Utkání Slovensko - Česko na bratislavském Tehelném poli nemohli sledovat diváci. | foto: Reuters

Diskriminace slovenského fotbalu. Šéf se zlobí kvůli zpřísnění: Nejsme parta skautů

  • 9
Zlobí se a nechápou. Výrazné zpřísnění protiepidemických opatření, která znemožňují jakékoli amatérské sportovní soutěže a výrazně komplikují pokračování těch profesionálních, zástupci tamních sportovních organizací unisono kritizují. „Nejsme žádná parta skautů. Jsme součást společnosti, která produkuje prostředky i do státního rozpočtu,“ naléhá Ján Kováčik, předseda Slovenského fotbalového svazu (SFZ), největšího z nich.

Premiér země Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas vyhlásili zpřísnění protikoronavirových opatření po pondělním jednání Ústředního krizového štábu. Kromě jiného Slovensko od čtvrtka 1. října zakázalo konání hromadných událostí, včetně sportovních.

Slovensko zpřísňuje opatření. Zakáže hromadné akce, roušky povinné i venku

„Do dnešního dne nám přitom není znám žádný případ, že by se ohniskem nákazy stal fotbalový zápas,“ reagovaly v ostrém prohlášení Slovenský fotbalový svaz a Unie ligových klubů

„Slovenský fotbalový svaz zabezpečuje a financuje testování v široké míře právě z důvodu, aby se podařilo případné nakažené sportovce zachytit a izolovat,“ píše se v dokumentu.

Podobně jako v Česku se i slovenská fotbalová liga řídí jasným manuálem, jehož doporučení a povinnosti jsou pro kluby přísnější než veškerá aktuálně platná opatření v zemi.

Stejně ale od čtvrtka platí: konat se mohou pouze takové akce, jejichž účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší než 12 hodin.

„Pro nás nerealizovatelné,“ reaguje například slovenská Asociace profesionálních hokejových klubů (APHK).

„Chápeme momentální situaci, ale nemůžeme přece zastavit sportovní svět. Nemůžeme zabránit sportování na profesionální a mládežnické úrovni,“ uvedla ředitelka APHK Aneta Büdiová.

Sportovní svazy na Slovensku si stěžují, že s nimi momentální opatření krizového štábu nikdo nekonzultoval.

„Považujeme je za nesprávné, nelogické a diskriminační. Budeme první v Evropě, kde se zakáže fotbal,“ kroutil hlavou Kováčik, kterého citoval slovenský server sport.sk.

Momentka z Tehelného pole, stadionu, kde se odehraje utkání Ligy národů mezi...

Podle zástupců fotbalu by měl absolutní zákaz sportovních akcí likvidační dopad na slovenský sport. Žádají pozastavení vyhlášených opatření, dokud nebudou zohledněny ekonomické, sociální a společenské dopady stejně jako finanční kompenzace vůči všem dotčeným subjektům.

„Země, kde je mnohem horší situace, také nic neudělaly. Nevidíme důvod, proč by členové štábu nemohli vnímat fotbal a sport vůbec jako součást společnosti, která produkuje prostředky i do státního rozpočtu. Nejsme parta skautů, která si jde ve volném čase zahrát fotbal,“ pokračoval Kováčik.

Řeší se, co s baráží o EURO

Slovensko má v říjnu odehrát play off Ligy národů, čili dodatečnou baráž o postup na mistrovství Evropy.

Ve čtvrtek 8. října mají v Bratislavě nastoupit proti Irsku, v případě postupu budou hrát o pět dnů později proti vítězi duelu Bosna a Hercegovina - Severní Irsko.

„Pracujeme s možností, že dokážeme zvládnout situaci s dvanáctihodinovým testem, ale samozřejmě pracujeme se všemi variantami,“ poznamenal Kováčik. 

Kdyby nemohli odehrát utkání na domácí půdě, zápas by podle regulí UEFA byl na neutrální půdě.

„My ovšem věříme, že rozhodne zdravý rozum,“ řekl český kouč slovenské reprezentace Pavel Hapal. „V téhle době se v průběhu hodin všechno mění a nám nezbývá nic jiného, než se na to nějakým způsobem připravit.“

„Zdraví lidí je samozřejmě nejdůležitější, ale v tomto případě věřím, že utkání odehrajeme tady a nebudeme muset cestovat jinam,“ dodal.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko