Šubrt s Tikalem už jsou v Síni slávy IIHF

Praha - Na slavnostním ceremoniálu v pražské Sazka Aréně byli ve čtvrtek odpoledne uvedeni další hokejisté do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Český hokej v ní nově zastupují dlouholetý mezinárodní funkcionář Miroslav Šubrt a bývalý skvělý obránce František Tikal. Plaketu z rukou prezidenta IIHF Reného Fasela a viceprezidenta Waltera Busha převzali spolu s dalšími jedenácti osobnostmi.

V české Síni slávy v pražské Sazka Areně bylo uvedeno mezi legendy i dalších deset hokejových osobností a Kanaďan Aggie Kukulowicz obdržel zvláštní Cenu Paula Loicqa za svou práci ve službách federace.

"Vůbec mě nenapadlo, že bych mohl strávit v IIHF takovou dobu. Jsem rekordman. Znám v organizaci tolik lidí. Člověk si vzpomene, co jsme prožili," svěřil se po vyhlášení Šubrt, který letos oslavil osmasedmdesáté narozeniny. Nyní je čestným předsedou Mezinárodní hokejové federace.

V Radě hokejové federace působil od roku 1959, o rok později ve Squaw Valley absolvoval ve funkci člena direktoriátu turnaje svoje první zimní olympijské hry. Místopředsedou IIHF byl od roku 1966. Před dvěma lety obdržel od šéfa Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho Olympijský řád.

Při slavnostním vyhlášení si Šubrt vzpomněl na chlapecká léta. "Hráli jsme u nás hokej jako malí kluci na rybníku a říkali jsme tomu, že hrajeme Kanadu. Ani jsme pořádně nevěděli, kde je. A pak jsem procestoval s hokejem svět," dodal Šubrt.

Zatímco Šubrt aktivně na nejvyšší úrovni nikdy nehrál a odvedl obrovskou práci na diplomatickém poli, Tikal byl oceněn za své výkony na ledě. Startoval na dvou olympijských hrách, devíti světových šampionátech a získal dohromady sedm medailí; dvě stříbrné a pět bronzových. "Je to krásné ocenění," líčil své pocity dojatý Tikal.

Při slavnostním okamžiku se mu vybavily především momenty ze světového šampionátu v Praze v roce 1959. "Stalo se něco podobného jako letos," připomněl si Tikal prohru se Spojenými státy 2:4. Tehdy se sice tým loučil s vidinou medaile, ale po výhře nad Kanadou 5:3 získal bronz. Vzpomněl si také na líté boje se Sovětským svazem - mezi oceněnými dnes byli i Vitalij Davydov s Nikolajem Sologubovem.

"Setkat se tu i s Rusy po letech je zážitek," dodal Tikal, který ve Spartě i v národním týmu vytvořil sehranou obrannou dvojici se současným šéfem Českého svazu ledního hokeje Karlem Gutem.

Skupinu dosavadních 131 oceněných rozšířil i Kanaďan Mike Buckna, který byl také spojen s českým hokejem. Působil v Praze a tehdejší československou reprezentaci dovedl jako kouč na Štvanici v roce 1947 k historickým prvním zlatým medailím na mistrovství světa. Buckna byl oceněn in memoriam, neboť v roce 1996 zemřel. Pamětní plaketu za něj převzal syn.

Dalšími oceněnými byli bývalý československý hokejista a později trenér Ladislav Horský ze Slovenska, japonský kouč a funkcionář Cutomu Kawabuči, někdejší opora německé reprezentace Rudi Ball, zástupci ruského hokeje Davydov a Sologubov, Lou Nanne ze Spojených států a Švéd Ronald Pettersson. Za rozhodcovskou činnost si vysloužili uznání jeho krajan Ove Dahlberg a ruský sudí Jurij Karandin.

V minulých letech bylo do Síně slávy IIHF uvedeno třináct českých hokejových legend - Václav Nedomanský, Vlastimil Bubník, Vladimír Zábrodský, Jaroslav Drobný, Vladimír Kostka, Jiří Holík, Oldřich Machač, František Pospíšil, Karel Gut, Jiří Holeček, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka a naposledy loni na světovém šampionátu ve Finsku Josef Maleček. 


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.