Vítkovický Lukáš Krenželok v souboji s třineckým Milošem Romanem (vpravo). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Liberecký Gríger potopil bývalé spoluhráče z Varů, Třinec zdolal Vítkovice

• 4
Hokejisté Liberce vyhráli při vstupu do Poháru Generali České pojišťovny ve skupině B na ledě Karlových Varů 5:4 v prodloužení. O vítěznou branku se po 16 sekundách nastavení postaraly dvě letní posily Bílých Tygrů právě z Energie: po přihrávce Tomáše Rachůnka rozhodl slovenský útočník Dávid Gríger.

Ve skupině D v moravskoslezském derby vyhrál Třinec na ledě Vítkovic 4:3 a i podruhé naplno bodoval. Stejně tak mají plný počet bodů po dvou zápasech Zlín rovněž v ‚déčku‘ a Hradec Králové s Pardubicemi v ‚céčku‘. Ve skupině A se odehrál první zápas a Plzeň vyhrála na ledě Sparty 4:3 v prodloužení.

Karlovarská Energie po úterní výhře v Mladé Boleslavi 7:5 doma před 738 diváky dosáhla na bod. Proti nejlepšímu týmu základní části nedohraného ročníku extraligy nejprve dvakrát vedla. V 17. minutě otevřel skóre jednačtyřicetiletý kapitán Západočechů Václav Skuhravý, v čase 34:35 sice vyrovnal Marek Zachar, ale za 124 sekund vrátil domácím vedení z trestného střílení Jiří Černoch.

Bílí Tygři otočili stav v závěrečném dějství. Ve 44. minutě se dostal do úniku Zachar, prostřelil Filipa Novotného mezi betony a připsal si druhou branku v utkání. Za 67 sekund zužitkoval bekhendovou přihrávku Jiřího Průžka Jaroslav Vlach a za čtyři minuty upravil v přesilovce pěti proti třem Radan Lenc na 4:2.

Domácí ale ztrátu smazali díky gólu Martina Kohouta a proměněné penaltě Ondřeje Beránka. V nastavení se však šikovně uvolnil přes Petra Šenkeříka Gríger a zařídil vítězství Bílých Tygrů.

Vítkovice prolomily bezbrankový stav proti Třinci čase 25:52, kdy se prosadil Dominik Lakatoš. Mezi 34. a 37. minutou otočil dvěma góly stav Petr Vrána, jenž se nejdřív trefil ve vlastním oslabení a pak naopak využil přesilovou hru.

V závěrečné třetině ale strhli vedení na svou stranu Ostravané. Již 19 sekund po pauze vyrovnal Jan Hruška a ve 46. minutě skóroval Rostislav Marosz. Jenže Vítkovice, které v úterý prohrály ve Zlíně 3:4, zápas ztratily a ani napodruhé nebodovaly. V 52. minutě totiž vyrovnal obránce Martin Gernát a 77 sekund před koncem rozhodl kanonýr Martin Růžička. Oceláři navázali na úvodní domácí výhru nad prvoligovým Přerovem 7:2.

Zlín proti Přerovu už v 17. minutě získal čtyřbrankový náskok. V čase 5:35 se jako první z týmu Beranů prosadil Jakub Herman, další branky přidali Jan Dufek, Vojtěch Dobiáš a Bedřich Köhler. V závěrečné dějství se trefili ještě znovu Köhler a Zdeněk Okál. Gólman Daniel Huf udržel díky 29 zákrokům čisté konto.

V Hradci Králové se v prvním domácím vystoupení v dresu Mountfieldu rychle ukázal útočník Kelly Klíma. Třiadvacetiletý syn mistra světa z roku 1985 a vítěze Stanleyova poháru s Edmontonem (1990) Petra Klímy, který na východ Čech zamířil za dvojčetem Kevinem po působení v Tucsonu v AHL a Rapid City v ECHL, již po 79 vteřinách otevřel skóre.

Využil ideální přihrávku Vladimíra Růžičky, další ofenzivní akvizice ze Sparty. Ve 47. minutě si role vyměnili a syn hlavního kouče Hradce dovršil výsledek. O čistý štít domácích se podělili Marek Mazanec a Štěpán Lukeš, každý odchytal půlku zápasu.

Pardubice v Enteria Areně před 1649 diváky, přičemž kapacitu snížila opatření proti šíření covidu-19, dvakrát ztratily vedení, ale nakonec vyhrály. Velký podíl na tom měl střelec dvou gólů Jan Mandát. V 50. minutě získal Dynamu náskok 3:2 a poté, co 65 sekund před koncem v přesilové hře zvýšil Robert Kousal, dovršil výsledek v čase 59:06.

Na Spartu do jejich tréninkové Tisport arény přišlo na první utkání 1369 fanoušků a Pražané bez řady opor podlehli Plzni v prodloužení, přestože vedli 2:0 a 3:1. Nastavení vynutil šest minut před koncem třetí třetiny útočník David Stach a navrátil do plzeňského dresu z Kladna po 82 vteřinách prodloužení i rozhodl.

Skupina A

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 3:4P (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 13:56 Tomášek (Pavelka), 31:15 Kudrna (Pavelka, Říčka), 42:40 Klodner - 36:42 Rob (Kracík), 52:34 Kodýtek (Eberle, Straka), 53:43 Stach, 61:22 Stach. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Ondráček, Komínek. Diváci: 1 369.

HC Sparta Praha Neužil (Cichoň) – Jeřábek, M. Jandus, Pavelka, Prchal, Klodner, Kalina (A) – Kudrna (A), Sukeĺ, Zikmund – Rousek, Tomášek, Forman – Dvořáček, Říčka (C), Pšenička – Prymula, Konečný, Hašek.

