Obránce Václav Procházka v zápase fotbalové reprezentace proti Lotyšsku.

Obránce Václav Procházka v zápase fotbalové reprezentace proti Lotyšsku. | foto: AP

Za Bursaspor se trefili Necid i Sivok, zato Procházkovi nevyšel debut

• 61
Povedený víkend mají za sebou čeští fotbaloví reprezentanti Tomáš Sivok a Tomáš Necid. Svému klubu, tureckému Bursasporu, pomohli shodně jedním gólem k vítězství 4:2 nad Trabzonsporem v 18. ligovém kole.

Pro Bursaspor přitom zápas začal přímo hororově, po sedmi minutách doma prohrával 0:2. Jenže pak snížil zásluhou Yildirima a před poločasem Necid vyrovnal, když proměnil penaltu.

Dvacet minut před koncem strhl vedení na stranu Bursasporu Sivok, vítězství domácích pak ještě potvrdil v poslední desetiminutovce Aziz. Bursaspor je v tabulce třináctý a zajímavé je, že během osmnácti kol ani jednou neremizoval.

Výhrou pokřtil svůj nový stadion, který byl slavnostně otevřen už v prosinci, ale první ligový zápas se na něm hrál až dnes. Timsah Arena pro 45 tisíc diváků stála 80 milionů eur.

Debut v dresu nového zaměstnavatele v sobotu zhořkl Václavu Procházkovi. Obránce fotbalové reprezentace musel v prvním zápase za turecký Osmanlispor skousnout porážku 0:1 na hřišti Kayserisporu, sám navíc při obdržené brance chyboval.

Už ve druhé minutě poslal Biseswar centr před branku na Derleye, kterého Procházka ve vápně neubránil a brazilský útočník, jenž v Kayserisporu hostuje z Benfiky Lisabon, svým čtvrtým gólem v sezoně rozhodl.

Reprezentační stoper Procházka, který do Osmanlisporu přestoupil z Plzně na začátku ledna a podepsal smlouvu na dva a půl roku s opcí, odehrál 74 minut. V zápase obdržel žlutou kartu.

Porážku si připsala také Kasimpasa, která usiluje o příchod jiného českého reprezentanta Davida Pavelky - doma prohrála s Gaziantepsporem 1:2.

Turecká fotbalová liga - 18. kolo:
Kasimpasa - Gaziantepspor 1:2, Kayserispor - Osmanlispor 1:0, Akhisar - Konyaspor 0:2, Galatasaray - Sivasspor 3:1, Antalyaspor - Basaksehir 1:2, Rizespor - Genclerbirligi 2:3, Bursaspor - Trabzonspor 4:2 (za domácí góly Necid z penalty a Sivok), Eskisehirspor - Fenerbahce 0:3; utkání Besiktas - Mersin bylo přerušeno v 5. minutě kvůli sněhu.

Druhá anglická liga

Výsledky 27. kola: Sheffield Wednesday - Leeds 2:0 (Daniel Pudil odehrál 90 minut), Blackburn - Brighton 0:1, Bristol - Middlesbrough 1:0 (Tomáš Kalas zůstal na lavičce), Derby - Birmingham 0:3, Huddersfield - Fulham 1:1, Hull - Charlton 6:0, Ipswich - Preston 1:1, MK Dons - Reading 1:0 (Matěj Vydra odehrál 90 minut), Nottingham - Bolton 3:0, Rotherham - QPR 0:3, Wolverhampton - Cardiff 1:3.

Skotsko

Výsledky 23. kola: Hearts - Motherwell 6:0, Kilmarnock - Inverness 2:1, Partick Thistle - FC Dundee 2:4, St. Johnstone - Hamilton 0:0.

Nizozemsko

Výsledky 18. kola: Leeuwarden - Arnhem 0:2 (Dominik Mašek za domácí nehrál), Roda Kerkrade - Alkmaar 0:1, Zwolle - Heerenveen 5:2 (Josef Kvída za domácí nehrál), Graafschap - Excelsior Rotterdam 2:0, Haag - Ajax Amsterdam 0:1 (Václav Černý za host nehrál), Feyenoord Rotterdam - PSV Eindhoven 0:2, Groningen - Utrecht 1:4, Nijmegen - Tilburg 1:0.

1. Ajax Amsterdam 18 14 2 2 46:11 44
2. PSV Eindhoven 18 12 5 1 44:19 41
3. Feyenoord Rotterdam 18 11 3 4 37:20 36
4. Arnhem 18 9 4 5 37:17 31
5. Nijmegen 18 9 3 6 24:19 30
6. Almelo 18 9 3 6 27:26 30
7. Utrecht 18 8 5 5 32:26 29
8. Zwolle 18 8 4 6 33:27 28