Slavia - Pardubice: Franěk a Mikeska

Slavia - Pardubice: Franěk a Mikeska - Slávistický gólman Petr Franěk zasahuje při šanci pardubického útočníka Michala Mikesky. | foto: David Port, MF DNES

Třinec prohrál. Mistr dál živí naděje

• 104
Pardubice, Třinec, nebo Sparta? Jeden z těchto tří týmů nepostoupí do play-off. Po nedělním 51. kole hokejové extraligy si díky výhře 4:2 nad Vsetínem zajistili postup hokejisté Českých Budějovic. Sparta a Třinec prohrály a jistotu nezískaly. Ve hře totiž zůstaly i Pardubice, které remizovaly 2:2 na ledě Slavie.

Čtvrteční 52. kolo, jež uzavře základní část, tak bude mít mimořádný náboj.

Pardubice už mohly být ze hry venku, ale uhájily bod za remízu 2:2, když Tomáš Vlasák neproměnil v poslední minutě základní hrací doby trestné střílení.

Bod stačil k jistotě Spartě, ale na ledě Vítkovic prohrála 2:4, když nabuzeným Ostravanům ve třetí třetině nestačila.

Dvěma brankami posunul Vítkovice k výhře a k jistotě nejhůř čtvrtého místa po základní části Radoslav Kropáč.

Obrovskou šanci zajistit si postup promarnil i Třinec, který na ledě Karlových Varů propadl a podlehl 0:4.

Velký krok k prvnímu místu po základní části udělali hokejisté Liberce, kteří porazili Litvínov 3:1 a k uhájení vedoucí příčky jim ve čtvrtek stačí remíza. A hrají ve Vsetíně.

Po dvou prohrách zabrali hokejisté Zlína. A jak! Deklasovali oslabené Kladno 9:0.

Ze hry o elitní čtyřku vypadlo Znojmo, jež v Plzni promarnilo dvoubrankový náskok a nakonec získalo jen bod za remízu 2:2.

Program čtvrtečního 52. kola: Pardubice - Zlín, Třinec - Vítkovice, Sparta - Slavia, Kladno - Plzeň, Znojmo - České Budějovice, Litvínov - Karlovy Vary, Vsetín - Liberec.

Slavia - Pardubice 2:2
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Čas 59:06. Pardubice drží slibný stav 2:2. Jindy nic moc, ale teď? Tohle skóre obhájci trofeje zaručuje, že může dál bojovat o play-off. Jenže ouvej, slávista Hruška náhle jede sám na gólmana Lašáka. Bek Snopek musí hákovat, značí to trestné střílení. Penaltu bere na sebe Vlasák. Volí blafák, ale puk letí vedle. Vzduchem vlají šály pardubických fanoušků, nic není ztraceno.

Pardubice byly dlouho na pokraji vyřazení, na sklonku první třetiny poslal  Slavii do vedení Vlasák, druhá část gól nepřinesla, v úvodu té třetí udrželi hosté, znovu mohutně podporovaní svými fanoušky, jednobrankové manko jen díky skvělému Lašákovi. Pardubice dokonce skóre otočily, ale na konečných 2:2 upravil s přispěním nechtěné teče veterána Lubiny slávistický talent Sobotka.

Dále čtěte: Lašák prý nastoupí ve čtvrtek v dresu Slavie

Ondřej Weissmann (Slavia): "Pro nás zápas nezačal šťastně, protože jsme skoro až do desáté minuty hráli v oslabení. Jsme rádi, že jsme to ubránili. Utkání bylo hodně vyrovnané a remíza je hodně spravedlivá. Duda nedohrál, protože má naražené rameno."
Petr Hemský (Pardubice): "Přijeli jsme na Slavii s tím, že po sobotní prohře se Znojmem potřebujeme vyhrát. Podřídili jsme tomu veškerou taktiku. Ze začátku jsme měli spoustu šancí, které jsme nevyužili. Zápas byl atraktivní, lidem se musel líbit. Bohužel i za stavu 2:1 jsme vítězství neudrželi a odvážíme si jen bod. V závěru jsme zjišťovali výsledky z ostatních stadionů, abychom se rozhodli, jestli máme hrát power-play."

Branky a nahrávky: 19. Vlasák (Sobotka, Bednář), 57. Sobotka - 50. Razingar (Mudroch, Rolínek), 52. Havíř (Rolínek). Rozhodčí: Rejthar, Blecha - Guth, Rittich. Vyloučení: 9:5, navíc Žižka - Čáslava oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9755. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:2 - 0:0.

Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák, Pojkar - Duda, Beránek, Prorok - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Divíšek, Sobotka - Vondrka, Dlouhý, od 22. navíc Drtina. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Kalous.
Pardubice: Lašák - Havíř, Čáslava, Snopek, Kántor, Mudroch, Linhart - P. Sýkora, Mikeska, M. Hlinka - Razingar, Blažek, Rolínek - Lubina, Koukal, Čaloun - Kolář, Cetkovský, Mrázek. Trenéři: Bezdíček a Hemský.

Vítkovice - Sparta 4:2
Vítkovický bek Jurečka právě vyskočil z trestné lavice a bleskurychle se zapojil do úžasné kombinace spolu s Procházkou a Kropáčem. Přečíslení obrany hostů se povedlo, Kropáč střílel do odkryté branky a domácí vedli o dva góly.  Sparta sice ještě v přesilovce snížila, ale ve vypjatém závěru už ji Vítkovice k ničemu nepustily. „Byla to spíš bitva než hokej, ale domácí si zasloužili vyhrát,“ řekl sparťanský asistent Jelínek.

Dále čtěte: O výhru nad Spartou se Vítkovice doslova popraly

Miloš Holaň (Vítkovice): "Odehráli jsme velmi dobrý zápas směrem dozadu. Před play off jsme něco takového potřebovali a chtěli jsme se divákům omluvit i za předchozí špatné utkání se Vsetínem. Museli jsme v průběhu zredukovat sestavu, ale přineslo to výsledek. Všem hráčům musím poděkovat, jak se rvali o výsledek."
Marian Jelínek (Sparta): "Byla to spíše bitva než pohledný hokej. My jsme byli lepší ve druhé třetině, ale dali jsme v ní jen jeden gól. Soupeř nás naopak přehrál v první a třetí části, kdy také rozhodl o své výhře."

Branky a nahrávky: 12. Köhler (Jurečka), 48. Irgl (Šimíček, Pinc), 51. Kropáč (R. Procházka, Jurečka), 59. Kropáč (R. Procházka) - 39. J. Hlinka (Tabaček, Špaňhel), 54. J. Straka (Tabaček). Rozhodčí: Polák, Skoupý - Čech, Chytil. Vyloučení: 10:12, navíc Hubáček (Vítkovice) 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 6721. Třetiny: 1:0, 0:1, 3:1.

Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Dresler, R. Polák - Uram, Káňa, Šebesta - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Gulaši, Hulva, Krenželok. Trenér: Holaň.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař - Štrba, J. Straka, Chabada - Špaňhel, J. Hlinka, Marek - Dragoun, Langhammer, Vrbata - od 35. navíc M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Karlovy Vary - Třinec 4:0
Hosté si sami mohli pojistit účast v play-off, ale podali sotva průměrný výkon. Naopak domácí hokejisté si poslední domácí duel užili a k vítězství dokráčeli vcelku bez obtíží. Jestli se hosté chtěli nadechnout k odporu, zmrazil je druhý domácí gól po parádní akci. Řezníček v přesilovce nápřahem na modré zmátl soupeře a poslal střílenou přihrávku na Kumstáta, který pohotově propálil Biegla.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Bylo to naprosto zasloužené vítězství našeho týmu. Chtěli jsme sezonu dohrát takovýmto způsobem, mám radost, že pěknými výkony v zápasech s Libercem i s Třincem jsme nezklamali vděčné a hlavně věrné fanoušky."
Jiří Juřík (Třinec): "Hodnocení je docela jednoduché. Domácí vyhráli zcela zaslouženě. My jsme byli všude pozdě a složitě jsme kombinovali. Domácí nás přehráli jednoduchou kombinační hrou."

Branky a nahrávky: 7. Kumstát (J. Řezníček, Mensator), 26. Kumstát (J. Řezníček, Němec), 38. Tvrdek, 57. Kraft (Dobroň, J. Řezníček). Rozhodčí: Smeták, Minář - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:7, navíc Kumstát (Vary) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 2000. Třetiny: 1:0, 2:0, 1:0.

Vary: Mensator - Duben, Dobroň, Kloz, Němec, J. Řezníček, J. Polák - Dvořák, Kraft, Milan Procházka - Kumstátv(55. Kuběna), Pech, Košťál - Pavelek, Tvrdek, Selingr. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Třinec: Biegl - Výtisk, Pácal, Tesařík, Chmelíř, Kroupa, Frolo, od 41. navíc Hunkes - Huna, Skořepa, I. Padělek - Kudrna, Peterek, Hašek - Janků, Polanský, Tomas. Trenéři: Juřík, Daneček a Mach.

