Radost. Hokejisté Karlových Varů jsou ve finále extraligy.

Radost. Hokejisté Karlových Varů jsou ve finále extraligy. | foto: ČTK

Senzace dokonána: Vary jsou ve finále

• 228
České Budějovice - Hokejisté Karlových Varů si při své první účasti v play-off zahrají finále extraligy! V rozhodujícím sedmém utkání vyhráli na českobudějovickém ledě 2:1 a největšího favorita z bojů o titul vyřadili. Domácí ztroskotali na skvělém Mensatorovi. Vítěznou branku vstřelil Milan Procházka.

. ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Do první šance se sice dostali hosté, když Kumstát po průniku zblízka netrefil branku, pak už ale váleli domácí. Jandačův tým s novým složením útočných formací se do soupeře zakousl a Karlovarští se dlouhé minuty zmohli jen na vyhazování puků.

Mensator si pořádně zachytal. Měl i štěstí, když Šimánek v dorážce minul. Vakovu střelu z otočky už ale kryl, povyrážel i Kůrkovu a Hüblovu střelu.

Domácí se neprosadili ani ve třech přesilovkách. Dvě vteřiny dokonce hráli pět na tři. Sičákovu střelu ale Mensator vyrazil, Šimánek svůj blafák zleva nedotáhl, a konečně Kůrkovi v ideální pozici přeskočil puk hokejku.

Budějovičtí z aktivní hry v úvodní třetině nic nevytěžili, a nakonec mohli být rádi, že neinkasovali. Grof v přesilovce našel střílenou přihrávkou před brankou Skladaného, Turek ale pravým betonem puk vytěsnil.

Ve druhé třetině tempo hry opadlo, ale pořád to byli domácí, kdo byl aktivnější, a měli i šance. Jenomže i v té největší ztroskotali na Mensatorovi. Hudec nahrával Mertlovi před odkrytou branku, ale karlovarský gólman po puku skočil a přikryl ho pod lapačkou.

Přišel trest. Karlovy Vary z následné akce vstřelily gól. Od modré vypálil Němec, Turek puk vyrazil před sebe a Skuhravý bekhendem dorazil puk do branky. A s Jihočechy mohlo být ještě hůř. Až k Turkovi se šikovně proháčkoval Kristek, ale nepřekonal ho a Melenovský v dorážce přestřelil.

Domácí se ovšem brzy zvedli. Brabenec ještě zblízka bekhendem Mensatora nepřekonal, ale v přesilovce kouzlo karlovarského gólmana zlomil českobudějovický střelec této série – obránce René Vydarený. Po Vakově přihrávce vypálil od modré a umístěnou ranou vyrovnal.

Budějovice mohly jít dokonce do vedení. V oslabení se v závěru druhé třetiny dostal do brejku Petr Sailer, ale domácího kapitána Mensator vychytal.

Bylo jasné, že kdo dá gól, bude mít nakročeno k postupu do finále. Domácí vytrvale bušili do soupeře, který se soustředil na tuhou defenzívu a spoléhal na Mensatora. Ten chytal znamenitě. Ve 48. minutě třeba po zaváhání karlovarské obrany vybruslil před brankoviště Kůrka, ale bekhendem se neprosadil.

Mensator byl pod palbou i při karlovarské přesilovce. Měl štěstí, že Tomáš Vak, který vystihl rozehrávku hostů, z prostoru mezi kruhy těsně přestřelil.

A tak šli do vedení znovu hosté. V přesilovce Melenovský zpoza branky nabil Procházkovi, který procpal puk za Turkova záda, což si nechal rozhodčí Šindler potvrdit od videosudího. Budějovicím rázem zbývalo málo času. A jejich naděje držel Roman Turek. To když se do nájezdu dostal Kumstát, tak jeho střelu domácí gólman lapačkou zastavil.

Budějovičtí nedokázali vyrovnat ani v přesilovce po hloupém Kraftově faulu. Branku nedali ani v minutu a půl dlouho power-play a i ve třetí sezoně po sobě končí v play-off před branami finále.

Karlovy Vary si zahrají ve své prvním play-off rovnou finále. To zahájí v pátek na ledě Slavie.

Josef Jandač (České Budějovice):
"Zejména v domácích utkáních série dominovaly domácí týmy. V prvních dvou zápasech jsme hráli dobře, ale nedávali tolik gólů, což platilo už pro tu sérii s Kladnem. Domácí utkání jsme sice zvládali, ale na góly jsme se hrozně nadřeli. Venkovní zápasy jsme nezvládli, i když v těch prvních dvou jsme hráli hodně rozbití a měli
spoustu zraněných hráčů. V dnešním sedmém utkání těžko něco herně vytýkat, kromě toho, že nedáme góly, což rozhodlo. Je to obrovské zklamání, ale my
musíme zvednout hlavy, jít dál a nastartovat se na příští sezonu."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary):
"V celé sérii byly výrazně jiné výkony obou týmů v domácím prostředí a venku. Ve všech třech zápasech  doma jsme hráli výborně, byli jsme aktivnější a tady zase byly aktivní České Budějovice. Nečekal jsem, že  úspěšnost domácích mužstev bude v semifinále taková, ze čtrnácti zápasů vyhrály třináct. Jen nám se podařilo dnes jako hostům vyhrát. Věděli jsme, že Budějovice do toho vletí od začátku, byla to samozřejmě i otázka štěstí a výborného výkonu Lukáše Mensatora, který nás
celou sérii držel."

. ČESKÉ BUDĚJOVICE - KARLOVY VARY 1:2

Branky a nahrávky: 36. Vydarený (Vak) - 29. Skuhravý (Němec), 53. Milan Procházka (Melenovský). Rozhodčí: Šindler, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 1:1, 0:1. Konečný stav série: 3:4.

České Budějovice: Turek - Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, Mucha, Gřegořek, F. Novák - Kotrla, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, Sailer - Hudec, Brabenec, Šimánek - Hřebejk, Mertl, Gulaš. Trenéři: Jandač a M. Černý.

Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický