Hokejisté nezvládli ani generálku před MS

• 61
Stockholm - Naděje, zmar a trápení. Tak by se dal po třetinách popsat vývoj generálky hokejové reprezentace před šampionátem v Lotyšsku. Český tým sice v souboji o třetí místo v konečném účtování Euro Hockey Tour vyhrál úvodní třetinu 2:0, ve druhé ale Finové skóre třemi góly otočili a ve třetí části těsný náskok pohlídali.

Finové vyrovnali za pouhých 129 vteřin v polovině zápasu, naopak na vítěznou trefu Rity po chybě ve středním pásmu Češi odpovědět nedokázali a prohráli ve Švédsku i čtvrtý zápas.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Čeští hokejisté vstoupili do utkání aktivně. Poté, co přestáli v úvodu dvě oslabení, udeřili. Veterán Prorok převzal v 9. minutě puk od Kudrny a prostřelil Norrenu.

Vzápětí se navíc Seveřané museli 45 vteřin bránit ve třech proti pěti, což ale zvládli.

Přesto inkasovali podruhé. Štefan přihrál od mantinelu Balaštíkovi a spolupráce dvou posil z NHL skončila pohotovou a přesnou střelou někdejšího zlínského kanonýra.

Vzápětí mohl přidat třetí branku obránce Novák, jeho střela od modré ale skončila na horní tyčce.

A Češi toho později litovali. Přestože odehráli svou nejlepší dvacetiminutovku v Globe Areně, další úspěch už nepřidali a Finové v druhé třetině zápas otočili.

Své role si prohodili i brankáři. Zatímco v úvodu byl v permanenci Norrena a Svoboda si připsal jen čtyři zákroky, po přestávce bylo všechno jinak.

Svoboda sice ještě pokusy Peltonena a Lehtonena v přesilových hrách zastavil, v polovině utkání ale kapituloval. Čech zastavil unikajícího Ritu jen za cenu faulu a švédský rozhodčí nařídil trestné střílení, kterého se ujal nejzkušenější hráč soupeře Peltonen a nezaváhal.

O 129 vteřin později už bylo vyrovnáno, když Hentunen tečoval Söderholmovo nahození od modré čáry mimo Svobodův dosah.

Obrat dokonali Finové ve 39 minutě, kdy se ve středním pásmu nedohodli Blaťák s Balaštíkem na odehrání kotouče do bezpečí a Rita toho využil ke vstřelení třetí branky.

Na zkorigování stavu a vynucení si alespoň prodloužení už poté český tým, z kterého by se měla přibližně polovina hráčů představit na nadcházejícím mistrovství světa, neměl sílu.

Češi tak zakončili nejhorší sezonu v EHT od roku 1997 další porážkou.

Hadamczik byl i přes prohru celkem spokojen

Trenér Alois Hadamczik byl po zápase spokojen s dvěma faktory - s výkonem svých svěřenců v první třetině a s tím, že utkání bylo vyrovnané až do konce. "Konečně to byl rovnocenný zápas. Zaměřili jsme se na defenzivu a vycházeli ze zabezpečené obrany. Podařilo se nám dát i dva góly," řekl.

V druhé dvacetiminutovce ale hráči přestali plnit taktické pokyny a soupeř zápas otočil. "Mysleli jsme si, že můžeme hrát trochu nezodpovědný hokej. Napadat soupeře, když má pod kontrolou puk, a z toho vznikly nějaké chyby, přečíslení," uvedl reprezentační kouč.

Navíc se podle něj opět ukázalo, že hráči z české extraligy nejsou zvyklí hrát čistě a na mezinárodním poli často faulují. "Jsou zvyklí pracovat a bránit holí, a tady ten rozhodčí každý náznak píská. Proto bylo tolik faulů. Myslím si ale, že tento turnaj by měl být pro hráče, kteří pojedou na mistrovství, poučný. V jakém nasazení, v jaké rychlosti se hraje a co vše se píská," řekl Hadamczik.

Česko - Finsko 2:3
Branky a nahrávky:
9. Prorok (Kudrna, Peterek), 14. Balaštík (Štefan, M. Čech) - 30. Peltonen z trest. střílení, 32. Hentunen (Söderholm, Pärssinen), 39. Rita. Rozhodčí: Lärking - Carlman, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 11:6. Bez využití. Diváci: 1597. Třetiny: 2:0, 0:3, 0:0.

Česko: A. Svoboda - Z. Michálek, Blaťák, Škoula, Krajíček, Ševc, M. Čech, J. Novák, Kutlák - Bednář, Kracík, Hubáček - Irgl, Marek, Rolínek - Tenkrát, Štefan, Balaštík - Kudrna, Peterek, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Norrena - Nummelin, Mäntylä, Kukkonen, Lehtonen, Söderholm, Luoma, Malmivaara - T. Ruutu, Santala, Peltonen - Pärssinen, Kontiola, Hentunen - Rita, Pirnes, Kerman - J. Ruutu, M. Koivu, Valtonen - Pesonen. Trenér: Erkka Westerlund.