Jan Brož, brankář Moravských Budějovic, zasahuje v utkání proti Sokolovu.

Jan Brož, brankář Moravských Budějovic, zasahuje v utkání proti Sokolovu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Můžeme zvládnout i Brod, myslí si brankář Brož z Moravských Budějovic

• 1
Stejně jako v minulé sezoně si hokejisté Moravských Budějovic zahrají semifinále druhé ligy a stále drží šanci na posun do vyšší soutěže. Postup jim zajistilo vítězství 3:1 na zápasy v sérii s favorizovaným Sokolovem. „Jestli to byl zázrak? Nevím, to asi zatím neumíme dost dobře říct. Každopádně Sokolov měl úžasný tým a my jsme rádi, že jsme tuhle sérii zvládli,“ radoval se z úspěchu svého týmu brankář Jan Brož.

Co jste prožíval ve chvíli, kdy necelých deset minut před koncem úterního čtvrtého utkání srovnali vaši spoluhráči v rozmezí 32 vteřin stav z 0:2 na 2:2?
Měl jsem obrovskou radost. Ten den mě trochu bolela záda, ale chtěl jsem vydržet pro tým. Pořád jsem věřil, že to můžeme zvládnout. Asi poprvé jsme byli v sérii lepší. Měli jsme víc šancí, jen se nám je dvě třetiny nedařilo proměňovat. Nakonec jsme ale postoupili.

Trenér Augustin Žák říkal, že se mu skoro dělalo zle při představě, že budete muset potřetí do Sokolova. Předpokládám, že ani vám se nechtělo absolvovat znovu tu dlouhou cestu...
Samozřejmě, že ne. Ale pořád lepší jet do Sokolova než třeba na zápas s David Servisem do Českých Budějovic. Tady se aspoň jede po dálnici. Navíc já to měl jednodušší, protože mi Kuba Škarek (brankář Dukly Jihlava – pozn. red.) půjčil takovou elektriku na nohy, takže jsem byl celou dobu v klidu. A když jsem vstal, měl jsem nohy skvěle proklepané. Žádný problém.

Cítíte, že právě teď chytáte v nejlepší formě?
Spíš bych řekl, že nějakou dobu trvalo, než jsem si zvykl na druholigový hokej. Od půlky sezony už jsem ale myslím podával stabilní výkony. Dokázali jsme například dvakrát porazit Brod. Teď v play off mi taky hodně pomáhají nervy. Teda ty dobré, které se objevují před zápasem. A samozřejmě i spoluhráči.

A co třeba tréninky s extraligovou Jihlavou? Nebo už se s ní nepřipravujete?
Trénoval jsem s Duklou do doby, než se vrátil Pepa Kořenář z Benátek. Teď už chodím jen na suché tréninky. Ale určitě mi tréninky v Jihlavě pomohly. S gólmany se v Dukle pracuje moc dobře. I když skvělé tréninky máme i v Morávkách.

Jak moc důležitý je pro tým kapitán Peter Pucher?
Je to takový zástupce trenéra, má hrozně moc zkušeností a vždycky dokáže všem poradit a pomoct. Má taky spoustu známostí, takže pokud třeba někoho trápí zdravotní problémy, hned nabízí pomoc specialisty. Umí nás podpořit, i když se třeba zrovna nevede. Zrovna v úterý nám pořád dokola opakoval, že se nic neděje, že poslední třetinu zvládneme. A měl pravdu. Navíc on dal ten rozhodující gól v prodloužení. Je to správný kapitán.

Někdy to skoro vypadá, že se snad ani neumí rozčílit...
Ale umí. Zažili jsme to třeba ve Žďáru. A taky na tréninku je kolikrát vulgární. I na mě, když mi nemůže dát gól. (směje se)

Jste v semifinále, co říkáte na soupeře?
Už před sezonou jsem říkal, že se těším hlavně na zápasy s Brodem, takže pro mě je to super. Brod má hodně zkušené mužstvo, ale dvakrát jsme ho letos už porazili, takže věřím, že to můžeme zvládnout i teď.

Přežili jsme klinickou smrt, přiznal trenér Žák

Druhý rok po sobě dovedl Moravské Budějovice mezi čtveřici nejlepších týmů druholigových skupin Střed a Západ. Podle trenéra Augustina Žáka byla ovšem ta letošní cesta přece jen o fous těžší. „Například když jsme ve třetím zápase série v Sokolově vyhráli s pouhými dvanácti lidmi,“ připomněl situaci, kdy na západ Čech cestoval v neděli s hodně prořídlou sestavou. „My hráli celý zápas na dvě pětky a domácí na čtyři,“ upozornil.

Přesto byl přesvědčený, že jeho tým uspět může, protože má v bráně skvěle chytajícího Jana Brože. „Proto jsme šli taky v prodloužení do risku. Řekl jsem, že brankář určitě ještě dvě šance chytí a my dáme gól. A taky jo,“ usmíval se spokojený kouč Moravských Budějovic. „Udělali jsme zázrak. Tohle jsem fakt ještě neviděl,“ dodal. V Sokolově nakonec jeho svěřenci urvali vítězství 4:3 v prodloužení a ujali se vedení 2:1 na zápasy.

Tím ale drama nekončilo. Série se v úterý přesunula do Moravských Budějovic, kde domácí ještě deset minut před koncem prohrávali 0:2. „Byli jsme v klinické smrti. Už jsem viděl, že budeme zase muset do Sokolova. Pak se ale kluci zvedli, dali rychlé dva góly a v prodloužení potom rozhodla chyba soupeře,“ zmínil Žák moment, kdy hosté hráli několik vteřin v nepovoleném počtu hráčů.

Na následnou přesilovku poslal trenér na ledovou plochu dvojici zkušených útočníků Peter Pucher – Ladislav Rytnauer. „Řekl jsem jim, že oni dva to prostě musí sehrát,“ prozradil. A zmiňovaní hokejisté svého kouče poslechli. Po ose Peroutka, Rytnauer, Pucher zamířil puk odkryté části branky a na ledě i v hledišti vypukly oslavy. „Neskutečné, co se pak dělo,“ hlásil s úsměvem Žák. „Zase přišlo přes tisíc lidí, byla skvělá atmosféra. Já nic podobného snad už deset let nezažil,“ nešetřil komplimenty na adresu publika.

Slova chvály však na konci přidal i pro soupeře. „Musím říct, že před Sokolovem smekám. Slušní byli během celé série jak hráči, tak vedení i fanoušci,“ nechal se slyšet Žák. A jak se teď těší na další semifinálovou  bitvu s Brodem? „Od začátku říkám, že jsou největším favoritem. Ale i my jsme už dvě série vyhráli. A zase půjdeme na vítězství,“ vzkázal Žák.