OSLAVA. Pedro Rodriguez (uprostřed) slaví svůj gól proti Valladolidu s Xavim,

OSLAVA. Pedro Rodriguez (uprostřed) slaví svůj gól proti Valladolidu s Xavim, spoluhráčem z Barcelony. | foto: AP

Barcelona bez Messiho těsně vyhrála, La Coruňa se pere o záchranu

• 1
Už jim o nic nejde, na hřišti neměli Lionela Messiho, přesto si čerství mistři španělské ligy z Barcelony nedovolili v 36. kole zaváhání. Na domácím stadionu porazili Valladolid těsně 2:1 a stále mají šanci vyrovnat v tabulce stobodový rekord Realu Madrid. Na ten mají nyní náskok třináct bodů. Udály se změny v boji o záchranu: na sestupovou příčku klesla Zaragoza, kterou přeskočila La Coruňa.

La Coruňa vítězstvím nad 2:0 Espaňolem Barcelona přerušila sérii čtyř duelů bez výhry. Zaragoza pak ve večerním duelu tlak nezvládla a prohrála s Bilbaem 1:2.

Už ve 14. minutě ji sice poslal do vedení Hélder Postiga, který nasměroval do branky míč po centru Paka Montaňése, jenže deset minut před koncem srovnal Fernando Llorente a v nastavení zvrátil skóre ve prospěch Basků Ibai Gómez.

Nejlepší střelci

46 gólů - Lionel Messi (Barcelona)

34 - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

28 - Radamel Falcao (Atlético Madrid)

21 - Roberto Soldado (Valencia)

20 - Alvaro Negredo (Sevilla)

Barcelona i bez zraněného nejlepšího střelce soutěže Messiho po zisku domácího titulu zůstávala stoprocentní a mohla trofej oslavit s domácími fanoušky třemi body.

Výhra Katalánců se začala rodit už v první půli, chybu v obraně hostů napřed ve 21. minutě potrestal po protiútoku Pedro Rodríguez. Dalších 21 minut nato nasměroval roh Xaviho do vlastní sítě odchovanec Barcelony v dresu Valladolidu Marc Valiente.

Těsně před koncem přišel o čisté konto ve svém 500. a současně jednom z posledních zápasů za Barcelonu brankář Víctor Valdés. Dlouholetou brankářskou jedničku, která vyjádřila přání změnit působiště, překonal z penalty Víctor Pérez.

Ve hře o postup do Evropské ligy se udrželo Vallecano, kterému pomohl k výhře 3:2 nad Levante hlavně dvěma góly Piti. "Je úžasný. Když se dostane k míči, pokaždé je z toho nebezpečí," připomněl trenér Paco Jémez, že opora jeho týmu dala 17 branek, víc než třeba ofenzivní hvězdy Realu Madrid Karim Benzema (10) a Gonzalo Higuaín (14).

Výsledky 36. kola: FC Sevilla - San Sebastian 1:2 (10. Rakitič - 16. vlastní Rakitič, 24. Agirretxe), Levante - Vallecano 2:3 (52. Acquafresca, 86. Iborra - 20. a 72. z pen. Piti, 56. Franco Vázquez), La Coruňa - Espaňol Barcelona 2:0 (50. Gama, 90.+1 Oliveira), Zaragoza - Bilbao 1:2 (14. Postiga - 80. Llorente, 90.+1 Ibai Gómez), FC Barcelona - Valladolid 2:1 (21. Pedro, 42. vlastní Valiente - 89. Pérez). Mallorca - Betis Sevilla 1:0 (21. Hemed).