František Lukeš z Litvínova slaví gól.

František Lukeš z Litvínova slaví gól. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lídrům se nedařilo: prohrál Liberec, Vítkovice i Hradec. Olomouc jede

• 22
V pátečních duelech 23. kola hokejové Tipsport extraligy se nedařilo lídrům. Druhý Liberec prohrál 2:6 v Litvínově, třetí Vítkovice nestačily 2:3 na Kometě a čtvrtý Hradec Králové padl doma s Plzní 2:4. Nahoru se naopak drápe nyní už pátá Olomouc.

Hokejovému Liberci se nedaří udržet stabilní výkonnost a střídá vítězství s výhrami. Na vedoucí Třinec, jenž vyhrál už ve čtvrtek 4:1 nad Pardubicemi, tak ztrácí už šest bodů.

Mnohem vyrovnanější zápas odehrály Vítkovice v Brně, leč jim to nakonec nebylo nic platné a nemají ani bod. Kometa se tak posunula na šestou pozici před Spartu, kterou čeká utkání v Karlových Varech až v sobotu.

Nevýraznou formu potvrdil i Hradec, jenž prohrál potřetí z posledních čtyř utkání a dovolil pronásledovatelům, aby se za něj natěsnali. Vzrůstající tendenci opět naznačil Chomutov, který téměř celé utkání vedl ve Zlíně, leč nakonec padl 2:3 po nájezdech.

Litvínov - Liberec 6:2

Liberci se utkání v Litvínově hrubě nevyvedlo a v čase 34:48 prohrával už 0:5. Důležitý první gól dal v 7. minutě Válek z mezikruží a chvíli před první přestávkou náskok pojistil Lukeš. Přesně v polovině zápasu se prosadil i Kašpar, navrátilec z Komety: dostal přihrávku od Mikúše, udělal kličku do forhendu a zasunul do prázdné branky. Bylo rozhodnuto, Bílí Tygři navíc v dalších minutách ješte dvakrát kapitulovali.

Radim Skuhrovec (Litvínov): „Podařilo se nám vstřelit větší množství branek. Do hry jsme vnesli trošku útočného ducha. Měli jsme v obraně spousty okének, takže jsme měli obrovské štěstí, že to hosté nepotrestali. Výborně nám opět zachytal brankář. Musím říci, že jsme tomu šli naproti a podařilo se nám proměnit šance. Bereme tři body, jsme za to nesmírně rádi, protrhli jsme sérii proher. Chtěl bych klukům poděkovat za to, jak k utkání přistoupili.“

Filip Pešán (Liberec): „Dneska jsme dojeli na slabou koncovku. Měli jsme velmi mnoho šancí, napočítali jsme asi pět nebo šest samostatných nájezdů. A z každé naší třetí šance domácí ujeli a dali branku. Vstřelili krásné branky, byli důraznější v zakončení a proto berou tři body.“

Branky a nahrávky: 7. Válek (Gerhát, Březák), 19. F. Lukeš (Válek), 31. Kašpar (J. Mikúš, J. Petružálek), 34. Ščotka (Porseland, J. Petružálek), 35. Jurčík (J. Kloz, D. Tůma), 52. Jurčík (J. Petružálek, Gerhát) - 38. Kvapil, 39. Birner (Redenbach, Šmíd). Rozhodčí: Hribik, Kika - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Třetiny: 2:0, 3:2, 1:0. Diváci: 4645.

Litvínov: Janus - Porseland, Ščotka, L. Doudera, Baránek, Romančík, Suchánek, Březák - J. Petružálek, J. Mikúš, Kašpar - Válek, V. Hübl, F. Lukeš - Myšák, Gerhát, Jurčík - D. Tůma, J. Kloz, Matoušek. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Liberec: Will (35. Schwarz) - Šmíd, Doherty, Stříteský, Derner, Ševc, Hanousek - L. Hudáček, Redenbach, Birner - Lenc, Filippi, Kvapil - Valský, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, J. Vlach, Zachar. Trenéři: Pešán a Augusta.

