Bělorusko a Norsko opouštějí elitu

Norimberk - Hokejisté Lotyšska porazili v závěrečném utkání skupiny o udržení Norsko 3:0 a díky lepšímu skóre s Běloruskem se na poslední chvíli zachránili mezi elitou. Bělorusko naopak padá do první divize mistrovství světa stejně jako Norsko. Hokejistům Běloruska tak nebyla nic platná ani pondělní výhra nad Japonskem 4:1. Japoncům ale stačí k udržení mezi elitou zvítězit v asijské kvalifikaci, která se uskuteční v září.

Bělorusko - Japonsko 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Podle rozhodnutí kongresu mezinárodní federace IIHF z loňského roku měla sice automatická účast asijského zástupce letos skončit, ale na únorovém zasedání v Malaze byla platnost pravidla prodloužena až do roku 2003.

Bělorusové do poloviny zápasu získali tříbrankové vedení po trefách Starostěnka, Antoněnka a Dmitrije Pankova. Ve 36. minutě snížil Fužita, ale Dmitrij Pankov svou druhou brankou zvýšil na 4:1. V závěrečné třetině se na stavu nic nezměnilo. Bělorusové nedokázali přidat další góly, které by jim pomohly v případě rovnosti bodů s Lotyšskem.

Branky a nahrávky: 10. Starostěnko (Kaljužnyj, Kovalev), 18. Antoněnko, 30. D. Pankov (Jerkovič), 39. D. Pankov (Jerkovič) - 36. Fužita (T. I. Nihej, Kawahira). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Coenen (Niz.), Reichert (Švýc.). Vyloučení: 5:9, Salej - Kawahira oba 5 min. a do konce utkání, Murakami 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3132.

Bělorusko: Šabanov - Romanov, Kopat, Salej, Chmyl, Žurik, Jerkovič Staš, Mikulčik - Skabelka, V. Pankov, Andrijevskij - Kovalev, Kaljužnyj, Starostěnko - D. Pankov, Galčenjuk, Antoněnko - Kolcov, Valuj.
Japonsko: J. I. Nihej - Kawašima, Isožima, Daikawa, Kawaguči, Ito, Mijauči, Katajama - Širono, Fujita, Kawahira - Kuwabara, Jahata, T. I. Nihej - Suzuki, Iwata, Murakami - Sakata,  Učijama.

Lotyšsko - Norsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
V úvodní třetině se Lotyši ještě branky nedočkali, přestože si vytvořili tlak. Recept na gólmana Josefsena našli až po polovině utkání Abols a Semjonovs. Při power play Norů ještě zvýšil 87 sekund před koncem Žoltoks. Lotyšský gólman Irbe potřeboval ke svému druhému čistému kontu na turnaji proti odevzdanému soupeři pouze deset zákroků.

Branky a nahrávky: 35. Abols (Opulskis), 38. Semjonovs (Ozolinš, Opulskis), 59. Žoltoks (Ozolinš, Kupaks). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Lauff (SR), Pouzar (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 4219.

Lotyšsko: Irbe - Skrastins, Sejejs, Sorokins, Ignaťjevs, Ozolinš, Kupaks, Tribuncovs, Astašenko - Cipruss, Vitolinš, Tambijevs - Macijevskis, Fanduls, Kerčs - Pantělejevs, Žoltoks, Semjonovs - Opulskis, Abols.
Norsko: Josefsen - Knold, Noersteboe, Sellgren, Mats Trygg, Sorlie, K. Wold, Nilsen - Magnussen, Vikingstad, Martinsen - Fjeld, Johnsen, Marius Trygg - Hansen, Fredriksen, Nygard - Vesterheim, Dahl, Svendsberget - Ask.