USA - Dánsko

USA - Dánsko - Americký hokejista Adam Hall si klestí cestu dánskou obranou. | foto: Reuters

Kanaďané i Američané si zajistili postup

Riga - Hokejisté USA si připsali druhé vítězství na mistrovství světa v Lotyšsku. Dány porazili lehce 3:0. Soupeře přestříleli v poměru 37:19 a duel rozhodli ve druhé části, kterou vyhráli 2:0. Kanaďané v druhém utkání skupiny D deklasovali Nory výrazně 7:1 a stejně jako Američané se kvalifikovali do osmifinále.

Favorizovaní Američané začali Dánům střílet góly od druhé třetiny. Góly zaznamenali obránce Andrew Alberts, syn slovenské legendy Yan Stastny a ve třetí třetině pečetil jejich vítězství kapitán Richard Park. Gólman USA Anderson jako první na šampionátu neinkasoval.

To Kanaďané se ve večerním utkání s Nory vůbec nepárali a tři branky jim vstřelili už v první třetině. Ve druhé přidali další čtyři a dohrávalo se prakticky z povinnosti. V závěrečné dvacetiminutovce zaznamenal ve dvojnásobné přesilovce čestný úspěch Norů Mathias Gundersen.

Velkou zásluhu na výhře Kanady měl Sidney Crosby, který nasbíral čtyři kanadské body za branku a tři asistence. Útočník Pittsburghu se tak dostal na první místo produktivity v turnaji. Mezi střelce se zapsal i Brendan Shanahan, který tým doplnil o víkendu.

Kanada a tým USA budou osmifinálovými soupeři Česka, třetího soupeře určí úterní duel Norsko - Dánsko. Vítěz postoupí, poražený tým bude hrát o udržení.

Výsledky - skupina D:
USA - Dánsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
21. Alberts (Brown), 27. Stastny (Suter, Kesler), 53. Park (Hilbert). Rozhodčí: Reiber (Kan.) - Novák (SR), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 3886.

USA: Anderson - Alberts, Corvo, Gill, Suter, Orpik, Komisarek, Meyer - Reasoner, Malone, Brown - Cullen, Hall, Hilbert - Slater, Kesler, Park - Stafford, Stastny, Kessel. Trenér: Mike Eaves.
Dánsko: Hirsch - Schioldan, D. Nielsen, Pander, Damgaard, Andreasen, Dahlmann, Johnsen - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Nordby-Andersen, Green, Staal - Regin, Hansen, Degn - Smidt, Reinert, Pyndt. Trenér: Mikael Lundström.

Kanada - Norsko 7:1 (3:0, 4:0, 0:1)
9. Bergeron (Robidas, Crosby), 9. Boyes (Crosby), 14. Comrie, 22. Crosby (Bergeron, Hamhuis), 23. Williams (Comrie, Hamhuis), 32. Bergeron (Crosby, Schulztz), 34. Shanahan (Cammalleri) - 48. Thoresen (Ask, Vikingstad). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Takula (Švéd.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 7:13. Využití: 3:1. Diváci: 4000.

Kanada: Auld - Robidas, Schultz, Seabrook, Stuart, Dupont - Boyes, Bergeron, Crosby - Shanahan, Williams, Comrie - Richard, Calder, Carter - Metropolit, Hartnell, Pettinger - Cammalleri. Trenér: Marc Habscheid.
Norsko: Grotnes (33. Gundersen) - Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Lund, Jakobsen, Holos - Skroder, Vikingstad, Thoresen - Spets, Bastiansen, Ask - Marius Trygg, Hansen, Holtet -  Marthinsen, Andersen, Nygard - Nagel. Trenér: Roy Johansen.