USA - Francie: Američan Kyle Okposo padá poté, co překonal francouzského gólmana. | foto: Reuters

Američané vstoupili do osmifinále hladkou výhrou nad Francií

• 0
Překvapení se nekonalo. Hokejisté Spojených států porazili ve svém prvním utkání v osmifinálové skupině E tým Francie hladce 6:2. Na druhém místě tabulky tak ztrácejí bod na vedoucí Rusko.

Američané využili hned svou první přesilovou hru v utkání, když se při Zwikelově trestu trefil po Backesově přihrávce Okposo. Potom v další početní výhodě nevyužil šanci O´Sullivan, ale ve výhodě pěti proti třem už získal favorit dvoubrankový náskok - pokus Oshieho tečoval Backes. V 16. minutě byl vyloučen na pět minut a do konce utkání bek Quessandier, ale Francouzi přes několik příležitostí soupeře v oslabení odolali.

Na druhé straně nedotáhl únik Meunier a v 25. minutě už Američané vedli 3:0. Backes zpoza branky našel volného Shannona a gólmana Lhenryho překonal i bek Ballard, který jej překvapil od modré čáry. V polovině utkání se dočkali branky i Francouzi, když se v přesilovce zapsal mezi střelce vítkovický útočník Yorick Treille. Hned za 50 vteřin ale svou čtvrtou trefou na turnaji reagoval O´Sullivan.

V 32. minutě se vracel i podruhé z trestné lavice předčasně Američan Sttaford, tentokrát Montoyu překonal Bellemare. Ten nevyužil v závěrečné třetině další dvě šance. Poslední slovo měl deset minut před koncem produktivní americký bek Johnson, který využil přesilovku pěti proti třem.

USA - Francie 6:2

Branky a nahrávky: 5. Okposo (Backes), 11. Backes (Oshie, Suter), 25. Shannon (Backes, Niskanen), 28. Ballard (Okposo, Bogosian), 31. O´Sullivan (Brown), 50. Johnson (Liles, Brown) - 30. Y. Treille (Zwikel, Meunier), 32. Bellemare (Meunier, Lhenry). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Partanen (Fin.) - Kaspar (Rak.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 5:7, navíc Quessandier (Fr.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 4213. Třetiny: 2:0, 3:2, 1:0.

USA: Montoya - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Harrold - OúSullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Higgins, Stafford, Shannon - Stempniak, C. Wilson, Stuart - Foligno. Trenér: Ron Wilson.
Francie: Lhenry - Bachet, Amar, Mille, Manavian, Quessandier, Roussel, Igier, Leveque - Y. Treille, Meunier, Da Costa - F. Rozenthal, Lussier, Gras - Bellemare, Hecquefeuille, Fleury - Zwikel, Tardif, S. Treille. Trenér: Dave Henderson.