Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

  5:59
Košice (Od našeho zpravodaje) - Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou trefu. Skóroval v bitvě o titul v Hannoveru. Martin Procházka, rychlík na levém křídle, pohotový střelec, mistr bekhendového blafáku. Patřil mezi klíčové muže famózní generace, která na přelomu tisíciletí úspěšně dobývala svět.

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na Slovensku. | foto: Profimedia.cz

Po skončení kariéry ovšem nastalo období protkané o dost trudnějšími událostmi. Rozvedl se. Zabředl do dluhů. V tísni prodal medaili z Nagana.

Nepůsobí ovšem jako ztroskotanec. Usiluje o opětovné vylepšení své pověsti. „Bojuju. Celý život jsem bojoval,“ tvrdí.

Na mistrovství světa v Košicích pracoval jako odborník České televize. V rozhovoru pro MF DNES vzpomínal třeba na divoká ligová klání na Slovensku či na kouzelné oslavy reprezentačních triumfů.

Je komentování někdy dřina?
Je dřina, když proti sobě nastoupí slabí soupeři. Nechce se mi pořád hráče kritizovat. Vidím tolik nedokonalostí a chyb! Není zač chválit.

Máte nutkání říct něco jako: „Páni, to je holomajzna!“?
Ale jo, na slova o rybníkářské úrovni snad ještě nedošlo, ale holomajzna už padla. Viděl jsem ji třeba v zápase Dánsko-Británie. Za stavu 7:0 už nikdo nechtěl hrát a jen se čekalo, až uteče zbytek času.

Odkládáte postupně opatrnost a zábrany?
Někdy se uvolním tak, že si zpětně říkám: „Nepřehnal jsem to?“ Na druhou stranu mě najali do role experta a já nemůžu skrývat rozčarování, když na ledě nevidím ani emoce. Samé zakázané uvolnění, ztráty puku a nepřesné přihrávky.

Zaznamenal jste nějaké ohlasy veřejnosti?
Ne. Do internetových diskusí ani na sociální sítě se nedívám. Ani během kariéry jsem nepátral po hodnocení, jak jsem hrál. Zároveň mi nevadí, když někdo přijde a řekne, s čím má problém.

Martin Procházka (vlevo) a František Kučera na setkání zlatých hokejistů z olympijských her 1998 v Naganu.

Byl jste sám coby divák kritický?
Ano. Divil jsem se, že komentátor spletl jméno nebo tak. Teď poznávám, jak snadno se chyba stane. Z tribuny není vše dokonale vidět. Probíráte jednu myšlenku, mezitím se něco stane, nepostřehnete teč... A je to! Mnohem víc si teď vážím lidí, kteří v televizi pracují.

Jak se komentuje strhující mač?
Super! Vtáhne mě, cítím emoce a vžiju se do situace, ve které se hráči ocitli. Třeba zápas Slovensko-Kanada (5:6) byl vynikající.

Chápal jste hvízdání košického publika při kanadské hymně?
Měli pískat spíš na rozhodčí. Kanaďani to odskákali za ně. Ale jinak fanouškům rozumím. Koupí si lístek za hodně peněz, jsou v euforii, pak přijde takový konec...

Jako hráč jste ale zažil divokost slovenských fanoušků, že?
Když jsme sem na konci federální ligy jezdili s Kladnem, atmosféra byla kvůli česko-slovenské rivalitě vyhrocená. Občas šlo o zdraví. I proto je správně, že jsme se rozdělili. Tady v Košicích nebo třeba pak v Popradu se při play off děly věci.

Ano, jak vzpomínáte na nedokončenou sérii z roku 1993?
Vybavuju si, jak nás po čtvrtém zápase, který se po bitce nedohrál, odváděli od popradského zimáku policajti. Našeho beka Jirku Vebra dost brutálně napadli fanoušci. Byl tam nějaký kopanec do hlavy, hnali se za ním až do kabiny, ochranka nepomohla.

Měli jste strach?
Nebylo to příjemné. Ani policajti, kteří u nás stáli, když jsme si nesli bágly do autobusu, se na nás netvářili přátelsky. Ale podobné věci se staly i ve fotbale, emoce fanoušků ke sportu patří. Jen by měly mít hranice.

Pokouší se o vás takhle zjara při mistrovství světa nostalgie?
Samozřejmě. Končily evropské ligy, blížilo se mistrovství, stoupalo očekávání... Teď jsem podruhé přímo v dějišti, což je příjemné.

