Kanaďané zvítězili a jsou ve čtvrtfinále

• 1
Moskva - Hokejisté Kanady jako první slaví postup do vyřazovacích bojů. Zvládli totiž svůj první duel v osmifinálové skupině, když porazili Bělorusko 6:3. Severoameričané měli s outsiderem nečekané problémy. Po první třetině prohrávali 0:1, v té druhé však excelovali a nasázeli soupeři pět gólů.

Bělorusové byli zpočátku o něco aktivnějším týmem, k čemuž jim hráči s javorovým listem na prsou výrazně dopomohli svou nedisciplinovaností.

Tu završila 8. minuta, kdy na trestnou lavici v krátké době po sobě zamířili
Armstrong s Mayersem a Bělorusko šlo zásluhou Ugarovovy trefy v přesilovce pěti proti třem překvapivě do vedení, které i zásluhou gólmana Gorjačevskicha udrželo až do konce první dvacetiminutovky.

Na začátku druhé třetiny mohl v oslabení vyrovnat Chimera, ze samostatného nájezdu však na Gorjačevskicha nevyzrál. V závěru své akce navíc běloruského gólmana sekl a moc nechybělo, aby outsider své vedení v dvojnásobné přesilovce zvýšil.

Ovšem nestalo se a po skončení prvního trestu naopak udeřili Kanaďané, když kapitán Doan využil dobře sehraného přečíslení dvou hráčů na jednoho společně s Nashem.

Kanaďané se zásluhou vyrovnání a ukončení Gorjačevskichovy neprůstřelnosti dostali do velké pohody, což jim pomohlo i při následné přesilovce, kterou zužitkoval úspěšnou dorážkou opět Doan.

Krátce před polovinou utkání stál na konci pohledné kombinace Toews a sedmiminutovou smršť ukončil dovršením hattricku Doan, čímž definitivně rozhodl o osudu utkání.

Pátou branku připojil v 37. minutě Cammalleri, tudíž Kanaďané mohli ve zbytku hrací doby již šetřit síly na další boje. Kuriozitou zápasu byl fakt, že Bělorusko mělo v jeho průběhu hned pětkrát k dispozici přesilovou hru pět na tři.

Kanada - Bělorusko 6:3 (0:1, 5:0, 1:2)
minutu po minutě
Branky a nahrávky:
23. Doan (Nash), 26. Doan (Toews, Nash), 29. Toews (Chimera), 30. Doan (Jackman, Lombardi), 37. Cammalleri (Phaneuf, E. Staal), 57. Lombardi (Armstrong, Commodore) - 9. Ugarov (Antoněnko, Meleško), 50. Rjadinskij (Kulakov, Denisov), 59. Meleško (Leontěv, Antoněnko). Rozhodčí: Jonák (SR) - Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.). Vyloučení: 13:8. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6200.
Kanada: Ward - Commodore, Brewer, Schultz, Jackman, Phaneuf, Hamhuis, Murphy - J. Staal, Toews, Armstrong - Nash, Lombardi, Doan - Mayers, McClement, Chimera - Williams, E. Staal, Cammalleri. Trenér: Andy Murray.
Bělorusko: Gorjačevskich - Žurik, Makrickij, Leontěv, Rjadinskij, Glebov, Kostjučenok, Denisov - Kulakov, Kurilin, Dudik - Kolcov, Kukuškin, Meleško - Ugarov, Zadělenov, Antoněnko - Demagin, Volkov, Strachov - Borovkov. Trenér: Curt Fraser.