Sergej Mozjakin je prvním hráčem, který v KHL dosáhl na metu 900 bodů. Teď stál u soutěžního debutu svého syna mezi dospělými. | foto: Profimedia.cz

Rodinná pouta v KHL: táta a syn Mozjakinovi v jedné lajně s Nestrašilem

  • 4
Morozov - Zaripov - Mozjakin. Postrach všech soupeřů na mezinárodní scéně. Možná si úderný ruský útok vybavujete. Zatímco ten první už navléká sako, zbylí veteráni dohrávají veleúspěšnou kariéru. A Sergeji Mozjakinovi se teď poštěstilo to, co potká málokterého hokejistu. Zahrál si s vlastním synem, který by ho jednoho dne mohl následovat.

Když bylo před čtyřmi lety mladému Mozjakinovi teprve patnáct, jeho táta Sergej mluvil s ruskými novináři o tom, jak by si přál zažít v KHL ještě jeden památný moment, po němž by v klidu mohl odejít do hokejového důchodu. „Chci si zahrát se synem Andrejem v jedné lajně.“

V létě se navzdory přání s Metallurgem Magnitogorsk nemohl dohodnout na nové smlouvě. A tak se zdálo, že z velkého snu nic nebude. Nakonec našli přijatelný kompromis, díky němuž pokračuje. Odchovanec „Magnitky“, syn Andrej, se mezitím zlepšil natolik, že si vysloužil povolání do prvního týmu.

Hlavní trenér Ilja Vorobjov jim přání splnil a postavil Mozjakina i jeho juniora skutečně do stejné formace v nedělním zápase s Barysem Nur-Sultan, aby byl zážitek o to silnější a dal takovému okamžiku v Kontinentální lize punc jedinečnosti.

Událost to byla velká jak pro otce Sergeje, tak i pro jeho devatenáctiletého syna Andreje. A kromě jiného i pro českého reprezentačního forvarda Andreje Nestrašila, který ty nezapomenutelné chvíle zažil v jednom útoku s nimi.

Mozjakin starší je v lize už matadorem. Vloni se koncem října stal prvním hráčem, který v nadnárodní lize získal 900 bodů. Zato jeho potomek nastupoval ke svému debutu v KHL.

Proto je pochopitelné, že vedle sebe odehráli pouze úvodní minuty zmíněného duelu, než je kouč Vorobjov zase rozdělil a postavil ke zkušenému hokejistovi i Nestrašilovi obvyklého spoluhráče Maxima Karpova.

Nakonec starší z dvojice odehrál čtrnáct a půl minuty a připsal si jednu asistenci při vítězství 3:2. To začínající Andrej po několika prvních střídáních s otcem a Čechem Nestrašilem usedl na lavičku náhradníků a nasával atmosféru velké soutěže a dospělého hokeje.

Inspirací pro budoucí kariéru bude jistě otcova galerie velkých trofejí. Devětatřicetiletý Sergej Mozjakin vyhrál dvakrát Gagarinův pohár, pravidelně získával také individuální ceny pro nejlepšího i nejproduktivnějšího hráče KHL. S ruskou reprezentací dosáhl na dva tituly mistra světa, jedno stříbro a dva bronzy.

Zlatou olympijskou medaili má z posledních her v Pchjongčchangu. V roce 2002 byl draftovaný v 9. kole Columbusem, do NHL však nikdy neodešel podobně jako jeho tehdejší kolega z ruské sborné Maxim Sušinskij.

Andrej Mozjakin má také slušně našlápnuto. Už v 16 letech nakoukl do MHL, juniorské obdoby Kontinentální ligy. Teď v tamní akademii Magnitogorsku dělá kapitána. Letos v soutěži nasbíral 16 bodů v 39 duelech.

V KHL to není poprvé, kdy se vedle sebe představili táta se synem. 2. září 2018 si spolu taktéž za Magnitogorsk zahráli šestatřicetiletý Denis Platonov a syn Jurij. Šanci ke společnému setkání jim tehdy dal český kouč Josef Jandač, který je bok po boku nechal odehrát 15 minut.

Jaškin přispěl k výhře gólem a asistencí, vedlo se i Jeřábkovi

Dmitrij Jaškin v dresu Dynama Moskva.

Příležitost k rodinné spolupráci bude mít i zmíněný Danis Zaripov. Očekává se, že  někdejší reprezentant si na konci základní části KHL zahraje se svým osmnáctiletým potomkem Arturem za AK Bars Kazaň, kde oba působí.

V české extralize se stejný počin povedl otci Lukášovi a synovi Jakubovi Galvasovým, kteří si společně zahráli v jednom obranném páru hokejového týmu Olomouce.

Nejslavnější hokejovou rodinou světa jsou však bezesporu Howeovi. Slavný Kanaďan Gordie Howe nastoupil krátce před 40 lety v jedné formaci se syny Martym a Markem dokonce ve dvou různých elitních soutěžích. Společně absolvovali utkání ve WHA, později také v NHL.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.