Heatley zachránil Kanadě alespoň bod

• 16
Praha - Padesát minut se schylovalo k senzaci. Rakouští hokejisté vedli nad Kanadou 2:0, nakonec se ale zámořským obhájcům mistrovského titulu podařilo zachránit alespoň bod. Zaváhání v rakouské obraně nejprve využil v oslabení umístěnou střelou Cooke a remízu zajistil Kanadě necelých pět minut před koncem důrazný Heatley.

Raušané ale i tak favorita dokonale zaskočili a díky získanému bodu mají jistý postup do osmifinálové skupiny.

Naděje Rakušanů držel dlouho neprůstřelný brankář Reinhard Divis. Svěřenci Herberta Pöcka byli po úvodním lehkém vítězství nad Francií při chuti a dělali svým pohybem soupeři problémy.

Ze dvou přesilových her ještě Rakušané nic nevytěžili, v 16. minutě však už brankář Luongo na střelu Andreho Lakose nestačil. Gólman Floridy pak svůj tým několikrát podržel, ale talent rakouského hokeje Vanek přesným pokusem před obránce v druhé části již zvýšil.

Další průběh se stal hlavně soubojem gólmana Divise s kanadskými střelci, i když při Smythově šanci mu pomohl obránce Unterluggauer a Murray mířil mimo. Brankář St. Louis však bravurně zachránil svůj tým po blafáku Roba Niedermayera a zlikvidoval řadu dalších šancí.

Necelých deset minut před koncem ho však překonal v oslabení Cooke a v 55. minutě Heatley vyrovnal. Rakušané, kteří předtím trefili dvakrát tyčku, přesto dosáhli úspěchu, protože si připsali v osmnáctém vzájemném klání teprve třetí remízu.

Výsledek - skupina D:
Rakousko - Kanada 2:2
(1:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 16. A. Lakos (Raimund Divis, Ulrich), 24. Vanek (Peintner, R. Lukas) - 51. Cooke, 55. Heatley (Friesen, Morris). Rozhodčí: Looker - Feola (oba USA), Takula (Švéd.). Vyloučení: 7:8. Bez využití. V oslabení: 0:1.

Rakousko: Reinhard Divis - A. Lakos, Ulrich, R. Lukas, T. Pöck, P. Lakos, Unterluggauer - Kalt, Trattnig, Vanek - P. Lukas, Peintner, Szücz - Koch, Setzinger, Welser - Raimund Divis, Kaspitz, Harand. Trenér: Herbert Pöck.
Kanada: Luongo - Staios, Brewer, S. Niedermayer, Bouwmeester, Morris, Mitchell, Schultz - Horcoff, R. Niedermayer, Smyth - Morrow, Morrison, Murray - Heatley, Briere, Friesen - Williams, Cooke, Bergeron - Dumont. Trenér: Mike Babcock.

Švýcaři smetli Francouze
Hráči Švýcarska zdolali ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa Francii přesvědčivě 6:0. Velký podíl měl na triumfu zkušený Ivo Rüthemann, útočník mistrovského Bernu, který zaznamenal dvě branky a dvě asistence. Francouzi tak ani ve druhém utkání na MS nedali gól a již téměř jistě míří do skupiny o u udržení.

Po pomalejším rozjezdu stupňovali Švýcaři svůj tlak a nakonec Francouze deklasovali. A to ještě gólman Cristobal Huet, konkurent Romana Čechmánka v Los Angeles Kings, pochytal spoustu dalších švýcarských možností a zachránil svůj tým od mnohem většího přídělu.

Po šesté brance však i on pochopil marnost snažení a přepustil svoje místo náhradníkovi Fabrici Lhenrymu.

Svěřenci finského kouče Heikkiho Leimeho byli podobně jako v sobotu, kdy prohráli s Rakušany rovněž 0:6, v koncovce naprosto bezzubí. K překonání švýcarského gólmana Martina Gerbera z Anaheimu jim nepomohla například ani minutu a jedenáct sekund trvající početní výhoda v pěti proti třem.

V úvodním dějství ještě drželi se soupeřem krok, ale s přibývajícími minutami jim docházely síly a důrazní Švýcaři využili celkem pět přesilových her.

Při čtvrtém gólu Oliviera Kellera raději sudí Alexander Poljakov situaci ověřil u videorozhodčího.

Ve druhém dnešním zápasu základní skupiny D změří od 20:15 síly úřadující mistři světa Kanaďané s Rakušany.

Švýcarsko - Francie 6:0 (0:0, 4:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
25. Rüthemann (Seger, Ambühl), 28. B. Forster (Ziegler, Rüthemann), 31. Ziegler (Rüthemann), 35. Keller (Jenni), 45. Rüthemann (B. Forster), 47. Ambühl (Seger, Ziegler). Rozhodčí: Poljakov - Makarov (oba Rus.), Coenen (Niz.). Vyloučení: 8:12. Využití: 5:0. Diváci: 8712.
Švýcarsko: Gerber - Keller, Streit, Hirschi, Steinegger, B. Forster, Seger, Bezina, Vauclair - Ambühl, Jenni, Wirz – Della Roassa, Plüss, Wichser - Rüthemann, Ziegler, Paterlini - Cereda, Fischer, Jeannin. Trenér: Ralph Krueger.
Francie: Huet (47. Lhenry) - Pouget, Bachet, Carriou, Pousset, Favarin, Amar, DeWolf, Prunet - M. Rozenthal, Coqueux, Bordeleau - Briand, Dostal, B. Bachelet - Mortas, F. Rozenthal, Zwikel - Daramy, Chauvel, Gras. Trenér: Heikki Leime.

Kanadský reprezentant Rob Niedermayer v souboji s rakouským hokejistou Robertem Lukasem.

Švýcarská radost v utkání s Francií: Mathias Seger spěchá s gratulací ke střelci gólu Ivu Ruthemannovi.