Zlín - Chomutov 3:2N

Chomutov může mrzet, že má z utkání pouze bod, protože po většinu času vedl. Nejprve po úvodní trefě Klhůfka, kdy dorazil střelu ze středního pásma, kterou Sedláček neudržel, a ještě blíž k vítězství měl po druhém zásahu Janka, jenž se prosadil v tlaku krátce po přesilovce. Jenže Zlín se dostal do hry záhy ve vlastním oslabení a vyrovnávací trefu zařídil v čase 54:09 Valenta. V nájezdech rozhodl Kulda střelou mezi betony.

Martin Hamrlík (Zlín): „Za dva body musíme být velmi rádi, průběh utkání nevypadal vůbec dobře. Musíme poděkovat hráčům za to, že to nezabalil a věřili. Se štěstím jsme zápas otočili.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Přijeli jsme s respektem k soupeři, ale víme, že naše výkony nejsou špatné. Do utkání jsme vstoupili velice dobře, dali jsme první gól. Díky brankáři Petersovi jsme drželi vedení, povedlo se nám zvýšit na 2:0. Pak ale přišel moment, který nás sráží celou sezónu a je důvodem toho, kde se nacházíme. Přesilovky. Naše možnost hrát přesilovku na nás působí jako chemická zbraň, úplně nás omámí. Dostali jsme v ní branku na 1:2, domácí to nakoplo. Vyrovnali pak při hře čtyři na čtyři, kde jsme si špatně rozebrali hráče. V nájezdech nebudu říkat, že je to loterie, prostě soupeř byl šikovnější. Jsme zklamaní, bod je dnes málo. Dalším důvodem prohry je třeba i faul Flemminga opět při naší přesilovce, který už nic neřešil. Děláme hloupá rozhodnutí a pokud si toto neuvědomíme, čeká nás hodně, hodně dlouhá sezóna.“

Branky a nahrávky: 38. J. Ondráček (Lakatoš), 55. Valenta (Lakatoš), rozhující nájezd E. Kulda - 9. Klhůfek (Valach, Peters), 33. Jank (Duda, J. Stránský). Rozhodčí: Mrkva, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:5, navíc Okál (Zlín) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0. Diváci: 3540.

Zlín: J. Sedláček - Ferenc, Freibergs, Nosek, Valenta, Řezníček, Žižka, Gazda - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Okál, P. Sedláček, Lakatoš - Šlahař, Popelka, Honejsek - E. Kulda, Fryšara, Poletín. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Trefný - T. Svoboda, V. Růžička ml., Sklenář - Duda, Klhůfek, Tomica - J. Stránský, Vantuch, Marjamäki - Havel, Hanták, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Olomouc - Mladá Boleslav 3:2

Vše podstatné se odehrálo během zhruba devítiminutové pasáže v úvodu první třetiny. Nejprve dostal do vedení domácí Jergl a posléze na vyrovnání Vondrky, jenž zakončil rychlý brejk, vrátil Olomouci náskok v přesilovce Strapáč střelou švihem nad lapačku. A v čase 11:55 zvyšoval na 3:1 Holec ranou pod víko. Nakonec to byl vítězný gól, protože 84 vteřin před koncem snížil Orsava.