České Budějovice - Vsetín 4:2
Na začátku 43. minuty vysunul Kotrla Šimánka, který jel sám na Hoviho. Udělal mu kličku, ale vsetínský brankář si dobře pokryl levou tyčku. Šimánek se neukvapil. Objel branku a zasunul puk kolem pravé tyče do branky. Vyrovnal na 2:2 a přece jen spoluhráče uklidnil. Za 7 minut dostal Brabenec domácí do vedení a Šimánek ho gólem na 4:2 ještě pojistil. Hosté zkusili power play už 4 minuty před koncem při vyloučení Hudce, ale neuspěli.

Josef Jandač (České Budějovice): "Chtěli jsme být aktivní a vytvořit od začátku tlak, ale to se nepovedlo. Neměli jsme šťávu a náš výkon byl mdlý. V přestávce před třetí třetinou byla bouřka v kabině, bouchly ve mně saze a pohovor k hráčům měl také manažer Látal. Pozvedl nás vyrovnávací gól Šimánka a další gól po chybě soupeře. Potom jsme si to hlídali vzadu."
Rostislav Vlach (Vsetín): "Ze začátku jsme byli trošku pod tlakem, ale potom se hra vyrovnala a měli jsme dobrou druhou třetinu. Pak jsme dostali dva nešťastné góly, což rozhodlo o výsledku. Spravedlivější by však byla remíza. O tom, zda se vrátím na led, se bude ještě rozhodovat. Obránce Jaškin to zřejmě zkusí, potřebujeme vyztužit zadní řady."

Branky a nahrávky: 16. Brabenec (Posmyk, Veselý), 43. Šimánek (Kotrla),  50. Brabenec (M. Hudec), 55. Šimánek (Sailer, Hübl) - 23. Rob (Kučný, Hrabal), 37. Dubec (Jenáček, Rob). Rozhodčí: Homola, Bolina - Český, Kostka. Vyloučení: 6:7, navíc Gřegořek (Č. Budějovice) 10  min. Bez využití. Diváci: 3526. Třetiny: 1:0, 0:2, 3:0.

České Budějovice: Chábera - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Vydarený, Kotaška - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak (35.-40. Mertl), Kotrla. Trenéři: Jandač a Kupka.
Vsetín: Hovi - Augusta, R. Bauer, Hrabal, Kučný, Horák (21. Spitzer), Ponomarev - Zdráhal (21. Valko), Steiner, Demel - Dubec, Jenáček, Rob - Sakrajda, O. Hruška, Janeček. Trenéři: Kopřiva a Vlach.

Liberec - Litvínov 3:1
Domácí šelmy zlomily odpor Litvínova v úvodu druhé části, kdy mu rychle po sobě zasadily dva údery a šly do vedení 3:0. Na obou gólech měl podíl obránce Krstev, jako střelec a poté nahrávač. Domácí dál s chutí kombinovali v útočné třetině a bavili se hokejem. Začali však hrát až příliš bezstarostně, před koncem třetiny nechali před Hniličkou zapomenutého Bednaříka a ten připravil libereckého brankáře o šestou nulu v sezoně.

Josef Paleček (Liberec): "Jsem rád, že jsme zvládli poslední krok a dotáhli sérii do konce. Poté, co jsme dali dvě branky v úvodu druhé třetiny, jsme už vedení kontrolovali. S výsledkem jsem spokojen, ale před play off mi dělá velké starosti zranění obránce Jiruše z minulého zápasu. Je to vážnější, než jsme si mysleli, a teprve zítra nebo pozítří po magnetické rezonanci budeme vědět, jak dlouho nám bude chybět."
Petr Fiala (Litvínov): "Liberec nebyl tak nervózní jako České Budějovice, na jejichž ledě jsme vyhráli a také nás nepodcenil jako Slavia, kterou jsme porazili minule. Když domácí zvýšili na 3:0, měli jsme obavy, aby to tu neskončilo debaklem, ale naši  hráči se zvedli a navzdory prohře je nakonec pro nás výsledek vcelku přijatelný."

Branky a nahrávky: 10. Rozsíval (Hlavačka, Klimenta), 21. Krstev (Rataj, Vampola), 23. Pletka (Krstev, Vampola) - 38. Bednařík (Martinec). Rozhodčí: Husička, Jebavý - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:10, navíc Ťupa (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5362. Třetiny: 1:0, 2:1, 0:0.

Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiří Hanzlík, Richter, Derner, Krstev, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Pletka, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Víšek, Rozsíval. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Litvínov: R. Fiala - Skuhrovec, Ťupa, Punčochář, Sklenička, Lašek, Kočí - Jánský, Reichel, Kubinčák - Martinec, Zadina, Bednařík - Šaffer, Rindoš, Závada. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.

