Hráči Finska slaví gól ve švédské síti.

Hráči Finska slaví gól ve švédské síti. | foto: ČTK

Finové ovládli skandinávské derby, v Pardubicích porazili Švédsko 7:3

• 0
Hokejisté Finska obsadili na Českých hokejových hrách druhé místo, když v severském souboji přehráli Švédsko 7:3. Jediný duel, který tým Suomi v Pardubicích nezvládl, bylo úvodní střetnutí s českým týmem. V tabulce Euro Hockey Tour ztrácejí Finové na vedoucí Česko jeden bod.

Skóre severského derby otevřel v 10. minutě Suomela poté, co se finský tým usadil v útočném pásmu po špatné rozehrávce švédského gólmana.

Už po 55 vteřinách druhé třetiny zvýšil pohotovým zakončením zblízka pod horní tyčku Palola, ale před polovinou utkání snížil Rödin. Tým Tre kronor mohl i vyrovnat, jenže Husso ve finské brance byl proti. Navíc Jokiharju snadno doklepl do odkryté branky na konci výborně sehraného přečíslení dvou na jednoho a bylo to 3:1.

Podobně snadno přišel ke gólu na začátku třetí části i Puustinen. Snížení obstaral Everberg, jenže Jormakka záhy kontroval. V 56. minutě přidal svůj druhý dnešní zásah Everberg a za stavu 3:5, navíc při jediném vyloučení na straně Finů, to Švédové zkusili 125 vteřin před koncem bez gólmana.

Pokka však trefil prázdnou branku přes celé hřiště a Gustavssona poté překonal ze sóla ještě Sandell.

Švédsko - Finsko 3:7

Branky a nahrávky: 28. Rödin (J. Andersson, Arnesson), 49. Everberg (Jonsson Fjällby, Ölund), 56. Everberg (Jonsson Fjällby) - 10. Suomela (Vaakanainen), 21. Palola (Suomela), 34. Jokiharju (Enlund, Niemi), 42. Puustinen (Rajala, Sandell), 53. Jormakka, 60. Anttila, 60. Sandell (Honka, Sallinen). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Lhotský, J. Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 2:1. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 0:1, 1:2, 2:4. Diváci: 2 572.

Švédsko: Gustavsson - J. Andersson, Arnesson, Pettersson, Pilut, Nyberg, Almqvist, Brännström - L. Andersson, Zackrisson, Everberg - Klingberg, Händemark, Rödin - Liss, Asplund, Olofsson - Jonsson Fjällby, Ölund, Norman - Nilsson. Trenér: Rikard Grönborg.

Finsko: Husso - Pokka, Vaakanainen, Honka, Kivistö, Jokiharju, Jürgens, Näkyvä - Anttila, Niemi, Enlund - Palola, Suomela, Manninen - Pustinen, Sandell, Rajala - Ikonen, Sallinen, Suomi - Jormakka. Trenér: Lauri Marjamäki.