Zdeněk Moták (Olomouc): „Z naší strany to bylo ubojované a vydřené vítězství. Zároveň si ale myslím, že zasloužené. První třetinu jsme odehráli velice dobře. Měli jsme velmi dobrý pohyb a vstřelili jsme tři branky, což u nás nebývá zvykem. Ve druhé jsme už nehráli to, co jsme si představovali. Často jsme ztráceli puky a dávali je soupeři. Boleslav byla ve druhé třetině lepší. Ve třetí třetině už jsme dobrou obrannou hrou chtěli výsledek udržet. Problém vznikl až v power play, kdy jsme měli několik nepřesností, které nás teoreticky mohly stát i ten bod. Ale gratulace do kabiny, protože to dnes byla opravdu dřina.“

Miloslav Hořava (Mladá Boleslav): „Měli jsme katastrofální začátek, ve kterém jsme dovolili domácím, aby třemi góly v podstatě rozhodli zápas. Náš přístup byl opravdu strašný a vůbec jsme si nezasloužili, abychom tu získali nějaký bod. Tohle se nám nestalo poprvé. Úplně stejně jsme vstoupili do zápasu s Chomutovem a mohli jsme prohrávat také 0:3. Naštěstí to bylo jen 0:1. Je vidět, že jsme dole a mužstvo zatím není schopné hrát celých 60 minut poctivý hokej. Olomouc nám dnes dala lekci z toho, jak se to má hrát.“

Branky a nahrávky: 2. Jergl (Dujsík, Nahodil), 7. Strapáč (J. Galvas, Irgl), 12. Holec (Jergl, Nahodil) - 6. Vondrka (Klepiš, Skalický), 59. Orsava (Jan Hanzlík). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Bryška, V. Hanzlík. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Třetiny: 3:1, 0:0, 0:1. Diváci: 3643.

Olomouc: Konrád - J. Galvas, Ondrušek, Vyrůbalík, Švrček, Jaroměřský, Dujsík - Irgl, Strapáč, Burian - V. Tomeček, J. Knotek, Ostřížek - Jergl, Nahodil, Holec - Skladaný, Mráz, Laš. Trenéři: Tomajko a Moták.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Němeček, Dlapa, Jan Hanzlík, Bernad, Eminger, J. Drtina - Skalický, Klepiš, Vondrka - M. Látal, Žejdl, Orsava - D. Šťastný, T. Knotek, P. Musil - Kousal, Najman, L. Pabiška. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

Hradec Králové - Plzeň 2:4

Hradci nepomohlo, že se dostal po dvou minutách do vedení, když se z velkého úhlu nečekaně prosadil Vopelka. Vyrovnával Němec a pak během 27 vteřin skórovali Allen (prosadil se ihned po vhazování) a Jones (ranou od modré). Domácí vrátil do hry na začátku třetí třetiny Piché, na jehož střelu se nestačil gólman Milčakov přemístit, ale závěrečný tlak vyrovnání nepřinesl. Naopak do prázdné dával ještě Gulaš.

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Do zápasu jsme vlítli a dali jsme rychle gól. Pak jsme se ale, myslím, uspokojili. Začali jsme prohrávat souboje v obranném pásmu, dělali jsme nesmyslné chyby. Plzeň nás potrestala třemi góly v rychlém sledu. Kdyby dala ještě čtvrtý, jak ujížděla pár sekund před koncem třetiny sami na brankáře, tak si, dovolím říct, bylo po zápase. Jarda Pavelka nás ale podržel ve hře. Ve druhé třetině jsme měli šance, byly tam nějaké prázdné brány, ale nebyli jsme schopni puk dotlačit. Ve třetí části se nám podařilo snížit, zkusili jsme power play, jenže nám nevyšla. Bojovali jsme celý zápas, ale Plzeň byla o chloupek lepší.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Pro nás to byla těžká úloha. Zápas jsme rozehráli nešťastným gólem. Bylo to už poněkolikáté, kdy to bylo na začátku 1:0 nebo 2:0 pro soupeře. Jsem rád, že jsme tentokrát rychle vyrovnali. Pak se to trošičku otočilo, začali jsme hrát aktivně, se štěstím nám tam napadaly góly. Šli jsme si za tím, první třetina se nám podařila. Ve druhé třetině jsme chtěli zlepšit hru s pukem, nicméně Hradec má lauf, hraje dobře a moc nám to neumožnil. Od druhého domácího gólu jsme se začali klepat, přesto jsme výhru proti silnému soupeři ubránili. Klukům chci poděkovat, odmakali to, střídačka žila. Jsou to cenné body, musíme se od nich odpíchnout.“

