Rusko - Francie: ruský útočník alexej Těreščenko (vlevo) objíždí Babtisteho Amara. | foto: Reuters

Rusové si hravě poradili s Francií, Švýcaři udolali Německo v prodloužení

• 0
Hokejisté Ruska zaznamenali druhé hladké vítězství na světovém šampionátu. Nad Francií vyhráli 7:2 a nadále vévodí základní skupině B. Švýcarské reprezentaci přinesl výhru nad Německem až gól Marka Streita z druhé minuty prodloužení. Tým pořadatelské země zdolal soupeře v poměru 3:2.

Obhájce titulu Francii nešetřil

Rusové položili základ svého jednoznačného vítězství 7:2 již v první třetině, kterou vyhrál vysoko 5:1, a ve zbytku utkání již spíše šetřil síly do dalších bojů.

Rusové předvedli fantastický nástup a již po 83 vteřinách se radovali z gólu Radulova. Chvilku nato hráli po vyloučení Rauxe také první přesilovku a tři vteřiny před jejím skončením pálil přesně Zaripov.

Tím načal ve vrcholovém hokeji málo vídaný kousek Rusů, kteří do následujících 55 vteřin vtěsnali díky Radulovovi a Pěrežoginovi další dva góly. V 11. minutě dopřál ruský tým Hecquefeuilleovi první gól Francouzů, na 5:1 však poté zvýšil Těreščenko.

Zbytek zápasu se již dohrával pouze z povinnosti. Francouze však mohl těšit alespoň dílčí úspěch, kterým byla vyrovnaná druhá třetina. Nejprve sice skóroval znovu Těreščenko, ale 29 vteřin před druhou přestávkou zacílil přesně Tardif. V třetí části upravil na konečných 7:2 Kovalčuk.

Rusko - Francie 7:2

Branky a nahrávky: 2. Radulov (Gorovikov), 8. Zaripov (Gorovikov, Kalinin), 8. Radulov (Zinovjev), 9. Pěrežogin (Kurjanov, Kovalčuk), 15. Těreščenko (Aťjušov), 28. Těreščenko (Morozov, Aťjušov), 50. Kovalčuk (Pěrežogin) - 11. Hecquefeuille (Da Costa, Bellemare), 40. Tardif (Bachet, Amar). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Ország (SR) - Sabelström (Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:5. Využití: 3:0. Diváci: 10.505. Třetiny: 5:1, 1:1, 1:0.

Rusko: Jerjomenko - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Volčenkov, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Zaripov - Pěrežogin, Zinovjev, Kovalčuk - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Francie: Ferhi - Bachet, Amar, Mille, Manavian, Quessandier, Roussel, Igier - Y. Treille, Meunier, Raux - F. Rozenthal, Lussier, Gras - Bellemare, Hecquefeuille, Fleury - Da Costa, Tardif, S. Treille - Zwikel. Trenér: Dave Henderson.

Švýcary spasilo až prodloužení

Podle očekávání urputný a vyrovnaný souboj začali lépe Němci, které poslal v polovině sedmé minuty při přesilovce za vyloučení Rüthemanna do vedení Ullmann. Domácí však na vyrovnání nečekali dlouho. Za dvě minuty a 10 vteřin totiž po Lemmově akci skóroval Wick. Do konce úvodní části mohl Němcům vrátit vedení Barta, ztroskotal však na Gerberovi.

Do vedení tak mohli jít v úvodu druhého dějství domácí Švýcaři hnáni zaplněným hledištěm, v němž bylo přes 11 tisíc diváků. Při signalizované početní výhodě vypálil od modré Seger a trefil přesně. Také soupeř však dokázal odpovědět, a to dokonce při vlastním oslabení, kdy se dokázal nadvakrát prosadit Schubert.

Opatrnou třetí třetinu mohl na stranu Švýcarů naklonit v 57. minutě Wick, jenže Pätzold byl proti. Rozhodnutí přinesl až začátek prodloužení. Za držení putoval na trestnou lavici Bakos, v přesilovce napřáhl bek Streit a v čase 61:18 rozhodl o švýcarské radosti.

Švýcarsko - Německo 3:2 PP

Branky a nahrávky: 9. Wick (Lemm), 24. Seger (Paterlini), 62. Streit (Plüss) - 7. Ullmann (Seidenberg, Butenschön), 34. Schubert (Hospelt, Hager). Rozhodčí: Partanen, Rönn - Orelma (všichni Fin.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.423. Třetiny: 1:1, 1:1, 0:0 - 1:0.

Švýcarsko: Gerber - Blindenbacher, Streit, Du Bois, Bezina, Seger, Josi, Furrer - Ziegler, Paterlini, Sannitz - Rüthemann, Plüss, Gardner - Déruns, Jeannin, Lemm - Sprunger, Wick, Romy - Ambühl. Trenér: Ralph Krueger.

Německo: Pätzold - Schmidt, Bakos, Butenschön, Schubert, Osterloh, Moritz Müller, Renz, Hördler - Gogulla, Hackert, Wolf - Hecht, Ullmann, Seidenberg - Kreutzer, Barta, Felski - Hager, Hospelt, Mulock. Trenér: Uwe Krupp.