(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

První liga: Budějovice a Vary zvítězily, Kladno prohrálo v Prostějově

• 3
Ve 39. kole první hokejové ligy uspěly oba vedoucí celky. České Budějovice doma zdolaly Přerov 3:1 a udržely tříbodový náskok na Karlovy Vary, které zvítězily 4:2 v Kadani. Třetí Kladno si dojelo do Prostějova pro porážku 3:6.

Budějovice uspěly v pátém zápase v řadě a před vlastními fanoušky se radoval z osmnácté výhry z devatenácti zápasů. Vítězný gól vstřelil v 34. minutě centr Martin Heřman v oslabení. Přerov nedokázal navázat na předchozí sérii čtyř výher.

Karlovy Vary bodovaly v jedenáctém utkání po sobě. Jak Energie, tak i domácí Trhači skórovali v oslabení. Tříbodový triumf zajistil extraligovým šampionům z roku 2009 útočník Václav Skuhravý v 42. minutě. Kadaň ještě snížila, ale výhru Západočechů zpečetil forvard Tomáš Rachůnek trefou při power play domácích.

Prostějov zasadil Kladnu úder v deváté minutě, v níž se útočníci Tomáš Nouza s Václavem Meidlem prosadili dvakrát v rozmezí 24 vteřin. Jestřábi v prostřední části zvýšili na rozdíl pěti branek i díky dalším slepeným trefám v 29. minutě během 42 sekund. Rytířům se do konce druhé třetiny podařilo snížit na 2:5, oba týmy pak přidaly v závěrečné třetině po jedné brance. Středočeši neuspěli potřetí za sebou.

Slavia porazila předposlední Benátky nad Jizerou 5:0 a ukončila šňůru tří proher, naopak Benátky odešly jako poražené mužstvo pošesté v řadě. Po třech bodech si připsali útočníci Lukáš Nedvídek (2+1) a Václav Jankovský (1+2). Brankář Dominik Frodl vychytal páté čisté konto v sezoně. Nedvídek vstřelil vítězný gól v 12. minutě, zbylé čtyři zásahy přidali Pražané v poslední části. Všechny branky od slávistických střelců obdržel devatenáctiletý Josef Kořenář, hrdina čtvrtfinále proti Finům na mistrovství světa do 20 let v Buffalu.

Třebíč na Lapači zdolala Vsetín 4:1. Horácká Slavia rozhodla o výhře v druhé třetině, v níž třemi brankami odskočila do vedení 4:0. Valachům se v poslední třetině povedlo jen snížit.

Ústí nad Labem uspělo ve Frýdku-Místku 3:1 a zvítězilo po pěti utkáních. Domácí se sice ujali vedení, ale útočník Ladislav Gengel a obránce Vladimír Brož zařídili obrat. Tři body Slovanu pojistil forvard David Merta gólem do prázdné branky.

Litoměřice podlehly Havířovu 4:5 a prohrály po třech domácích výhrách. Vítězná akce večera se zrodila 66 vteřin před koncem základní hrací doby, kdy byl útočník Lukáš Bednář před prázdnou brankou Stadionu podražen a rozhodčí uznali technický gól. Havířov díky tomu odskočil do vedení 5:3. Poslední branka Litoměřic už pouze upravila konečné skóre.

HC Slavia Praha - HC Benátky nad Jizerou 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)

Branky: 11:39 Nedvídek (Šafránek, Jankovský), 41:56 Nedvídek (J. Novák), 45:41 Šafránek (Jankovský, Nedvídek), 51:26 Jankovský (Šmíd), 52:46 Z. Doležal (Šagát). Rozhodčí: Sýkora, Vokřál – Beneš, Štofa. Diváci: 781.

HC Slavia Praha Frodl (Šorf) – Barák, J. Novák (C), Kasík, Šmíd, J. Holý, A. Růžička, Štibingr – L. Krejčík, Račuk, Z. Doležal – Jankovský, Šafránek (A), Nedvídek – Zigo, Šagát, M. Ondráček – J. Doležal, Kubica, Furch.

HC Benátky nad Jizerou Kořenář (Stezka) – Husa (A), T. Hanousek, Kunst, Jan Bednář, Mirochnikov, Jandejsek, Tržický – Hrníčko, Bittner (C), Psota – Z. Král, Chrtek, Hrabík – R. Veselý, Kuťák, Wiencek.

ČEZ Motor České Budějovice - HC ZUBR Přerov 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 17:13 M. Bárta (Pýcha, Vlček), 33:31 Heřman (Jonák, Fillman), 59:16 Čermák (J. Mikyska, Pavlin) - 48:27 Milan Procházka (M. Novotný, Goiš). Rozhodčí: Čech, Skopal – Zídek, Komínek. Diváci: 6373.

ČEZ Motor České Budějovice Gába (Da. Svoboda II) – Kutlák (C), Kučný, Fillman, F. Novák (A), Pavlin, Pýcha – J. Mikyska, Vampola, Nedorost (A) – Nejezchleb, Galamboš, Čermák – Heřman, Rob, Jonák – M. Bárta, Vlček, Martin Novák.

HC ZUBR Přerov Šimboch (Klimeš) – Malina, Chmelíř, Zbořil, M. Novotný, Pala, O. Horák, Lenďák – T. Doležal, T. Sýkora, Illo – Plášek, Pšurný, Plášek ml. – Milan Procházka, F. Dvořák, Goiš – Š. Kratochvíl, M. Kratochvíl, Navrátil.

HC Frýdek-Místek - HC Slovan Ústí nad Labem 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky: 04:33 Kofroň (Mikulík) - 26:04 Gengel (Bernad, Vl. Brož), 51:14 Vl. Brož (Severa), 58:25 D. Merta (M. Vágner). Rozhodčí: Oldřich Hejduk, Vojtěch Fiala – Tomáš Měkýš, David Otáhal. Diváci: 1409.