NÁVRAT Z NAGANA. Veselí olympijští vítězové z Nagana přiletěli do Prahy. (23....
1998. Olympijské zlato z Nagana. Poté, co hokejisté zvítězili nad Ruskem,...
Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském...
Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze....

Euforie po triumfu v olympijském Naganu, na němž se podílel i Martin Procházka.

Jaké vzpomínky vám naskočí jako první? Na gól z Vídně?
Kdepak. Na oslavy. Po povedeném turnaji si je celá parta užila. Dva tři dny po šampionátu byly parádní.

Mrzí vás, že jste po triumfu ve Vídni v květnu 1996 ještě nedorazili na Staroměstské náměstí?
To byl začátek zlaté éry. Matně si pamatuju, že jsme přijeli do Holešovic k hale, kde nikdo nečekal.

Při zastávce v Jihlavě jste běhal po střeše autobusu s vlajkou, pamatujete?
Možné to je... Ale hlavně ty další návraty byly super.

V čem nejvíc?
Když jsme viděli, kolik radosti jsme udělali fanouškům. Pořád vidím, jak jedeme z letiště a oni stojí podél Evropské ulice. Jak mávají z oken a balkonů. A když jsme zastavili, děkovali nám... Tohle nic nepřekoná.

Právě v tu chvíli vám docvaklo, co jste dokázali?
Přesně. Tyhle momenty přesáhly dění na ledě. Chodili jsme do hospod a slyšeli, jak si lidi brali volno, jak se těšili a prožívali každý zápas. To byla pro nás největší odměna.

Když zblízka sledujete zápasy, jímá vás chuť skočit na led?
Nééé. Vůbec! Ukončil jsem kariéru a tím to pro mě haslo.

Máte doma suvenýry nebo relikvie, které vám připomínají úspěchy z přelomu tisíciletí?
Jen nějaké památeční prsteny. Skoro všechno jsem věnoval Síni slávy. Čtyři zlaté medaile z mistrovství světa. Hokejku, kterou jsem nahrál - teda posunul puk Petrovi Svobodovi - na vítězný gól ve finále v Naganu. Dres podepsaný od hráčů.

Zlatá medaile z Nagana

Prodal jste medaili z olympiády. Bylo těžké se s ní rozloučit?
Svým způsobem ano. Dostal jsem se do krizové situace a vyřešil ji takhle - nejsem první ani poslední, kdo něco podobného udělal. Dal jsem ji z ruky taky proto, že jsem si myslel, že si jí nový majitel bude vážit a uloží si ji do své sbírky. Měl jsem radost, že jsem mu splnil sen, a netušil, že ji prodá dál. Mrzí mě to, ale už s tím nic nenadělám.

Ocitl jste se v dluzích a veřejně jste varoval před lichváři. Dostalo se vám zásadního poučení?
Byla to lekce. Věřil jsem lidem, kteří vypadali jako kamarádi, co mi chtějí pomoct. Potřeboval jsem překlenout období při prodeji svého domu a koupi nového a doufal, že z částky utržené za ten starý stihnu zaplatit dluh. Jenže věci se protahovaly a zamotaly, cena prodávaného baráku trochu klesla...

A vy jste najednou byl v minusu?
Tak. A pomocníci se vybarvili. Nechtěli pomoct, ale přiživit se, odrat mě. Všechno se řeší po právní stránce. A myslím, že to ještě potrvá.

Co jste se ještě naučil?
Že nemám spoléhat na bulvární média. Zajímala je jen zpráva o mých problémech. Ale když jsem se snažil jim věci vysvětlit, předložit důkazy a nějak s nimi spolupracovat, novináři ode mne dali ruce pryč. Řekli, že nepotřebují popisovat řešení situace, že jim stačí rozvířit vodu.

Jaká je teď vaše situace?
Probíhá řada právních úkonů. Pravděpodobně během léta se ke všemu vyjádřím.

Ukazuje se, že na sportovce po kariéře číhá řada úskalí?
Samozřejmě. I když nemám pocit, že bych zrovna já hloupě naletěl. Doplatil jsem na shodu okolností, které teď nechci dopodrobna rozebírat.

Martin Procházka drží minci, na níž je zobrazen Ivan Hlinka.

