Rusům už dánští hokejisti nestačili

• 11
Tampere - Už druhý den mistrovství světa v hokeji je rozhodnuto o postupujících ze skupiny B. Ve večerním zápase zdolal tým Ruska nováčka elitní skupiny z Dánska 6:1. Rusové vyhráli podruhé a s nimi jdou do do osmifinálových bojů právě Dánové a také Švýcaři. Reprezentanti USA doplatili na slabé výkony a poté, co nestačili na oba outsidery skupiny, budou bojovat o svou příslušnost mezi nejlepšími světovými výběry.

Hattrickem se v zápase Ruska s Dánskem blýskl talentovaný útočník Alexander Suglobov. O výhře jednoho z favoritů celého šampionátu nebylo od počátku pochyb, snaživému soupeři však Rusové gólově odskočili až ve druhé třetině. V průběhu necelých tří minut dali po brance Suglobov, Kovalčuk a Saprykin a definitivně zlomili odpor houževnatých Dánů.

V dalším průběhu hry si pak vicemistři světa z loňského roku udržovali dostatečný náskok a šetřili síly na další souboje.

Po šestém ruském gólu odjel z branky dánský hrdina sobotního zápasu Peter Hirsch a zbytek utkání dochytal náhradník Jan Jensen.

Výsledek - skupina B:
Rusko - Dánsko 6:1 (1:0, 5:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Proškin (Soin, Grigorenko), 24. Suglobov (Zinovjev, Antipov), 26. Kovalčuk, 27. Saprykin (Frolov), 31. Suglobov (Saprykin, Gusev), 32. Suglobov (Jerofejev, Antipov) - 35. Larsen (S. True). Rozhodčí: T. Favorin (Fin.) - Laschowski (Kan.), Meszynski (Pol.). Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 3960.

Sestavy:
Rusko:
Sokolov - Kalinin, Ždan, Gusev, Turkovskij, Jerofejev, Proškin, Guskov, Vyšedkevič - Grigorenko, Dacjuk, Kovalčuk - Saprykin, Archipov, Frolov - Antipov, Zinovjev, Suglobov - Novoselcev, Soin, Semin. Trenér Vladimir Pljuščev.
Dánsko: P. Hirsch (32. J. Jensen) - D. Nielsen, Damgaard, Duus, Akesson, D. Jensen, Johnsen, Andreasen - J. Nielsen, Green, Staal - M. True, Degn, Monberg - Larsen, F. Nielsen, S. True - Nordby-Andersen, Grey, Molgaard. Trenér Mikael Lundström.

Tabulka skupiny B:
1. Rusko 2 2 0 0 11:3 4
2. Dánsko 2 1 0 1 6:8 2
3. Švýcarsko 2 1 0 1 3:5 2
4. USA 2 0 0 2 2:6 0

Potyčka Jespera Damgaarda s Denisem Archipovem.

,

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.