USA - Norsko

USA - Norsko - USA - Norsko 3:1. Dustin Brown (mimo záběr) právě překonal přes hradbu těl norského brankáře Grotnese. | foto: Reuters

Brown hattrickem zachránil hokejisty USA

• 3
Riga - Hokejisté Norska dlouho sahali v zahajovacím duelu hokejového mistrovství světa v Rize po překvapení. Úvodní třetinu nad Američany vyhráli, po druhé byl stav nerozhodný 1:1. Pak ale zaúřadoval střelec vyrovnávací branky Dustin Brown. Dalšími dvěma góly zkompletoval hattrick a rozhodl o výhře USA 3:1.

Útočník Los Angeles Kings vstřelil vítěznou branku Američanů ve 46. minutě, o deset minut později vítězství pojistil. Všechny čtyři branky úvodního duelu šampionátu padly v přesilovkách.

Ani Kanada neměla ve druhém pátečním duelu základní skupiny D s Dánskem lehké pořízení. Přesto utkání dotáhla do vítězného konce, vyhrála 5:3.

Dánové ale statečně vzdorovali, dokázali stáhnout tříbrankové manko a po dvou třetinách byl výsledek překvapivý - 3:3. Zápas na stranu favorita zlomil ve 44. minutě hvězdný mladík Sidney Crosby, výhru Kanady pečetil v 54. minutě MIke Richards.

Výsledky - skupina D:
USA - Norsko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
22. Brown (Hilbert), 46. Brown, 56. Brown (Malone, Komisarek) - 14. Jakobsen (Holtet). Rozhodčí: Vinnerborg - Takula (oba Švéd.), Schröter (Něm). Vyloučení: 9:8. Využití: 3:1. Diváci: 6800.

USA: Anderson - Alberts, Corvo, Gill, Suter, Orpik, Komisarek, Meyer - Reasoner, Malone, Brown - Cullen, Hall, Hilbert - Slater, Kesler, Park - Stafford, Stastny, Kessel. Trenér: Mike Eaves.
Norsko: Grotnes - Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Lund, Jakobsen, Holos - Skroder, Vikingstad, Thoresen - Bastiansen, Ask, Marthinsen - Marius Trygg, Hansen, Holtet - Spets, Nagel, Andersen - Nygard. Trenér: Roy Johansen.

Dánsko - Kanada 3:5 (0:3, 3:0, 0:2)
28. F. Nielsen (Kjaergaard), 31. J. Nielsen (Johnsen, Kjaergaard), 38. Staal (Green) - 6. Boyes (Bergeron, Stuart), 8. Crosby Boyes, Bergeron), 14. Comrie (Dupont), 44. Crosby (Bergeron), 54. Richards (Carter). Rozhodčí: Minář (ČR) - Kekalainen (Fin.), Zatta (It.). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. V oslabení 1:0. Diváci: 3427.

Dánsko: Hirsch - Schioldan, D. Nielsen, Pander, Damgaard, Andreasen, Dahlmann, Johnsen - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Nordby-Andersen, Green, Staal - Regin, Hansen, Degn - Smidt, Reinert, Pyndt. Trenér: Mikael Lundström.
Kanada: Denis - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Dupont - Boyes, Bergeron, Crosby - Calder, Williams, Comrie - Metropolit, Hartnell, Richards - Carter. Trenér: Marc Habscheid.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.