HC Škoda Plzeň Pavlát (Frodl) – Budík, Čerešňák (A), Lang, Kaňák, Houdek, Vráblík – Kantner, Mertl (C), Suchý – Stach, Musil, Rob – Malát, Kracík, Straka (A) – Kodýtek, Eberle.

Skupina B

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:5P (1:0, 1:1, 2:3 - 0:1)

Branky: 16:43 Skuhravý (Vondráček), 36:39 Černoch, 52:16 Kohout (Koblasa, Černoch), 57:21 Beránek - 34:35 Zachar (Hanousek, Musil), 43:52 Zachar (Jelínek), 44:59 Vlach (Průžek, Rychlovský), 48:47 Lenc (Rachůnek), 60:16 Gríger (Rachůnek, Rosandič). Rozhodčí: Roman Svoboda, Jakub Šindel – Tomáš Pešek, Ondřej Malý. Diváci: 738.

HC Energie Karlovy Vary Novotný (Horák) – Kotvan, Šenkeřík, Pulpán (A), Weinhold, Graňák (A), Plutnar, Kowalczyk – Beránek, Machač, Flek, Koblasa, Černoch, Kohout, Mikúš, Vildumetz, Šik, Redlich, Skuhravý (C), Vondráček

Bílí Tygři Liberec Kváča (Pavelka) – Rosandič, Hanousek, Derner, Havlín, Kunst, Štibingr – Rachůnek, Gríger, Lenc, Musil, Jelínek, Zachar, Vlach, Šír, Průžek, Rychlovský

Skupina C

Mountfield HK - HC Kometa Brno 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 01:19 Kelly Klíma (Vl. Růžička, Čáp), 46:13 Vl. Růžička (Kelly Klíma). Rozhodčí: Kubičík, Obadal – Bryška, Axman. Diváci: 750.

Mountfield HK Mazanec – Zámorský, Nedomlel (A), Čáp, Jank, F. Pavlík (A), Váchal, R. Pilař – Smoleňák (C), Cingel, Lev – Kelly Klíma, Vl. Růžička, J. Sklenář – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Orsava, Síla, R. Pavlík

HC Kometa Brno Klimeš – Freibergs, Pyrochta, Mikyska, Gulaši, Zábranský, Bartejs – Schneider, P. Holík (A), Zaťovič (C) – P. Kratochvíl, Šoustal, Vincour (A) – Kusko, Rákos, Kunc – Horký, Střondala, Plášek – M. Svoboda

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Branky: 13:28 Claireaux (Blümel, Mikuš), 16:48 Paulovič (Mikuš, Blümel), 49:02 Mandát (Mikuš, Poulíček), 58:55 Kousal (Vondrka, Tybor), 59:06 Mandát (Poulíček) - 14:27 Bambula (Tomeček, Ostřížek), 47:47 Navrátil (Olesz). Rozhodčí: Horák, Sýkora – Frodl, Hnát. Diváci: 1649.

HC Dynamo Pardubice Klouček (Nečas) – Vála, Nakládal (C), Mikuš, Hrádek, Ivan, Bučko, Holland – Vondrka, Kousal, Tybor – Mandát, Poulíček, Svačina – Blümel, Claireaux, Paulovič – Kratochvíl, Zeman, Machala

HC Olomouc Lukáš (Konrád) – Hlaváč, Dujsík, Ondrušek, Černý, Švrček (C), Škůrek, Rutar, Valenta – Ostřížek, Strapáč, Tomeček – Olesz, Kolouch, Kucsera – Gřeš, Handl, Navrátil – Bambula, Mácha

Skupina D

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 3:4 (0:0, 1:2, 2:2)

Branky: 25:52 Lakatoš (Štencel, Svoboda), 40:19 Hruška (Štencel, Schleiss), 45:13 Marosz (Krenželok, Mallet) - 33:23 Vrána (Adámek), 36:50 Vrána (Stránský, Růžička), 51:48 Gernát (Hrehorčák), 58:43 Růžička (Gernát, Vrána). Rozhodčí: Dědek, Kika – Gebauer, Rožánek.

HC Vítkovice Ridera M. Svoboda (Dolejš) – Štencel, Trška, Koch, Kubeš, Kovář, Černý – Lakatoš, Hruška (A), Schleiss (A) -Krenželok (C), Marozs, Mallet – Dej, Mikyska, Šišovský – Bernovský, Werbik, Dočekal

HC Oceláři Třinec Štěpánek (Suchánek) – Gernát, Adámek, Galvinš, Musil, Husák, Hrachovský – M. Stránský, Vrána, M. Růžička (A) – Dravecký (C), Mikúš, Hrňa – Hrehorčák, Veselý, M. Roman

HC ZUBR Přerov - PSG Berani Zlín 0:6 (0:4, 0:0, 0:2)

Branky: 05:35 Herman (Václavek), 12:18 Dufek (Řezníček), 16:35 Dobiáš, 16:52 Köhler (Nosek, Dufek), 49:31 Köhler (Honejsek, Šlahař), 58:49 Okál (Honejsek, Šlahař). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Kis, Rampír. Diváci: 500.

HC ZUBR Přerov D. Dvořák (17. Holík) – Forman, Krisl (C), Dřímal, Zbořil (A), Kleiner, Klimíček, Gréč – Dostálek, Pšurný (A), F. Dvořák – Štefka, Hejcman, Hrabal – J. Dvořák, Süss, Goiš – Peterka, Hradil, Hajšman.

PSG Berani Zlín Huf (Kořének) – Gazda, Žižka (C), Nosek (A), Hamrlík, Řezníček, Dluhoš – Dufek, Fryšara, Köhler – Šlahař, Honejsek, Okál – Karafiát, Sedláček, Sebera – Dobiáš, Herman, Václavek.