Favorité na úvod čtvrtfinále nezaváhali

P r a h a - Úvodní zápasy čtvrtfinále play off první hokejové ligy se ve čtvrtek obešly bez překvapení. Potíže měl jen Liberec, který porazil Beroun až v prodloužení 3:2. Chomutov, který zakončil základní část na prvním místě, porazil Písek 5:1 a třetí Jihlava zdolala Třebíč 4:2. Doma uspěly i Rosice, které zvítězily nad Prostějovem 4:1.

Liberec - Beroun 3:2 po prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
5. Jiří Kudrna, 21. Jankových, 67. Paleček - 23. Halinský, 58. Dobrovolný. Rozhodčí: Štěpán - Štych, Vitík. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4600. Stav série: 1:0.

Domácí se záhy dostali do vedení, ale další příležitosti ke skórování neproměnili. Hned v první minutě druhé třetiny sice Liberec přidal druhou branku, ale Berounští za dvě minuty snížili a získali převahu. Brankář Falta však při několika vyložených šancích soupeře domácí celek podržel. Liberečtí nakonec jednogólový náskok neuhájili, dvě minuty před koncem třetího dějství vyrovnal z protiútoku Dobrovolný. Na začátku prodloužení hosté promarnili tři šance a v 67. minutě rozhodla Palečkova dorážka.

Rosice - Prostějov 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
4. a 36. Čech, 17. Drábek, 59. Kočara - 4. Černý. Rozhodčí: Poruba - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 12:13, navíc Vavroch - Kohoutek oba 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 1850. Stav série: 1:0.

Utkání, které v první třetině přerušil výpadek elektrického proudu, bylo bohaté na tvrdé osobní souboje, za něž rozhodčí Poruba udělil celkem 70 trestných minut. Domácí hokejisté na rozdíl od Prostějova využili jednu z přesilových her a vždy se gólově prosadili v závěrech jednotlivých třetin.

Jihlava - Třebíč 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)
29. Koudelka, 30. Adamec, 37. Ficenc, 58. Poukar - 6. Buďa, 24. Hlouch. Rozhodčí: Nečas - Chlumecký, Valta. Vyloučení: 5:6, navíc Morava 5 minut a do konce utkání - Žiška 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 5200. Stav série: 1:0.

Tradiční derby přineslo urputný boj plný zvratů. Hosté sice v 24. minutě vedli už 2:0, ale Jihlava za pouhých devět sekund vyrovnala. V závěru druhé třetiny dostal obránce Ficenc domácí celek do vedení, Jihlava potom přežila 83 sekund v oslabení o dva hráče a dvě minuty před koncem naopak při vlastní početní převaze potvrdil výhru čtvrtým gólem Poukar.

Chomutov - Písek 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
20. Mikšovic, 28. Boušek, 39. Jor, 49. Koláček, 56. Krstev - 25. Jelen. Rozhodčí: Staněk - Čech, Kalivoda. Vyloučení: 7:3, navíc Bouz (Písek) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2400. Stav série: 1:0.

První velká šance se naskytla v desáté minutě píseckému Bouzovi, ten však z bezprostřední blízkosti minul prázdnou branku. Neúspěšný střelec zranil v 12. minutě domácího Bouška a byl vyloučen do konce zápasu, jenže Chomutovští za celých pět minut píseckého gólmana ani neohrozili. Až v poslední sekundě zamířil přesně Mikšovic a v druhé třetině odpověděli domácí na Jelenovo vyrovnání dalšími dvěma brankami. Závěrečné dějství se už neslo výhradně v režii Severočechů, kteří v poklidu dotvořili skóre až na konečných 5:1.

Duel Jihlavy s Třebíčí se nehrál zrovna v rukavičkách.

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.