EUFORIE. Francouzský útočník Damien Fleury střílí vítězný gól v utkání proti...

EUFORIE. Francouzský útočník Damien Fleury střílí vítězný gól v utkání proti Slovensku. | foto: Reuters

Slováci selhali proti Francii, v závěru hrůzy dostali čtyři góly

• 284
Hokejisté Slovenska jsou na mistrovství světa v Minsku ve velkém maléru. Po třech utkáních mají na kontě jediný bod, protože nedotáhli k vítězství ani dobře rozehraný zápas proti Francii. V posledních deseti minutách hry inkasovali čtyři góly a prohráli s outsiderem 3:5.

Svěřenci Vladimíra Vůjtka budou mít stejně jako loni velké potíže s postupem do čtvrtfinále. V pátek sice uhráli bod s Českem, jenže poté prohráli s Kanadou a nyní nečekaně i s Francií. Zápas přitom rozehráli výborně. Po gólech slavných veteránů Nagye a Šatana vedli po dvou třetinách 3:1. Pak se však propadli do zlého snu.

Francouzi v 51. minutě nejprve během přesilovky pět na tři snížili na 2:3 a v pokračující výhodě o 26 sekund později dokonce vyrovnali na 3:3. Damien Fleury pak v čase 56:19 vstřelil z dorážky vítězný gól.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Francouzi bouřlivě oslavili druhou velkou výhru na turnaji. Už ve svém první zápase zdolali po nájezdech Kanadu, teď sejmuli skalp dalšímu silnému týmu. Litovat mohou pouze zbabraného duelu proti slabému nováčkovi z Itálie, který v neděli prohráli 1:2.

Úvod měli v moci Slováci. Ve vlastním oslabení projel celé hřiště Ladislav Nagy a tečovanou ranou švihem překonal Hueta. Útočník Jokeritu Helsinky se v další třetině postaral i o druhou branku, když využil přesnou přihrávku kapitána Šatana.

SLOVENSKÝ KONEC. Damien Fleury střílí čtvrtý gól do branky slovenského gólmana Jána Laca.

KOHOUTI VE FORMĚ. Francie slaví gól proti Slovensku, na turnaji je postrachem favoritů.

Francii se ve 27. minutě podařilo snížit, když Laca překonal Amar. Tým kouče Hendersona následně ožil a několikrát byl blízko vyrovnání. Roussel ani Auvita však slovenského gólmana podruhé překonat nedokázali. A v 37. minutě toho hodně litovali, neboť Šatan se prosadil v přesilové hře a přiblížil Slováky k zisku tří bodů.

Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak. Deset minut před koncem putovali na trestnou lavici putovali slovenští beci Valach a Ďaloga a bylo zle. Nejprve snížil na 2:3 svou druhou brankou v zápase Amar a za 26 sekund dokonce vyrovnal stav Roussel.

Vzápětí si téměř dvě minuty v pěti proti třem zahráli Slováci, jenže velkou výhodu na rozdíl od soupeře promrhali. "Oni přesilovku pět na tři využili, my ne. To byl klíčový moment," řekl po utkání útočník Richard Pánik.

V 57. minutě tak Fleury překonal z dorážky Laca počtvrté a dokonal francouzský obrat. "Ukázali jsme, že naše mužstvo má charakter. V přesilovkách jsme si vytvořili šance a proměnili je. Byli jsme agresivní a měli hodně střel," pochvaloval si Roussel, který se ještě trefil do prázdné branky a upravil výsledek na 5:3 pro Francii.

Kapitán Slováků Miroslav Šatan po utkáni burcoval tým: "Turnaj pro nás ještě nekončí. Už tady bylo několik překvapení na úkor favoritů a může se stát ledasco. Máme mladý tým, musíme se z toho poučit a připravit se na další zápas,"

Slovensko - Francie 3:5

Branky a nahrávky: 16. Nagy (Sloboda), 24. Nagy (Šatan), 37. Šatan (Miklík, Valach) - 27. Amar (Desrosiers, T. da Costa), 51. Amar (Guttig), 51. Roussel (Besch), 57. Fleury (Guttig, T. da Costa), 60. Roussel. Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Dědulja (Běl.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 5358. Třetiny: 1:0, 2:1, 0:4.

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Marinčin, Brejčák, Švárny, Valach - Šatan, Hrivík, Nagy - Pánik, Viedenský, Tatar - Miklík, Marcinko, Réway - Skokan, Mikúš, Tybor. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Francie: Huet - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel, Berthon - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. da Costa, Roussel, Bellemare - Fleury, Guttig, T. da Costa - Henderson, Ritz, Raux. Trenér: Dave Henderson.