Triumf Liberce: žádné oslavy

• 1
Liberec - Žádné oslavy, žádné gratulace, žádné plácání po zádech. Hokejisté Liberce už tři kola před koncem vyhráli základní část extraligy. Stačil jim k tomu bod za domácí prohru v prodloužení se Zlínem (2:3). Nálada však byla skleslá. "Vítězství v základní části není podstatné," hřímal trenér Josef Paleček

"Podstatné je to, jak hrajeme. A pokud se nevrátíme k disciplíně, nebude nám první místo nic platné."

Nad Libercem se navíc pořád vznáší stín loňské sezony. Vzpomínáte? Tehdy Bílí Tygři také slavně dobyli titul vítěze dlouhodobé části.

Jenže z play-off vylétli už v prvním kole s nováčkem z Budějovic. "Uděláme maximum proto, aby se to neopakovalo," slíbil za hráče nejproduktivnější obránce týmu Valdemar Jiruš, který si proti Zlínu připsal další dva body za gól a asistenci.

"První místo má stejnou hodnotu jako vloni. Ale je to tečka," řekl klubový manažer Ctibor Jech. Utkání se Zlínem pojali Liberečtí až příliš ledabyle.

"Zlínu jsme doslova darovali dva body," míní kouč Paleček. "Věděli jsme, že bude hrát z obrany a čekat na naše chyby. A my jsme bohužel dvě udělali. Nehráli jsme dobře, vázla kombinace.

Byl to takový bezstarostný hokej. Věnovali jsme se jen útoku, ale ten byl bezzubý." Liberečtí ve druhé třetině dvěma brankami otočili utkání, další zásahy už však nepřidali.

"Za stavu 2:1 nemůžeme udělat takovou chybu," rozčílil se nejlepší střelec týmu Václav Pletka. "Od dvanácté minuty třetí třetiny jsme začali hrát hurá hokej a dostali jsme soupeře do zápasu."

Bílí Tygři hráli proti Zlínu v pozměněné sestavě. Do branky se vrátil Hnilička a do útoku po dlouhé době Tomajko. Kvůli zdravotním problémům však chyběli klíčoví útočníci Podkonický, Vaic a Novák.

Do první lajny naskočil mladík Dušek, do třetí Pajič. "Ano, dva útoky jsme měli rozházené. Ale v play-off můžou také přijít zranění a mladší hráči musí své kolegy nahradit, ne snad kvalitou, ale bojovností," říká Josef Paleček.

Pro Zlín mají dva body z Liberce cenu zlata. Díky výhře v Liberci se udržel na pátém místě. "Ve třetí třetině bylo vidět, že jsme zahnaní do kouta, že musíme. Hráli jsme hop nebo trop. Chtěli jsme vydolovat aspoň bod, jsme spokojení," řekl asistent trenéra Jaroslav Stuchlík.

V Liberci si už lámou hlavu, jak vyplní dlouhou přestávku před startem play-off. Nejdřív totiž budou bojovat týmy na sedmé až desáté pozici o dvě postupová místa. A Liberec nastoupí k prvnímu čtvrtfinálovému utkání až 5. března.

"Vítězství v základní části nám vytvořilo velice složitou situaci pro vstup do play-off," uvědomuje si manažer Jech. "Je tam obrovská časová díra. Je na trenérech a hráčích, aby se s tím vypořádali."

Liberec čekají v základní části ještě tři zápasy. Dnes v Kladně mu asi bude opět chybět útočník Tomajko, jehož operované rameno nevydrželo utkání se Zlínem. V neděli se v Liberci chystá hokejový svátek.

Bílí Tygři hostí od 17.30 úřadujícího mistra Spartu. Zápas je beznadějně vyprodaný. Končí se v úterý v Plzni.