Radost hokejistů Švédska

Radost hokejistů Švédska. | foto: Reuters

Hokejisté Švédska se k výhře protrápili

Innsbruck - Sotva začalo mistrovství světa v hokeji a už jsou k vidění samé napínavé zápasy. Řadí se mezi ně i souboj Švédska s Ukrajinou. Favorizovaní Seveřané se trápili až do 51. minuty, kdy rozhodující branku vstřelil Daniel Alfredsson. Soupeř se ale nevzdal a bojoval až do posledních vteřin, zkoušel i power-play.

Švédové získali v úvodní desetiminutovce dvoubrankové vedení. V šesté minutě se trefil Kahnberg a za čtyři minuty potrestal Savenkovo vyloučení obránce Kenny Jönsson.

Jenže v druhé třetině Seveřané povolili a v 27. minutě Ukrajinci snížili. Bobrovnikov uvolnil Savenka a bývalý hráč extraligového Havířova sólo zakončil elegantním prostrčením mezi Lundqvistovy betony.

Švédové pak měli smůlu a dvakrát trefili tyč. Simčuka zachránila konstrukce jeho svatyně po Pahlssonově pokusu a po teči Daniela Sedina, který vložil hůl do přihrávky svého dvojčete Henrika. V 33. minutě naopak tým Bengta-Akeho Gustafssona inkasoval po Klimentěvově tečované střele od modré čáry.

I v závěrečné části měli Švédové převahu, celkově soupeře přestříleli v poměru 48:17. Ale Ukrajinci hrozili za nerozhodného stavu z brejků a po chybě obrany Seveřanů mohl Varlamov získat dokonce vedení.

Gólman Lundqvist ale jeho blafák po sólu kryl vleže lapačkou na brankové čáře. Překvapení odmítl Alfredsson, který vymetl růžek Simčukovy branky. V závěrečném náporu už Ukrajina znovu vyrovnat nedokázala.

Ukrajina - Švédsko 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
27. Savenko (Bobrovnikov, Guňko), 33. Klimentěv - 6. Kahnberg (Norström), 10. K. Jönsson (Hedström, Alfredsson), 51. Alfredsson (Bäckman, Pahlsson). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Laschowski (Kan.), Halecký (SR). Vyloučení: 9:3. Využití: 0:1. Diváci: 4500.
Ukrajina: Simčuk - Klimentěv, Tolkunov, V. Timčenko, Srjubko, Guňko, Ljutkevič, O. Timčenko, Pobědonoscev - Litviněnko, Cyrul, Salnikov - Šachrajčuk, Varlamov, Kasjančuk - Matvijčuk, Savenko, Bobrovnikov - Zavalňuk, Semenčenko, Isajenko. Trenér: Alexander Seukand.
Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Bäckman, Norström, M. Johansson, Rhodin, K. Jönsson, R. Sundin - Alfredsson, Pahlsson, Höglund - Weinhandl, Hedström, Zetterberg - Nordström, J. Jönsson, Kahnberg - D. Sedin, H. Sedin, Samuelsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Finsko - Dánsko 2:1

I finští hokejisté se na úvod šampionátu k vítězství dopracovali velice těžce. Nad houževnatým Dánskem sice vedli 2:0, ale soupeři se v poslední minutě podařilo snížit. Finsko se pak až do posledních vteřin utkání o tři body strachovalo.

Poklidný zápas změnila poslední minuta. Uběhly z ní dvě sekundy, když Kasper Degn snížil a o osm vteřin poté odvolali Dánové gólmana Petera Hirsche, svého nejlepšího hráče.

Brankář pochytal soupeři třicet střel. Ani v šesti ale Dánové na zkušenějšího soupeře nevyzráli.

Finsko - Dánsko 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
19. Karalahti (J. Jokinen, N. Kapanen), 42. N. Kapanen (Hentunen, Pärssinen) - 60. K. Degn (Andreasen). Rozhodčí: Lauff (SR) - Wasko (Běl.), Feola (USA). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5500.
Finsko: Norrena - Karalahti, Timonen, Nummelin, Niemi, Kukkonen, Väänänen - Kallio, Peltonen, O. Jokinen - Hentunen, N. Kapanen, Pärssinen - Hahl, Rita, Hagman - Eloranta, Pakaslahti, J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlund.
Dánsko: P. Hirsch - Andreasen, Damgaard, Schioldan, Dahlmann, Akesson, Johnsen, Möller - Andersen, Green, Staal - Regin, Nielsen, Hansen - L. Degn, Monberg, K. Degn - Kjärgaard, Smidt, Grey. Trenér: Mikael Lundström.

,

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.