Plzeň - Znojmo 2:2
Znojmo vedlo v polovině zápasu 2:0 a navíc dostalo výhodu dlouhé převahy pěti proti třem. Malátná Plzeň se však právě v té chvíli vzepjala, oslabení statečně ustála a ukolébaného soupeře začala přehrávat. V úvodu třetí části využil přesilovku Kracík, zblízka poslal puk pod horní tyč. A při další signalizované výhodě vystartoval ze střídačky Vítek a přihrávku Jindřicha poslal k levé tyči.

Radim Rulík (Plzeň): "Chtěli jsme navázat na výkon z minulého kola na Spartě, nevyšel nám ale úvod utkání a kdyby Znojmo vstřelilo více než dva góly, mohlo být rozhodnuto už po dvou třetinách. Do třetí části jsme šli s cílem vyrovnat. Nabudil nás gól v přesilovce a poté jsme se dostali do zápasu. Při troše štěstí jsme mohli vyhrát."
Jan Votruba (Znojmo): "Byl to pro nás nesmírně náročný víkend. Včera jsme se po večeři v Pardubicích přesunuli rovnou do Plzně. Na únavu se nechceme vymlouvat, hráči nehráli, jak měli, nedali do zápasu vše. Dnes jsme sice do půlky hráli dobře, pak jsme se ale uspokojili, což se ukázalo hlavně na začátku třetí třetiny. V závěru jsme ještě chtěli utkání zvrátit, to se nám ale nepodařilo, protože Plzeň hrála od třetí třetiny opravdu dobře."

Branky a nahrávky: 45. Kracík (A. Padělek, Matějovský), 52. Vítek (Jindřich, A. Padělek) - 10. Plášek (Pucher, Štefanka), 24. J. Štefanka (Plášek, Pucher). Rozhodčí: Kubeš, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Bičánek (Znojmo) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3397. Třetiny: 0:1, 0:1, 2:0 - 0:0.

Plzeň: Jež - Pulpán, Jindřich, Trojovský, Hučko, Cartelli, Vobořil, od 28. navíc Štich - A. Padělek, Kracík, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg (24. Heřman), Vorel, Vítek - Holý, Kepl, Hobl. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.
Znojmo: Trvaj - Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov, Šmach, Chvátal - J. Štefanka, Pucher, Plášek - Ludvík, Dopita, Erat - Ondřej, Haman, Ministr - Smejkal, Mikulík, Kraus. Trenéři: Hořava a Votruba.

Zlín - Kladno 9:0
Kladno prošpikované devíti juniory do poloviny zápasu odolávalo zlínskému náporu. Domácí ale pak v rozmezí dvou minut skórovali třikrát a rozjeli se k nejvyššímu vítězství v sezoně. Diváci se málem dočkali skandované desítky. Stačilo, aby Rachůnek v 45. minutě proměnil tresné střílené, nařízení za jeho sražení při dvojnásobném oslabení. Domácí útočník však při nájezdu vystřelil nepřesně.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Vzhledem k improvizované sestavě Kladna jsme získali povinné vítězství. I přes jeho výši tento zápas nepřeceňujeme. Až další duely ukáží, jestli se naše hra po dvou prohrách opravdu zvedla. O povinnosti vstřelit desátý gól jsme hráčům neříkali, pro nás bylo hlavní, abychom odehráli utkání bez obdržené branky."
Petr Tatíček (Kladno): "Zápas měl jednoznačný průběh, po kterém Zlín vysoko vyhrál. Mladý gólman Lev jako jeden z mála zaslouží pochvalu, v první třetině měl skoro třicet zákroků. Kdyby chtěl, tak bychom ho za nepříznivého stavu vystřídali, ale neřekl si o to."

Branky a nahrávky: 10. Galvas (Král), 21. Leška (Mokrejš, Blaťák), 27. Gardoň (Blaťák, Leška), 30. Rachůnek (Okál, Vosátko), 31. Blaťák (Gardoň, Benda), 32. Král (Melenovský, Malinský), 36. Nosek (Benda, Kristek), 44. Rachůnek (Hamrlík), 53. Galvas  (Král, Okál). Rozhodčí: Turčan - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:0. V oslabení 1:0. Diváci: 4045.

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček, Houdek, J. Malinský - Barinka, Leška, Mokrejš - Okál, Král, Rachůnek - Kristek, Benda, Trávníček - Melenovský, Gardoň, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Kladno: Lev - V. Čech, Evan, Zeman, D. Růžička, Filip, P. Hořava, Trončinský - Horna, Zajíc, Martin Procházka - Hluchý, Michael Frolík, Tlustý - Křesťan, Kazatel, Vlček - Besser, Kos. Trenéři: Müller a Tatíček.