Znojmo pokazilo Spartě oslavy

• 15
Praha - V sobotní předehrávce 39. kola extraligy prohrála Sparta doma na svém hřišti se Znojmem 1:5. Hosté tak pokazili pražskému klubu oslavy sta let od založení hokejového klubu. Už před zápasem byly vyvěšeny dresy šesti nejlepších hráčů v historii Sparty.

Svěřenci Pavla Pazourka se tak přiblížili zatím druhé Slavii a třetí Spartě na jediný bod. Zato tým Aloise Hadamczika si chuť po páteční vysoké prohře v Plzni 3:7 rozhodně nespravil.

Vstupné zdarma a oslavy přilákaly do Holešovic druhou nejvyšší návštěvu v sezoně. Utkání předcházel slavnostní ceremoniál a v rámci oslav jubilea byla oceněna šestice
sparťanských legend, které byly v týdnu zvoleny do historického All Star týmu.

Brankář Jiří Holeček, obránci Karel Gut s Františkem Tikalem a útočníci Jan Havel, Vladimír Zábrodský a Jiří Hrdina za aplausu naplněného hlediště sledovali s kyticí v ruce a oblečení do sparťanských dresů, jak makety jejich trikotů stoupají slavnostně
ke stropu haly.

Sparťané pak vyrukovali na soupeře ve speciálních retro dresech z šedesátých a sedmdesátých let s rudým S na hrudi a bez reklam. Po opatrném začátku si domácí vytvořili mírnou převahu, ale na sparťanského gólmana Dubu hostujícího ve Znojmě nevyzrál dorážkou uzdravený Ton ani Chabada a Pražané se neprosadili ani v následné přesilové hře.

Na druhé straně včas zblokovala obrana Pucherův pokus a sparťan Bartečko zase pálil jen těsně mimo. Přesný však byl v 17. minutě znojemský Rataj, který překonal Břízu střelou mezi betony.

O minutu později se ještě řítil na sparťanského gólmana Uram, ale jeho střelu Bříza vyrazil.  Nicméně do druhé části zápasu nahradil Břízu Schwarz. V 23. minutě byl po Brošově přihrávce zcela volný Kratěna, jenže jeho rána mířila přímo do Duby.

Neprosadil se ani znojemský Pucher. Pak přestřelil Broš, ale v 29. minutě už potrestal Tomanovo vyloučení Libor Procházka.  Nerozhodný stav vydržel jen necelé dvě minuty a rovněž v přesilovce vrátil hostům vedení Pardavý.

A při snaze Sparty o vyrovnání vysunul Pucher Erata, který si znovu se Schwarzem
poradil. Z dalšího náporu nevytěžili domácí opět nic a Duba se vyznamenal především proti nejproduktivnějšímu sparťanovi Markovi.

Hned v úvodu závěrečné třetiny nevyužil svou šanci v početní převaze hostující Havíř, v 45. minutě však důrazný Plášek prakticky rozhodl o vítězi zápasu. Pak sice chytil Schwarz bravurně lapačkou Křetínského střelu, ale v 52. minutě ho překonal v početní převaze Uram, který dvě minuty před koncem ještě promarnil sólový nájezd.

Utkání se pokusil narušit anonym, který  telefonicky vyhrožoval uložením bomby v hale pražského celku. Průběh zápasu, který byl v přímém přenosu České televize, ale nenarušil.

"Operačnímu náčelníkovi policie se ozval v polovině druhé třetiny anonym, že je na stadionu bomba. V utkání se pokračovalo, protože mu předcházela mimořádná bezpečnostní opatření. Policie stadion rychle prohledala po skončení druhé třetiny," informoval po utkání Jan Černý z obchodního oddělení Sparty.

Anonymní telefonáty provázely loňskou sezonu a v únoru kvůli hrozbě bylo zrušeno rozehrané derby Sparta - Slavia. Na to konto se dohodla Asociace profesionálních klubů, že se budou utkání v podobných případech po prohledání stadionů hned dohrávat.

Hlasy trenérů po utkání:
Alois Hadamczik (Sparta): "Byli jsme ve hře jen první třetinu, potom bylo Znojmo jednoznačně lepší. Nepředvedli jsme dobrou hru, mužstvo těžkopádně bruslilo. Břízu píchlo v neděli proti Zlínu v zádech a nemůže se dát od té doby dohromady. Před utkáním dostal injekce, ale po první třetině říkal, že nemůže udělat pořádný pohyb."
Milan Skrbek (Znojmo): "Celý zápas jsme hráli velmi disciplinovaně, hlavně ve středním pásmu. Podržel nás brankář Duba a celé mužstvo zahrálo velmi dobře. Před závěrečnou třetinou jsme mužstvo nabádali, aby drželo střední pásmo a čekalo na další chybu soupeře."

Sparta - Znojmo 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 29. L. Procházka (Marek, Řezníček) - 17. Rataj (Barus), 31. Pardavý (Uram, Soudek), 36. Erat (Pucher, Soudek), 45. Plášek (Mojžíš), 52. Uram (Soudek). Rozhodčí: Havlík - Český, Kostka. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:2. Diváci: 12.345.
Sparta: Bříza (21. Schwarz) - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Jan Hanzlík, Výtisk, Srdínko, J. Kasík - Kratěna, Broš, Chabada - Bartečko, Marek, Tomajko - Ujčík, Šimíček, Špilár - Ton, Šindel, Sedlák. Trenéři Hadamczik, Konečný.
Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Snopek, Toman, Křetínský, Mojžíš - Uram, Pucher, Pardavý - Erat, Rataj, Barus - Plášek, Haman, Hradecký. Trenéři Pazourek, Kastner, Skrbek.

Hokejisté Sparty nestačili v 39.kole extraligy na domácím ledě na Znojmo a podlehli 1:5. Ze sparťanské branky pro zdravotní potíže odstoupil po první třetině Petr Bříza.

Brankář Jiří Holeček, obránci Karel Gut s Františkem Tikalem a útočníci Jan Havel, Vladimír Zábrodský a Jiří Hrdina sledovali jak makety jejich trikotů stoupají slavnostně ke stropu holešovické haly.

Sparťané se prosazovali proti Znojmu před jeho brankou velmi málo, v zápase 39. kola extraligy podlehli 1:5.

Sparťanský útočník Bartečko se marně snaží prosadit před znojemskou brankou, jeho tým v 39. kole extraligy podlehl 1:5.

Znojemský obránce Soudek se raduje z jednoho z gólů. V zápase 39. kola hokejové extraligy pomohl Znojmu k výhře 5:1 třemi asistencemi.