Čeští hokejisté se radují z gólu. | foto: ČTK

Poklidné vítězství. Čeští hokejisté v přípravě porazili Rakousko 3:1

• 44
Čeští hokejisté v prvním přípravném zápase v rámci Euro Hockey Challenge porazili Rakousko, ve Znojmě uspěli výsledkem 3:1. Gólem a asistencí pomohl debutant Tomáš Fořt.

Tomáš Fořt bude na první start v reprezentaci vzpomínat v dobrém. 26letý zlínský hokejista v první třetině na gól na hrál, ve třetí části se prosadil sám.

V bráně si úspěšný debut připsal brankář Marek Langhamer, který o vychytanou nulu přišel v 58. minutě.

Do vedení šli Češi ve čtvrté minutě, Michal Jordán nahodil od modré čáry puk, který se odrazil od brusle právě Fořta k volnému Davidu Tomáškovi. Pro něj nebyl problém trefit puk a poslat ho do odkryté klece.

Česko - Rakousko 3:1

Druhý (a nakonec i vítězný gól) dal v desáté minutě obránce Lukáš Klok nahozením před levým kruhem pro vhazování. Rakouský brankář David Kickert přes stínící těla puk neviděl a neměl tak šanci zasáhnout.

V 55. minutě se před Kickertem plně osamocen objevil Fořt, dostala se k němu nahrávka od zadního mantinelu z hole Rudolfa Červeného a s prudkou střelou nečekal.

Vedení 3:0 ale konečné nebylo. Rakušané na brankáře Langhamera vyslali jen třináct střel, jenže možná právě pocit neohroženosti nakonec způsobil, že Češi inkasovali. V 58. minutě se před Langhamerem objevili dva osamocení Rakušané a Fabio Hofer na dvakrát českého brankáře překonal.

Odveta se hraje v sobotu od 16:15 v Linci.

„Bylo to první utkání a bylo vidět, že někteří hráči dlouho nehráli, ale musím pochválit, že mužstvo zareagovalo na to, co jsme říkali. Rakušané velmi dobře bruslili, napadali nás až za bránou třemi hráči. My jsme z toho po první třetině velmi dobře vycházeli. Měli jsme šance a dali jsme góly,“ hodnotil kouč Miloš Říha.

„Druhá třetina byla v tomto o něco slabší, protože už jsme to komplikovali. Jednoduchá přihrávka přes opěrný bod a do šířky už nám tolik nevycházela, protože jsme chtěli ještě něco vymyslet. Chtěli jsme to dávat do prázdné brány a jednoduchost v útočném pásmu nám chyběla. Splnili jsme ale práci do obrany a kromě toho gólu toho Rakušané moc neměli,“ dodal šéf české střídačky.

Česko - Rakousko 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 03:09 Tomášek (Fořt, Jordán), 09:57 Klok (Dvořák), 52:42 Fořt (Červený) - 57:41 Hofer (Wolf). Rozhodčí: Hradil, Šír – Lederer, Tošenovjan. Diváci: 4250.

Česko Langhamer (Bartošák) – Kolář (C), Kundrátek, Jordán, Pavlík F., Krejčík, Mozík, Dvořák, Klok – Sekáč, Zohorna R., Řepík (A) – Červený, Fořt, Tomášek – Zdráhal, Mertl, Stránský – Beránek, Zohorna T. (A), Pavlík R.

Rakousko Kickert (Müller) – Maier, Lindner, Schlacher (A), Wolf, Vallant, Payr, Matzka, Stefler, Kernberger – Ulmer, Häussler, Ganahl (C) – Hofer (A), Haudum, Zwerger – Wachter, Gaffal, Macierzynski – Pöschmann, Maxa, Antonitsch.