Schalke získalo pohár, slavil i poražený

Berlín - Fotbalisté Schalke si v sobotu ve finále Německého poháru spravili chuť po prohraném souboji s Bayernem o ligový titul. Dvěma góly Jörga Böhmeho porazili třetiligový celek 1. FC Union Berlín 2:0. Za Schalke nastoupil naposledy Radoslav Látal, který opouští německou ligu a vrací se do Olomouce. Český reprezentant pobyl na hřišti závěrených deset minut. Na postu libera v sestavě německého vicemistra odehrál 84 minut další český fotbalista Jiří Němec.

"Zaplaťpánbůh, že jsme po prohrané lize dotáhli do vítězného konce aspoň pohár," oddechl si střelec obou gólů Jörg Böhme, jehož jméno fanoušci Schalke vyvolávali až do ranních hodin.
"Moje první otázka byla, jestli se paralelně s naším nehrál ještě jiný zápas, v němž by nám někdo pohár mohl vzít," pravil v narážce na dramatické poslední ligové kolo, které před týdnem rozhodlo o držiteli titulu.

Hráči Schalke zůstali na stadiónu a slavili s fanoušky ještě dvě hodiny po skončení zápasu. Společně několikrát skandovali: "Vyhráli jsme pohár, tak jsme skuteční mistři!"

Ačkoli neuspěli, byli navýsost spokojeni i fanoušci berlínského klubu a zhruba 20 tisíc jich rovněž až do rána slavilo v ulicích metropole, jako kdyby Union vyhrál. Jejich klub čeká v
příští sezoně účast v Poháru UEFA a druhá liga. "Mám ze hry našeho mužstva moc dobrý pocit. Nebyli jsme tu za outsidery," řekl po utkání šéf berlínského klubu Heiner Bertram.

Měl pravdu. Schalke nedokázalo svého soupeře dostat pod trvalý tlak. Hráči Unionu Berlín se naopak dostali několikrát do šancí a jen smůla jim zabránila v tom, aby skórovali. Poprvé se
fanoušci Schalke otřásli při střele Haruna Isy, která skončila na břevnu. Další velkou šanci měl Božo Djurkovič. "Schalke mělo prostě víc štěstí. Ale to je jedno. I tak máme za sebou skvělou sezonu," dodal kapitán Unionu Steffen Menze.

Böhme otevřel skóre v 53. minutě z trestného kopu. Gólman Unionu Sven Beuckert jen přihlížel, jak míč padá na opačnou stranu branky. "To byl fantasticky kopnutý trestňák," vysekl Beucker poklonu Böhmemu. Ten se za necelých pět minut trefil podruhé, tentokrát z penalty nařízené za faul Beuckerta na Emile Mpenzu.

Finále: 1. FC Union Berlín - Schalke 0:2 (0:0). Branka: 53. a 58. z pen. Böhme. Diváci: 73 011.

Český fotbalista Jiří Němec (vpravo) se srazil s Nikolem z Unionu Berlín ve finálu Německého poháru