Branky a nahrávky: 2. Vopelka, 44. Piché (Smoleňák, Lessio) - 4. V. Němec (D. Kindl), 11. Allen (Gulaš, Stach), 11. Jones, 60. Gulaš (Kracík). Rozhodčí: Úlehla, Pražák - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Třetiny: 1:3, 0:0, 1:1. Diváci: 4776.

Hradec Králové: J. Pavelka - Zámorský, Linhart, Piché, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, Lessio - Bezúch, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, M. Chalupa - Vopelka, Dragoun, Rákos. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Plzeň: Miltchakov - Jones, J. Kindl, Čerešňák, Pulpán, Vráblík, Allen, Kaňák - Gulaš, Stach, Indrák - V. Němec, Kracík, D. Kindl - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Pour, Preisinger, Kantner. Trenéři: Čihák a Jiří Hanzlík.

Kometa - Vítkovice 3:2

Brno se dostalo do vedení po nenápadné akci, kterou zakončoval Barinka ranou do horního růžku. Vítkovický Zdráhal sice brzy vyrovnal z první vážnější akce hostů, ale vedení domácím vrátil po změně stran Mallet, jenž doklepával do prázdné branky po parádní akci na jeden dotek. Když dal v čase 41:10 na 3:1 Hruška, bylo rozhodnuto. Nic na to nezměnilo ani snížení Romana. Ostravě nepomohla ani hra bez brankáře.

Kamil Pokorný (Kometa): „Podali jsme dnes vynikající výkon. Byli jsme agresivní, vyhrávali souboje. Získali jsme vedení. Celé mužstvo pracovalo podle našich představ na základě přípravy na zápas. Jediné, co naší hře chybělo, byly góly. Hokej je ošidný v tom, že když je nedáte a máte převahu, tak nějaký gól z protiútoku soupeř vstřelí. Vítkovice využily jedinou šanci při naší druhé přesilovce, kdy daly v oslabení druhý gól. Ze zápasu bylo najednou drama. Bylo by nezasloužené, kdybychom dnes nějaký bod ztratili. Kluci nechali na ledě všechno, pracovali jako tým. Za vynikající podpory diváků jsme zápas dotáhli do vítězného konce.“

Jakub Petr (Vítkovice): „V začátku utkání měla Kometa parádní pohyb s agresivním forčekingem. S tím jsme počítali. Ale věci, které nás zdobily v minulých utkáních, ať je to větší počet vyhraných soubojů, rychlejší rozhodování a pohyb na puku, nám dnes chyběly. Kometa nás dostávala pod tlak. Když se podíváme na výsledek, tak jsme po ubráněných oslabeních měli více ze hry. V těchto chvílích vypadala hra podle našich představ. Hlavně v posledních deseti minutách. Povedla se nám i power play, v níž jsme měli šanci vyrovnat. Ale bylo by to vůči domácím nespravedlivé, kdybychom vezli domů nějaký bod.“

Branky a nahrávky: 3. Barinka, 25. Mallet (R. Zohorna, Schaus), 42. J. Hruška - 6. P. Zdráhal (Šidlík, Š. Stránský), 52. O. Roman. Rozhodčí: Horák, A. Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:1, 1:0, 1:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa: Vejmelka - O. Němec, Barinka, Štencel, Schaus, Gulaši, Bartejs, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Mallet, J. Hruška, R. Zohorna - Plášek, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Střondala, Horký. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Vítkovice: Bartošák - D. Krenželok, Výtisk, Šidlík, Gregorc, T. Černý, J. Mrázek - Schleiss, Lev, Dej - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera - Baláž, Pytlík, Szturc. Trenéři: Petr a Trnka.