Problémy se v Omsku nabalovaly jak sněhová koule, říká útočník Rosa

RADOST. Hokejový útočník Pavel Rosa oslavuje svou první trefu v dresu švédského Rögle. | foto: www.roglebk.se

2 2009
V pátek večer ještě ani netušil, že vedení Omsku odvolalo kanadského kouče Fleminga. Hokejový útočník Pavel Rosa už měl jiné starosti. Ze Sibiře se přestěhoval do Švédska a s manželkou a synem se dočasně ubytovali v hotelu ve městě Ängelholm, kde po odchodu z Omsku hraje za tým Rögle. A uvedl se zde skvěle, když v sobotu pomohl svým prvním gólem k důležité výhře.

Začal tak napravovat zklamání z Omsku, kde v září načal už třetí sezonu. Dva předchozí roky si na Sibiři užíval hokeje, ještě v přípravě se těšil na spolupráci v elitní formaci s Jaromírem Jágrem a Jakubem Klepišem.

Neskončil však ještě ani první zápas sezony a začaly první problémy. Sezona se postupně proměnila ve zlý sen, který vyvrcholil Rosovým odchodem do Švédska. "Už jsem se s tím smířil," tvrdí 31letý Rosa.

Sledujete i po svém odchodu, co se děje v Omsku? Tedy hlavně to, co se stalo v pátek?
Co se stalo?

Vedení klubu odvolalo kouče Fleminga.
Vážně?

Myslel jsem, že už to víte.
Sledoval jsem jenom to, že minulý zápas (v Novokuzněcku) kluci prohráli v prodloužení.

V pátek přišla ještě horší porážka, pár hodin po odvolání Fleminga doma s Chabarovskem 2:5.
Jéžiš... To si půjdu přečíst na internet.

ve švédsku se už rosa dočkal gólu i chorálu

Ve čtvrtek v utkání proti Djurgårdenu se ještě rozehrával, v sobotu už si připsal český útočník Pavel Rosa v dresu švédského Rögle první gól. I díky němu Rosův tým porazil Södertälje 6:2. "Ten zápas jsme prostě museli vyhrát," říkal Rosa. "Bylo důležité, že jsme se dostali do vedení."

To zařídil v první třetině právě Rosa. Ještě předtím měl po faulu na spoluhráče český útočník šanci vstřelit gól z trestného střílení, jenže brankář jeho střelu se štěstím vyrazil. "Trenér se mě zeptal, jestli chci jet, tak jsem řekl, že jo. Dobře jsem brankáři naznačil, jenže jsem netrefil růžek, i když tam bylo místo."

Vyšlo to až o chvíli později, když zprvní nedal přesnou střelou k tyčce brankáři šanci. "Jenom jsem si počkal mezi kruhy, centr mi to dal pěkně, tak jsem to jen vystřelil na branku," popisoval Rosa. "Chtěl jsem dát první gól, abych se trošku zbavil stresu. Před zápasem jsem se cítil velmi dobře, takže jsem věděl, že ten gól přijde."

Podívejte se na první trefu Rosy v dresu Rögle

Naposledy se Rosa trefil 26. prosince při utkání v Minsku. "Nad tím jsem nepřemýšlel, ale tady jsem chtěl dát gól co nejdřív, kvůli tomu mě brali. Takže to úleva byla."
A dočkal se i oslavy od fanoušků. "Měli připravenou nějakou písničku s mým jménem, tak ji začali zpívat. Bylo to pěkný," chválil Rosa.

Těšit ho může i čas strávený na ledě a důvěra nového kouče. V prvním utkání ve třetí třetině ještě po náročném přesunu odpočíval, v sobotu už odehrál ve druhém útoku celý zápas. "Narozdíl od Omsku hraji hodně, chodím na přesilovky. V sobotu jsme měli hodně šancí, mohl jsem dát ještě aspoň dva góly."

V utkání navíc stáhl nový hlavní trenér Nikitin po první třetině Adama Svobodu, který dostal dvě branky. Stihl jste si s ním před svým odjezdem z Omsku promluvit?
Jo, jo. Před dvěma roky jsme se s Adamem potkali v Timře, když jsem byl ve Švédsku poprvé, takže se známe dobře. Je to škoda, že jsem z Omsku pryč. Už takhle tam byla s Jardou a Jakubem sranda. Ještě tam mít Adama, který je vtipálek a hrozně hodný kluk.

