Pardubice - Kladno: Orct a Bulis

Pardubice - Kladno: Orct a Bulis - Jan Bulis z Pardubic (vpředu) a kladenský brankář Zdeněk Orct v pátém čtvrtfinálovém utkání play-off extraligy. | foto: ČTK

Kladenští se zvedli, dobyli Pardubice

• 134
Pardubice - Naděje Kladna žije. I bez svého lídra Pavla Patery dokázali Středočeši vyhrát na ledě Pardubic 6:3 a vynutili si přinejmenším šestý zápas na domácím ledě. Díky skvělému Zdeňku Orctovi dokázali kladenští hokejisté přestát nápor Pardubic v první třetině, od druhé části se soupeři vyrovnali a nakonec díky využitým přesilovkám zápas otočili.

O zápase Slavia - Liberec čtěte ZDE

Pardubicím se stejně jako v předchozím domácím zápase vydařil vstup do utkání. Ve druhém utkání série se trefil v první minutě Petr Sýkora, tentokrát se prosadil jen o minutu později Hejduk.

Nejlepší střelec Pardubic, který potrestal Gardoňův faul, se tak dočkal první branky v play-off. Hejdukův úspěch ještě více nabudil Východočechy, kteří se tlačili do útoku a vytvářeli si jednu šanci za druhou.

Pozorný Orct si ale poradil s pokusy Koukala, Mikesky i Bulise. Hokejkou poté zastavil i brejk osamoceného Průchy. Pardubičtí hráči v té chvíli mohli jen kroutit hlavami nad skvělými zákroky kladenského gólmana, ten totiž zlikvidoval i velkou šanci Bulise při
přesilové hře pěti proti třem a vyznamenal si i při ráně Blažka.

S nepořízenou odjel vzápětí ze souboje proti Orctovi i Hemský.  Pouze svému gólmanovi mohlo Kladno děkovat, že zůstalo po první třetině ve hře o prodloužení série.

V úvodu druhého dějství se sice ještě do šancí dostali Hejduk a Petr Sýkora, ale poté již hosté vyrovnali hru. Začali i útočit a zkoušeli pozornost Lašáka, který si v první dvacetiminutovce připsal pouze čtyři zákroky.

Zvýšená ofenzivní aktivita se jim také vyplatila. Před polovinou zápasu si při hře ve čtyřech najel před branku obránce Ševc a vyrovnal. Koukal poté vrátil vedení zpět na pardubickou stranu, ale jen na chvilku. O 61 vteřin později se totiž od modré odhodlal k útočnému výpadu Tomáš Kaberle a svým prvním gólem v play off opět vyrovnal. Branku nejproduktivnějšího zadáka základní části musel potvrdit až videorozhodčí.

Oba celky se i nadále snažily hrát aktivně. Do vedení se ale dostali domácí, kteří zásluhou Hejduka využili již za 14 vteřin početní výhodu. V nerovnoměrném poměru hráčů na ledě odpověděli i hosté. Při hře pěti proti třem se trefil Martin Procházka.

Stejnou výhodu, dokonce dvouminutovou, ale nabídli vzápětí nepřesní sudí i Východočechům.  Ti ji ale promarnili a byli za to potrestáni. Na lavici hanby putoval Hemský a Bílek poslal hosty poprvé v zápase do vedení.

Pardubice začaly riskovat a nevyplatilo se jim to. Z rychlého brejku se trefil Hrdina a dokonalé k.o. zasadil domácím Hořava, jenž potrestal jejich odvahu hrát v početní výhodě bez brankáře.

Kladno si tak i bez potrestaného Patery vynutilo prodloužení série. Šestý zápas se odehraje v úterý na ledě Kladna.

Jiří Šejba (Pardubice): "Utkání jsme si prohráli sami v první třetině, kdy mohl být stav 3:0. Šance jsme ale neproměnili. Dále to nemá cenu komentovat, protože pak jsme se báli o výsledek a nehráli to, co jsme měli. V první třetině se k nám Kladno dostalo do třetiny dvakrát nebo třikrát a hráli jsme, jak jsme plánovali. Pak jsme to ale opustili."
Petr Tatíček (Kladno): "Začali jsme velmi ustrašeně a bez pohybu. Nebýt brankáře Orcta, tak Pardubice získaly rozhodující náskok. Bohu dík jsme první třetinu přežili, poté hru pomalu vyrovnali a tentokrát jsme dali i góly a přiklonilo se k nám štěstí. Takové ale je play-off."

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Pardubice - Kladno 3:6 (1:0, 1:2, 1:4)
Branky a nahrávky:
2. Hejduk (Mikeska, Bulis), 32. Koukal (Průcha, A. Hemský), 47. Hejduk (Bulis, Mikeska) - 29. Ševc (Kalla, Martin Frolík), 33. T. Kaberle (Gardoň, Horna), 49. Martin Procházka (Hrdina), 54. Bílek (Hrdina, Martin Procházka), 57. Hrdina (Bílek), 59. M. Hořava (Gardoň). Rozhodčí: Husička, Minář - Český, Kostka. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Pácal, M. Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - A. Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Pištek. Trenéři: Martinec a Šejba.
Kladno: Orct - Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík, Jelínek - Bílek, Hrdina, Martin Procházka - M. Hořava, Gardoň, Horna - Kysela, Zajíc, Mrázek - Michael Frolík, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Müller, Tatíček a Evan.