Super Six vyhrálo Dynamo Moskva

Petrohrad - Hokejisté Dynama Moskva vyhráli turnaj mistrů Super Six v Petrohradu, když ve finále zdolali Kärpät Oulu 5:4 po samostatných nájezdech. Po Jaromíru Jágrovi a Jaroslavu Bednářovi, kteří loni triumfovali s Omskem, letos získali trofej Silver Stone i další čeští útočníci Pavel Rosa a Václav Pletka.

Dynamo dotáhl k úspěchu útok běloruského centra Michaila Grabovského s Maximem Sušinským a Alexanderem Charitonovem, který se postaral o všechny čtyři branky vítězů.

Rozhodující samostatný nájezd proměnil Igor Mirnov. Celek kouče Vladimira Krikunova získal i prémii 315 tisíc švýcarských franků, Kärpät dostane o 140 tisíc méně.

Oproti zápasům z divize Alexandera Ragulina proti Slovanu Bratislava a Pardubicím, kdy hrálo Dynamo hned v úvodu přesilové hry, se dnes muselo v oslabení bránit. Po trestech Vyšedkeviče a Šachrajčuka hrál Kärpät 86 sekund v pěti proti třem, ale nabídnutou šanci ke vstřelení vedoucí branky nevyužil.

Český útočník Tenkrát mířil v dobré pozici vedle. Na druhé straně měl šanci v početní převaze při vyloučení dalšího českého krajánka Ujčíka Sušinskij. A Dynamo se při ní dostalo do vedení.

Nejužitečnější hráče: Sušinskij

Ruský útočník Maxim Sušinskij byl stejně jako loni vyhlášen nejužitečnějším hráčem Super Six v Petrohradu.

Loni vyhrál Sušinskij turnaj mistrů s Omskem, letos trofej Silver Stone přebral jako kapitán Dynama Moskva.

Sušinskij, který má jako jediný hráč na kontě triumfy v obou ročnících Super Six, obhájil i svou pozici v All Star týmu.

Nejlepší hráči turnaje:
Brankář
: Niklas Bäckström (Kärpät Oulu)
Obránce: Brett Hauer (Davos)
Útočník: Michail Grabovskij (Dynamo Moskva)
Nejužitečnější hráč: Maxim Sušinskij (Dynamo Moskva).

All Star tým turnaje:
Niklas Bäckström (Kärpät Oulu) - Brett Hauer (Davos), Mikko Lehtonen (Kärpät Oulu) - Maxim Sušinskij, Michail Grabovskij (oba Dynamo Moskva), Jarfi Viuhkola (Kärpät Oulu).

V 12. minutě po brejku přihrál před branku Mirnov volnému Charitonovovi, jenž otevřel skóre. Obrovskou šanci potom spálil v další početní převaze Grabovskij.

V druhé části hrál Kärpät dvakrát za sebou přesilovku a tu druhou využil k vyrovnání. Po Vallinově střele tečoval puk před brankou Sahlstedt. Vzápětí pykali finští hráči a Dynamo mělo několik možností opět strhnout vedení na svou stranu.

Kanarejkin, Charitonov ani Grabovskij ale na Bäckströma nevyzráli.  Dynamo se potom ubránilo v 84 sekund trvajícím dvojnásobném oslabení, samo pak mělo stejnou výhodu ještě o 14 sekund déle.

Sušinskij netrefil zblízka prázdnou branku, ale nakonec se gólu dočkal, když už bylo Oulu v pěti. Tenkrát stihl však jen skočit na led a smutně sledoval, jak hvězda Dynama skóruje. Kärpät znovu vyrovnal dvě vteřiny před koncem druhé třetiny, kdy Mikkolovu střelu tečoval Haataja.

V úvodu závěrečné části přečkal Kärpät oslabení po Tenkrátově faulu, ale v 45. minutě nasměroval Dynamo k triumfu svou čtvrtou brankou na turnaji Grabovskij. Navíc za dvě minuty při signalizovaném vyloučení Grabovskij připravil gól pro obránce Kanarejkina a zdálo se být rozhodnuto.

Jenže v 57. minutě bleskově za šest sekund využil přesilovku Pyörälä a za 83 vteřin vyrovnal Ujčík. V nastavení se Kärpät ubránil při Kukkonenově vyloučení a Dynamo zase při Kuljašově trestu. Při nájezdech rozhodl v páté sérii Igor Mirnov.

České trio Tenkrát, Ujčík, Broš proti Zvjaginovi neuspělo.

Dynamo Moskva - Kärpät Oulu 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0), nájezdy 2:1

Branky a nahrávky:  12. Charitonov (Mirnov), 37. Sušinskij (Kuljaš), 45. Grabovskij (Charitonov, Rjazancev), 47. Kanarejkin (Grabovskij, Sušinskij), rozhodující sam. nájezd Mirnov - 27. Sahlstedt (Vallin, Jaakola), 40. Haataja (Mikkola, Loponen), 57.
Pyörälä (Viuhkola), 58. Ujčík (Vallin, Mikkola). Proměněné nájezdy: Šachrajčuk, Mirnov - Sahlstedt. Neproměněné nájezdy: Charitonov, Sušinskij, Višňakov - Tenkrát, Ujčík, Broš, Viuhkola. Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Jelistratov, Oskirko (oba Rus.). Vyloučení: 11:8. Využití: 0:2. Diváci: 10.500.

Dynamo Moskva: Zvjagin - Bykov, Vyšedkevič, Rjazancev, Koroljov, Kuljaš, Kanarejkin - Sušinskij, Grabovskij, Charitonov - Mirnov, Šachrajčuk, Višňakov - Rosa, Skugarev, Šitikov - Michajlov, Kazionov, Pletka. Trenér: Vladimir Krikunov.
Kärpät Oulu: Bäckström - Lehtonen, Kukkonen, Mikkola, Jaakola, Loponen, Vallin, Korpikari - Tenkrát, Viuhkola, Pyörälä - Aaltonen, Sahlstedt, Ujčík - Haataja, Broš, Pesonen - Mustonen, Paakolanvaara, Junnila. Trenér: Kari Jalonen.

Souboj útočníka moskevského Dynama Václava Pletky (vpravo) a Ari Vallina z týmu Kärpät Oulu ve finále turnaje Super Six v Petrohradu.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.