Jak jste se cítil, když se o vás v listopadu psalo jako o ztroskotanci, jenž dluží 19 milionů korun?
Bylo to nepříjemné. Pro mě, pro děti, rodiče. I proto jsem veřejně vystoupil. Kdybych zalezl, dal bych najevo, že mám fakt velký problém. Přitom jsem do té doby většinu peněz vrátil, čísla neodpovídala realitě. Každopádně se mi ulevilo, že se věc dostala ven a že se začala řešit.

Případy hokejových veteránů jsou různé. Brankář Roman Čechmánek čelil obžalobě za podvod. Mluvil jste s ním?
Bavili jsme se. Ale on měl nějaké plány, investoval. Já se do žádného podnikání nepouštěl. Řada sportovců se vrhla na byznys a hned se objevila kupa kamarádů, kteří ty kluky odírali. Podívejte se, jak Dominik Hašek dopadl s Dominatorem.

Co vás napadlo, když jste se dozvěděl, že si vzal život další někdejší gólman Adam Svoboda?
Přemýšlel jsem o tom, jak bývalý sportovec nese, když se o něm píše negativně. Když byl úspěšný, většinou ho všichni chválili. A najednou se ocitne ve špatném světle. Začne se potýkat s neznámými problémy - psychickými, osobními, rodinnými. Začne se v nich plácat...

Chápete, co člověka dožene k tak krajnímu řešení?
Myslím, že vím, jak se cítil, co se v něm mohlo odehrávat. Na jedné straně si za svou situaci mohl sám (boural pod vlivem alkoholu). Zároveň těžce nesl, když od něj hodně lidí dalo ruce pryč. Určitě neznám všechny podrobnosti, ale chápu, že se člověk pod tlakem může zkratově rozhodnout a stane se tragédie.

V případě takového šprýmaře šokovala o to víc, že?
Leccos je jinak, než se zdá. Kdekdo čelí stresu tím, že nasadí masku komika. Snaží se být nad věcí a v pohodě, jenže póza nevydrží věčně. Uvnitř se děje něco jiného, přijde špatná zpráva, jedna negativní reakce. Všechno se hromadí, stupňuje. A najednou je opravdu zle.

Autor:

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartuje ve čtvrtek 15. září zápasem Kometa - Karlovy Vary. Program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Úspěšný, ale bez práce. Přivřel jsem si dveře, ví Varaďa. Kde si sjednal stáž?

Premium Dlouho se rozebíralo, zda právě on nevzkřísí hokejovou reprezentaci. Třikrát v řadě dovedl Třinec k extraligovému...

Česko - Slovensko 5:4, po faulech v závěru drama s úspěšným koncem

Dva rychlé góly Slováků, velký obrat a hektický závěr. Česká hokejová reprezentace do 20 let vstoupila do juniorského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Lotyšsko 2:5. Prachbídný výkon dvacítky znamená čtvrté místo ve skupině

Česká juniorská reprezentace nezakončila základní skupinu hokejového mistrovství vůbec povedeně. Suverénně nejhorší...

Finsko - Česko 4:3N. Bojovný výkon proti favoritovi, dvacítka bere bod

Česká hokejová dvacítka má za sebou druhé vystoupení na světovém šampionátu v Edmontonu. Svěřenci Radima Rulíka ukázali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapivý krok slovenského kanonýra. Šanci zabojovat o NHL vyměnil za Rusko

Skupina slovenských hokejistů v KHL se rozrostla o další jméno. Do Ruska míří útočník Samuel Buček, který v zámoří...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Program MS 2020: Hokejisté hned první den šampionátu vyzvou Švédsko

Silný soupeř hned na úvod. Čeští hokejisté zahájí mistrovství světa 2020 ve Švýcarsku stejně jako letos v Bratislavě...

ZÁPISNÍK: Slovenské lekce. Jaké plyne poučení z hokejového šampionátu?

Na mistrovství světa jako vždy zaujaly smutné i jásavé osudy národních týmů. Pro všechny může být podnětná třeba ruská...

Pět českých tváří. Kdo se blýskl na světovém šampionátu hokejistů

Čeští hokejisté zakončili světový šampionát neúspěšnou bitvou o bronz. Kdo si podle redaktora MF DNES na Slovensku vedl...

Proti Rusům nejvíce zaujal Kubalík, čtenáři ocenili i gólmana Hrubce

Čeští hokejisté nezvládli zápas o bronz, s Ruskem prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Naposledy na letošním...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...