Rakušané jsou z remízy s Kanadou nadšení

• 14
Praha - Hned druhý den se na mistrovství světa mohla zrodit senzace. Hrdí Kanaďané dlouho prohrávali s hokejisty Rakouska 2:0. "Hráli jednoduchou hru, která na nás určitý čas platila. Překvapili nás," přiznal útočník Dany Heatley, který nakonec pět minut před koncem vyrovnal. "Jsem nadšený," radoval se rakouský útočník Thomas Vanek.

Až pět minut před koncem přišlo Rakousko o možnost překvapivé výhry nad Kanadou, první v hokejové historii.

"Musíme být spokojeni, remíza je asi spravedlivá," říká Thomas Vanek, hokejista s českými kořeny, který má obě babičky v Hradci Králové. S novináři se po zápase bavil německy, s kanadskými anglicky, občas prohodil i pár českých slovíček.

Na zápas přijeli jen Vankovi rodiče a přátelé z Rakouska. Málem viděli senzaci. Právě Vanek zvyšoval ve čtvrté minutě druhé třetiny na 2:0, s Kanadou to bylo nahnuté.

"Hráli výborně," pochválil soupeře Scott Niedermayer, největší hvězda kanadské obrany. "Hodně staví na týmové hře, proto se jim podařilo nás potrápit."

Nakonec se ale gólem po nechtěné teči soupeřova obránce dostali hráči s javorovým listem na hrudi deset minut před koncem do zápasu a po pěti minutách vyrovnali. To už Rakušané s velkými favority nebyli schopni držet krok. "Ve druhé třetině jsme byli moc často vylučování, to nás stálo spoustu sil," vysvětluje Vanek.

Kanaďané byli po dvou třetinách v šoku, nakonec mohou být rádi za remízu. "Je vidět, že se žádný tým nedá podcenit, uvedl Ryan Smyth, kapitán zámořského výběru a pamětník podobného překvapení z loňského mistrovství, kde Kanada remizovala s Dánskem.

"V první třetině jsme neproměnili šance," prohlásil kapitán Kanady. "Díky tomu se soupeř zvedl. Ale třetí třetinu můžeme brát jako dobrý vstup do turnaje."