Slovensko - Švýcarsko

Slovensko - Švýcarsko - Marian Hossa střílí Švýcarsku gól | foto: Reuters

Slováci se oklepali, porazili Švýcarsko

• 10
Vídeň - Slovenský tým se po sobotním debaklu s Českem oklepal a ve druhém utkání osmifinálové skupiny E porazil Švýcarsko 3:1. Prakticky si tak už zajistil postup do čtvrtfinále. Favorit houževnatého soupeře udolal až v polovině zápasu, do té doby prohrával. Pak už ale švýcarská obrana drtivému tlaku neodolala.

Oba celky nastoupily ke svému druhému osmifinálovému zápasu se změnami v sestavě, Slováci ale s mnohem výraznějšími.

Kouč František Hossa nechal po vysoké porážce od českého týmu pohromadě jen jednu útočnou řadu. A jeho svěřenci se do soupeře pustili zhurta hned od úvodního vhazování.

Zatlačili Švýcary do hluboké defenzivy a brankář Gerber musel řešit jednu složitou situaci za druhou.

Jen Demitra měl v úvodních deseti minutách tři čisté gólové šance, ani jednu z nich ale neproměnil. Obdobně dopadli v první třetině i Bartečko a Pucher, Višňovského střelu zastavila tyč.

Problémy v koncovce se slovenským hokejistům vymstily v 24. minutě, kdy Rüthemann využil přesilovou hru. Potrestal tak Stümpelův faul, po kterém zápas předčasně skončil pro zraněného Wischera.

Vzápětí mohl vyrovnat Gáborík, který tak odstartoval nejofenzivnější část utkání.

Otevřený hokej v té chvíli totiž hráli i Švýcaři. Herní převaha a kvalita slovenského týmu se ale nakonec ukázala. Švýcarskou obranu pokořil poprvé v 35. minutě v početní výhodě Šatan a ještě v druhé třetině přidal druhý gól Marián Hossa.

Definitivní pojistku zisku dvou bodů přidal ve třetí dvacetiminutovce svým čtvrtým gólem na turnaji Pálffy.

Slovensko - Švýcarsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
35. Šatan (Demitra), 39. Marián Hossa (Demitra, Chára), 45. Pálffy (Stümpel, Šatan) - 24. Rüthemann (Lemm, Forster). Rozhodčí: Matsuoka (Kan.) - Blümel (ČR), Lešňjak (Slovin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 7400.
Slovensko: Lašák - Višňovský, Štrbák, Suchý, Obšut, Chára, Graňák, Lintner, Vydarený - Pálffy, Stümpel, Šatan - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Országh, Handuš, Zedník -  Bartečko, Pucher, J. Štefanka. Trenér: František Hossa.
Švýcarsko: M. Gerber - Vauclair, Bezina, Seger, Forster, Keller, Streit, Geyer - Wischer, Jeannin, Fischer - Paterlini, Rüthemann, Romy - Di Pietro, Plüss, Della Rosa - Ambühl, Conne, Lemm - Bartschi. Trenér: Ralph Krueger.