres podepsaný od hráčů.

Zlatá medaile hokejistů z Nagana

Zlatá medaile z Nagana

Prodal jste medaili z olympiády. Bylo těžké se s ní rozloučit?
Svým způsobem ano. Dostal jsem se do krizové situace a vyřešil ji takhle - nejsem první ani poslední, kdo něco podobného udělal. Dal jsem ji z ruky taky proto, že jsem si myslel, že si jí nový majitel bude vážit a uloží si ji do své sbírky. Měl jsem radost, že jsem mu splnil sen, a netušil, že ji prodá dál. Mrzí mě to, ale už s tím nic nenadělám.

Ocitl jste se v dluzích a veřejně jste varoval před lichváři. Dostalo se vám zásadního poučení?
Byla to lekce. Věřil jsem lidem, kteří vypadali jako kamarádi, co mi chtějí pomoct. Potřeboval jsem překlenout období při prodeji svého domu a koupi nového a doufal, že z částky utržené za ten starý stihnu zaplatit dluh. Jenže věci se protahovaly a zamotaly, cena prodávaného baráku trochu klesla...

A vy jste najednou byl v minusu?
Tak. A pomocníci se vybarvili. Nechtěli pomoct, ale přiživit se, odrat mě. Všechno se řeší po právní stránce. A myslím, že to ještě potrvá.

Co jste se ještě naučil?
Že nemám spoléhat na bulvární média. Zajímala je jen zpráva o mých problémech. Ale když jsem se snažil jim věci vysvětlit, předložit důkazy a nějak s nimi spolupracovat, novináři ode mne dali ruce pryč. Řekli, že nepotřebují popisovat řešení situace, že jim stačí rozvířit vodu.

Jaká je teď vaše situace?
Probíhá řada právních úkonů. Pravděpodobně během léta se ke všemu vyjádřím.

Ukazuje se, že na sportovce po kariéře číhá řada úskalí?
Samozřejmě. I když nemám pocit, že bych zrovna já hloupě naletěl. Doplatil jsem na shodu okolností, které teď nechci dopodrobna rozebírat.

Martin Procházka drží minci, na níž je zobrazen Ivan Hlinka.

Jak jste se cítil, když se o vás v listopadu psalo jako o ztroskotanci, jenž dluží 19 milionů korun?
Bylo to nepříjemné. Pro mě, pro děti, rodiče. I proto jsem veřejně vystoupil. Kdybych zalezl, dal bych najevo, že mám fakt velký problém. Přitom jsem do té doby většinu peněz vrátil, čísla neodpovídala realitě. Každopádně se mi ulevilo, že se věc dostala ven a že se začala řešit.

Případy hokejových veteránů jsou různé. Brankář Roman Čechmánek čelil obžalobě za podvod. Mluvil jste s ním?
Bavili jsme se. Ale on měl nějaké plány, investoval. Já se do žádného podnikání nepouštěl. Řada sportovců se vrhla na byznys a hned se objevila kupa kamarádů, kteří ty kluky odírali. Podívejte se, jak Dominik Hašek dopadl s Dominatorem.

Co vás napadlo, když jste se dozvěděl, že si vzal život další někdejší gólman Adam Svoboda?
Přemýšlel jsem o tom, jak bývalý sportovec nese, když se o něm píše negativně. Když byl úspěšný, většinou ho všichni chválili. A najednou se ocitne ve špatném světle. Začne se potýkat s neznámými problémy - psychickými, osobními, rodinnými. Začne se v nich plácat...

Chápete, co člověka dožene k tak krajnímu řešení?
Myslím, že vím, jak se cítil, co se v něm mohlo odehrávat. Na jedné straně si za svou situaci mohl sám (boural pod vlivem alkoholu). Zároveň těžce nesl, když od něj hodně lidí dalo ruce pryč. Určitě neznám všechny podrobnosti, ale chápu, že se člověk pod tlakem může zkratově rozhodnout a stane se tragédie.

V případě takového šprýmaře šokovala o to víc, že?
Leccos je jinak, než se zdá. Kdekdo čelí stresu tím, že nasadí masku komika. Snaží se být nad věcí a v pohodě, jenže póza nevydrží věčně. Uvnitř se děje něco jiného, přijde špatná zpráva, jedna negativní reakce. Všechno se hromadí, stupňuje. A najednou je opravdu zle.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Reprezentace mi vrátila českou hrdost, tvrdí trenér Říha

I jemu se v pozápasovém rozhovoru leskly oči. Byl smutný, měl na dosah medaili a konečně po sedmi letech mohl Aloisi...

Proti Rusům nejvíce zaujal Kubalík, čtenáři ocenili i gólmana Hrubce

Čeští hokejisté nezvládli zápas o bronz, s Ruskem prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Naposledy na letošním...

KOMENTÁŘ: Proč se hokej hraje každý rok? A proč to funguje

Obvykle je on tím, na koho míří dotazy a on odpovídá. Tentokrát se ale na tiskové konferenci po kvalifikaci na Velkou...

Hokejisté jsou doma. Parádní turnaj, prohlásil Říha se slzami v očích

Národní tým je zpět doma z mistrovství světa. Hokejisté dorazili ve 14 hodin na Letiště Václava Havla v Praze. Zklamání...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...