Co se týká Omsku, klub v této sezoně provází hlavně negativní zprávy. Tou je i konec trenéra Fleminga, který měl tým dovést do popředí Kontinentální ligy, místo toho se pohybuje na hraně play-off. 
Je pravda, že na druhou stranu jsem rád, že jsem už z Omsku pryč. Kvůli tady těm věcem, které se tam dějou celou sezonu. To už snad není možný. Furt nějaké negativní věci, skoro každý den.

Čekal jste to odvolání Fleminga?
Nečekal. Ale už něž jsem odjížděl, tak jsem klukům říkal, že by to byl dobrý nápad nechat do play-off vést tým asistenta Nikitna. Podle mě jim tahle změna trenéra pomůže. Podobně to udělalo New Jersey s Larry Robinsonem (v roce 2000), který je také takový klidný člověk, demokrat. Pak vyhráli Stanley Cup.

A Nikitin, který je dokonce o rok mladší než Jaromír Jágr, je mezi hráči oblíbený?
Jde spíš o to, že hráči pod ním necítí takový tlak, jsou uvolněnější.

Takže podle vás se Omsk zvedne a v play-off chybět nebude.
Myslím si, že v play-off bude.

A může pomýšlet třeba i na titul?
To asi ne. Přes první kolo by kluci mohli projít. A pak třeba ještě překvapí.

Co Omsku jako týmu nejvíc chybí, v čem je jeho slabina?
V obraně. V Omsku jsme jinak měli velice dobré tři lajny. Adam Svoboda je sice vynikající brankář, ale problém je v tom, že nemá žádnou pomoc od beků. A problém je i co se týká útočné fáze. Beci nedokážou udržet puk v obranném pásmu soupeře a jejich střelba je nepřesná.

Z Omsku jsme vezli sedm kufrů, sedačku do auta a kočárek

Jak jste zvládl přesun z Ruska do Švédska?
Nejdřív jsme byli ještě tři dny v Praze. Potřeboval jsem vyzvednout hokejky a setkat se s agentem.

A je to vaše definitivní stěhování z Omsku? Nebo se tam ještě budete vracet? Byl jste tam třetí rok, už jste se tam zabydlel.
Je to definitivní stěhování.

Jak jste odtam všechno najednou odvezl?
Věcí jsme měli hodně, něco jsme museli nechat v Omsku. Postýlku a tak. A hlavně hraček mladýho bylo opravdu hodně, dali jsme je do děstkého domova. I tak jsme vezli sedm kufrů, k tomu kočárek a sedačku do auta.

Jste ještě naštvaný, jak to s vámi v Omsku v této sezoně dopadlo?
Ne, to už vyprchalo. Od začátku ledna, kdy jsem věděl, že si budu hledat nový mančaft, jsem trénoval sám nebo s farmářským týmem. Během té doby už jsem trošku vystydnul, měl jsem čas se uklidnit a smířit se s tím. Bylo v tom trochu nespravedlnosti.

V čem přesně? Už ve třetím zápase sezony jste nehrál a nechtěl jste o tom mluvit, abyste si nenadělal problémy.
V přípravě jsem hrál v první lajně, všechno bylo skvělé, dařilo se mi. I v prvním zápase jsem dal hned gól a najednou od druhé třetiny toho prvního zápasu začal trénér pod panikou, že se prohrává, míchat lajny. Asi cítil od vedení klubu velký tlak. Věděl, že s tím mužstvem, co má, musí vyhrávat všechny zápasy. Takže jsem se octil ve třetí lajně.

Jaromír Jágr (vpravo) se spoluhráči oslavuje vstřelení branky OmskuA

Což byl oproti předchozím sezonám pro vás krok zpátky, že?
První dvě sezony jsem byl v Omsku hodně spokojený. Hrál jsem v první lajně, chodil jsem na přesilovky. Ale i když jsem teď hrál hlavně ve třetí lajně, tak jsem neměl špatné statistiky. Stejně se to vedení klubu nelíbilo.

Zvedli se hodně ambice týmu s příchodem Jágra?
Už takhle všichni říkali, že na papíře máme velice silný mančaft. Po příchodu Jardy už všichni říkali, že jsme jeden z největších favoritů. Jenže hned první zápas sezony jsme prohráli.

A od té doby se to s vámi i celým týmem vezlo.
Začátek sezony je důležitý pro kterýkoliv klub. V Rusku stačí prohrát jeden zápas a druhý den je cítit v klubu velký tlak. Prostě něco takového vedení neakceptuje. Takže druhý zápas už všichni kluci byli nervóznější, takže se prohrál i druhý. Hůř se z toho pak dostáváte.

Navíc přišla smrt talentovaného Alexeje Čerepanova. A vůbec problémů, které řeší Omsk v této sezoně, je opravdu hodně.
To, co se dělo mimo led, to byla taková sněhová koule, negativní koule, která se každným dnem nabalovala. Byla pořád větší a větší. A když jsme si mysleli, že už nemůžou být další nepříjemnosti, tak přišlo zase něco dalšího. To hráčům nepomůže.

Pavel rosa

31 let, hokejový útočník

V NHL odehrál za Los Angeles 36 utkání, vstřelil pět gólů. Poté se vrátil do Evropy, zahrál si i ve Finsku a Švédsku.

Od roku 2004 působil v Rusku, kde s Dynamem Moskva získal ruský titul.

V září načal v Omsku už třetí sezonu, z elitní formace s Jágrem a Klepišem se však přesunul do třetího útoku a začaly jeho problémy.

Vše vyvrcholilo v lednu, kdy se s klubem dohodl na ukončení smlouvu.

Do konce sezony tak posílil švédský tým Rögle, v jehož dresu v sobotu vstřelil první gól.

Věřil jste, že se to, co se týká vás, ještě otočí?
Když skončil trenér Gersonskij a přišel Fleming, tak jsem tomu veřil. Když jsme se potkali, tak bylo vidět, že mě zná. Dal mi najevo, že ví, že jsem dobrý hokejista. Stejně jsem ale hrál ve třetí lajně. Doteď nechápu proč, když bylo třeba ve druhé lajně místo na pravém křídle.

Takže se to s vámi táhlo bez ohledu na trenéry.
Do zákulisí klubu tak nevidím. Přišlo mi to divné, že ode mě chtějí góly, ale nedají mě do prvních dvou lajn.

Mluví se o tom, že by mohl přijít po sezoně český kouč. Nechtěl jste v Omsku ještě vydržet?
Nejdřív jsme se snažili najít pro mě místo v jiném ruském klubu, ale bylo už pozdě. A světová krize tomu taky moc nepomohla. Týmy, které mají peníze, už měly plný počet cizinců. Tak jsem byl připraven, že v Omsku budu trénovat a čekat, jestli se někdo nezraní.

Co tedy rozhodlo, že jste se nakonec rozhodl odejít a dohodl se na ukončení smlouvy?
To bylo z obou stran. Cítil jsem, že pan Bardin (nyní už bývalý generální manažer klubu) by uvítal rozvázání smlouvy po nějaké dohodě. Proto jsem mu vyšel vstříc.

Konec smlouvy podepisoval správce staré haly

Podle vašeho agenta to však bylo za podmínek, na které by on nepřistoupil. Proč jste to udělal, když se k vám klub během sezony tak choval?
Přece jen jsem si chtěl ještě do konce sezony zahrát hokej. V Omsku bych se stejně nedostal líp než do třetí lajny. Mohl jsem si říct o hodně víc peněz, klidně i přes soudy. Ale já jsem rád, že jsme se domluvili.

Co na to vaše kanadská manželka? Přece jen jde i o vaši rodinu.
My jsme se s manželkou domluvili, na jakou částku přistoupím.

A jí se do Švédska chtělo?
V Rusku jí bylo velice dobře, v Omsku má skvělou kamarádku, bylo pro ni těžké od ní odjíždět. Pak už jsme veděli, že pojedeme do Švýcarska nebo Švédska, tak jsme se těšili.

Takže z těchto lig byly nejvážnější nabídky. Co to bylo za kluby?
Radši to říkat nebudu. Ve Švýcarsku to byly dva kluby, které jsou v první pětce. Ve Švédsku taky jeden z čela tabulky...

...a vy jste si vybral ve Švédsku předposlední mužstvo tabulky. Proč, když to byl mezi nabídkami nejhůř postavený tým?
Bylo to těžké rozhodnutí, ale chtěl jsem mančaft, který potřebuje střelce jako jsem já. Těm ostatním mančaftům už se daří, tam jde jen o to, do nich zapadnout.

Omsk, Rosa, nájezd

S kým jste vlastně v Omsku dojednával ukončení smlouvy? Vedení Kontinentální ligy odvolalo prezidenta klubu Potapova a generálního manažera Bardina. Oba prý nesli vinu na smrti tragicky zesnulého Čerepanova.
Dojednával jsem to s Bardinem, papír už ale podepisovat nemohl. V klubu už je v nějaké jiné funkci. Ukončení smlouvy pak podepsal nový šéf klubu.

Což je Pavel Šerujmov. Jeho dosavadní funkce byla správce staré sportovní haly, je to tak?
Ano. Direktor staré haly, kde jsme dřív hráli. Od kamaráda vím, že je to skvělý chlap. Já ho ale viděl, jen když přišel podepsat ten papír.

Po sezoně? Chci se vrátit do Ruska

Ve Švédsku zbývá do konce základní části osm zápasů. Vaše Rögle je předposlední. Z dvanácti týmu jde přitom osm do play-off, poslední dva do baráže. Té byste se chtěli vyhnout, že?
Pár zápasů to tak bude, ale vedení chce do play-off. Doufám, že se nám to povede (na 8. místo Rögle ztrácí 2 body).

A jaký máte ze hry týmu pocit?
Mančaft bojuje a vytváříme si hodně šancí. Ale jak se klukům v poslední době nedařilo, tak je vidět, že jsou nervózní. Místo toho, aby při šancích chvilku počkali, podívali se, tak se rychle zbavují puku. V koncovce měli problém, doufám, že jim v tom pomůžu.

Jaké máte plány se Švédskem? Budete si hledat bydlení, nebo zůstanete do konce sezony na hotelu?
Smlouvu mám do konce sezony, o bydlení se stará klub. Brzo se snad přestěhujeme do bytu, protože s malým synem je to samozřejmě lepší.

A pak?
Chtěl bych se na sezonu nebo dvě znovu vrátit do Ruska.

Vypadá to, že vás to tam táhne. Většinou se do Ruska chodí hrát hlavně pro peníze. Jak je to u vás?
Ze začátku jsem tam šel kvůli ekonomické stránce, vydělat si nějaké peníze. I teď bych tam kvůli tomu šel, proč ne. Ale jde i o to, že jsme tam skoro jako doma. Jazyk umím skvěle, manželka i syn si tam zvykli.

Nemáte obavu, že kvůli hospodářské krizi bude složitější si v Rusku znovu najít angažmá?
Na některých klubech se ta krize projeví, ale pořád zůstanou ty, které si zahraniční hráče budou moci dovolit.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Pastrňák se prostřílel do čela kanonýrů NHL, Rittich vychytal výhru

V pondělí zazářil David Pastrňák čtyřmi góly. Skvělou formu navíc potvrdil i ve čtvrtečním zápase Bostonu proti celku...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Rekordman Gulaš zazářil hattrickem, Kometa zvládla přestřelku s Libercem

Desáté kolo hokejové Tipsport extraligy přepisovalo rekordy. Plzeňský Milan Gulaš se při triumfu nad Pardubicemi 5:3...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Liberec v Lize mistrů končí, Hradec vysokou výhrou stvrdil postup

Hokejisté Hradce Králové stvrdili postup do vyřazovací části Ligy mistrů na závěr základní skupiny H vysokým vítězstvím...

Plzeň přetlačila Zug. Děkuje i brankářské naději Kolářovi

Devatenáctiletý gólman Kristián Kolář se stal nečekaným hrdinou hokejové Plzně v úterním duelu Ligy mistrů proti Zugu....

Jordán zařídil prvním gólem v sezoně Chabarovsku další výhru

Obránce Michal Jordán rozhodl svým prvním gólem v tomto ročníku Kontinentální hokejové ligy o vítězství Chabarovsku nad...

Třineckým hokejistům zajistí postup v Lize mistrů výhra

Dosud nejdůležitější duel sezony mají před sebou hokejoví Oceláři Třinec. Na ledě švýcarského Lausanne v úterý od 19.45...

Najdete na iDNES.cz