HC Frýdek-Místek Strmeň (L. Daneček) – Bartko, Haman, Adámek, Pastor, Matyáš, Piegl, Zahradníček, D. Stránský – J. Kalus, Bajtek, Štumpf – Kofroň, Mikulík (C), Kvasnica – Franek, Pechanec, Klimša (A) – Przybyla, Kafka.

HC Slovan Ústí nad Labem Soukup (J. Dlouhý) – Bernad, Vl. Brož, M. Vágner (C), M. Zdvořáček, Vaněk, Weinhold, Mlčoch – Melka, Gengel (A), Davídek – D. Merta (A), L. Volf, Kružík – Macek, Severa, M. Chalupa – Navarra, Najman, T. Jandus.

SK Trhači Kadaň - HC Energie Karlovy Vary 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Branky: 33:24 Šťovíček (Hejcman, Szathmáry), 53:40 Kůs - 25:35 Krejčí (Sičák, Kverka), 32:23 Flek (Balán, Kovačevič), 41:31 Skuhravý (Flek, Kovačevič), 58:38 T. Rachůnek (Gorčík). Rozhodčí: Grech, Zubzanda – Krátký, Toman.. Diváci: 1140.

SK Trhači Kadaň Tadeáš Dvořák (Danylec) – R. Černý, Trefný (C), Szathmáry, Kadeřávek, Buchtela, Blaha, Cestr – Wágner, Kůs (A), Krejčiřík – Chrpa, Hejcman, Šťovíček – O. Procházka, Rindoš, Tupý – Tůma, J. Müller (A).

HC Energie Karlovy Vary Závorka (F. Novotný) – Sičák (A), Krejčí, M. Rohan, Podlipnik, Šafář, Kovačevič – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Vrdlovec, Skuhravý (C), Gorčík – Vachovec, Tuominen, Osmík.

LHK Jestřábi Prostějov - Rytíři Kladno 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)

Branky: 08:03 Nouza (Fiala), 08:27 V. Meidl (Švec), 25:48 Nestrašil (Prokeš, Zabloudil), 28:00 D. Kolář (Fiala), 28:42 Starý (Divíšek, Nouza), 46:44 Nouza (Starý) - 32:11 Kubík (R. Přikryl, P. Hořava), 36:35 Pekr, 58:27 Machač (Repe). Rozhodčí: Dědek, Koziol – Kotlík, Polák.

LHK Jestřábi Prostějov Groh (Neužil) – D. Kolář, M. Drtina, Havlík, Žovinec, Mikliš, Hajný, Rudovský – Nouza, Divíšek, Starý – L. Luňák, Venkrbec, Dvořáček – Švec, V. Meidl, Fiala – Nestrašil, Prokeš, Zabloudil.

Rytíři Kladno Kopřiva (28. Stahl) – Kehar, Repe, Zelingr, Štich, P. Hořava, F. Matula – Pekr, R. Přikryl, Kubík – Vildumetz, Svedlund, M. Hořava – Machač, J. Kloz, Zikmund – T. Kaut, Redlich, Veber.

AZ RESIDOMO Havířov - HC Stadion Litoměřice 5:4 (2:1, 2:1, 1:2)

Branky: 6:48 Rác (Maruna, M. Kalus), 16:28 Kanko (Kotala, R. Havel), 22:56 Bambula (Pořízek, L. Bednář), 35:21 Fronk (Rác), 58:54 L. Bednář - 19:29 Řehoř (M. Kadlec, J. Šimeček), 34:21 J. Veselý (Pavlas, Michajlov), 44:25 J. Šimeček, 59:36 M. Jandus (J. Veselý, Kusý). Rozhodčí: Kopeček, Kašík – Adamec, Poruba. Diváci: 1634.

AZ RESIDOMO Havířov Bláha (K. Šimeček) – Drtil, Krisl (C), Luža, Dudek, Chroboček, R. Havel (A) – Tomi, Š. Stránský, M. Kalus – Fronk, Rác, Maruna (A) – Kanko, Matai, Kotala – Gřeš, Pořízek, Bambula – L. Bednář.

HC Stadion Litoměřice Michajlov (Wolf) – D. Málek, Pavlas (C), Smetana (A), Gaspar, L. Chalupa, M. Jandus, Jeřábek – Kusý, J. Veselý, Bílek (A) – M. Kadlec, J. Šimeček, Řehoř – Stříbrný, Hanták, Machala – Toman, R. Pilař, Václavek.

VHK ROBE Vsetín - SK Horácká Slavia Třebíč 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)

Branky: 52:30 Markovič (Březina, Podešva) - 09:09 Mlynář (Kaláb), 27:50 Süss (Gajarský), 30:58 Tadeáš Král (T. Havránek, Čejka), 38:09 P. Kratochvíl (T. Havránek, R. Erat). Rozhodčí: Barek, Veselý – Lučan, Maštalíř.. Diváci: 3744.

VHK ROBE Vsetín Šurý (Horčička) – D. Krenželok, Janáček, Ostrčil, Frolo (A), Dundáček, Holomek, Žák – Markovič (C), Kopta, Březina – Illéš, Kucharczyk (A), P. Beránek – Slováček, Podešva, Vávra – Vítek, Pokorný, Karafiát.

SK Horácká Slavia Třebíč Jekel (Do. Svoboda) – D. Mikyska, Nedbal, Čejka, Hort, Půža, Kaláb (A), Jiří Wasserbauer (A) – R. Erat (C), Dolníček, P. Kratochvíl – Kusko, Kristl, T. Havránek – Jan Wasserbauer, Mlynář, Paták – Gajarský, Süss, Tadeáš Král.