Tomáš Řepka, West Ham United

Tomáš Řepka, West Ham United | foto: ČTK

Řepka se loučil s West Hamem výhrou

• 524
Řím - Vítězné loučení s dresem West Hamu má za sebou obránce Tomáš Řepka. Tým United porazil v londýnském derby Fulham 2:1. Dvaatřicetiletý český fotbalista se nyní zapojí do přípravy svého nového klubu - pražské Sparty. West Ham rozhodl o vítězství dvěma rychlými údery v prvním poločase.

V sedmnácté minutě se trefil z voleje Anton Ferdinand, deset minut nato zvýšil
Benajun. Hosté dokázali jen sedm minut po přestávce snížit díky Helgusonovi, další branku již obrana West Hamu s Řepkou.

Ten se dočkal od domácích fandů už před zápasem vřelého přijetí. Potleskem fanoušci odměnili také každý z Řepkových pozorných zásahů i nahrávku na dělovku, která vážně ohrozila branku Fulhamu v závěru prvního poločasu.

Po závěrečném hvizdu jej vyprovodil do šaten opět bouřlivý aplaus a sám hráč diváky odměnil děkovným potleskem namířeným do ochozů při jeho pomalém odchodu ze hřiště.

Spoluhráči se s ním ještě na trávníku rozloučili v hloučku přátelským poklepáváním po zádech. "Odchází v dobrém okamžiku. Vyhráli jsme, lepší chvíli pro odchod si nemohl najít," řekl na tiskové konferenci po zápase kouč West Hamu Alan Pardew.

Řepka se loučil po více než čtyřech letech a 195 startech v modrovínovém dresu.  V programu k utkání mu dnes v Upton Parku věnovali zvláštní článek, kde mu klub popřál hodně úspěchů v pražské Spartě.

Autor v něm napsal, že výbušný obránce s pověstí zlého muže byl oporou týmu, i když někteří fanoušci mu nikdy neodpustili jeho premiéru "ozdobenou" hned červenou kartou.

Trenér Alan Pardew den před Řepkovou derniérou v dresu United přiznal, že fotbalistova odchodu velmi lituje, i když prý temperamentní obránce maximálně prověřil jeho trenérské a lidské schopnosti. Také Pardew řekl, že fanoušci si nakonec na Řepku zvykli a brali ho takového, jaký je, i když se při jednom zápase neovládl a obořil se i na ně.

"Mohu říct jen to, že za ty dva roky, co jsem tady, se dramaticky zlepšil v disciplíně a profesionálním přístupu. Byla radost s ním pracovat," prohlásil Pardew. "Má horkou hlavu, ale teď už se dokáže kontrolovat a jeho výkony byly na nejvyšší úrovni," uvedl na adresu bývalého českého reprezentanta.

Jarošík skóroval

Jiří Jarošík přispěl jedním gólem k vítězství v ligovém utkání nad Portsmouthem 5:0. Naopak Milan Baroš z Aston Villy se neprosadil, jeho mužstvo remizovalo na hřišti Tottenhamu 0:0. Chelsea s gólmanem Petrem Čechem poprvé ztratila body doma, ve 23. kole hrála 1:1 s Charltonem.

Premiérové body ze Stamford Bridge si odvezl Charlton díky nové posile Marcusi Bentovi, který vstřelil v 59. minutě vyrovnávací gól na konečných 1:1.

Útočník, jenž přišel do Charltonu v úterý z Evertonu za dva miliony liber, vyzrál na ofsajdovou past a hlavou překonal gólmana Petra Čecha.

Český reprezentant, jenž byl ve středu vyhlášen nejlepším brankářem světa, pak zneškodnil velkou šanci Darrena Ambrose, který málem připravil Chelsea druhou porážku v sezoně.

Obhájci titulu tak přerušili svou sérii deseti vítězství v Premier League, přesto dál suverénně vedou tabulku.

Trenér José Mourinho proto nebyl po utkání nijak zklamán.

"Když na konci ledna poprvé ztratíte doma body, je to fantastické. Naše bilance s dvěma remízami a jedinou porážkou je úžasná. To, že jsme doma neprohráli, je neuvěřitelné. Tohle muselo přijít, tým mě nijak nezklamal," uvedl kouč Chelsea, která dohrávala zápas bez vyloučeného obránce Carvalha.

"Zeptejte se v Manchesteru United a Liverpoolu, jestli by s námi měnili," rýpl si Mourinho do konkurentů.

Na prvním místě má Chelsea náskok 14 bodů. Druhý Manchester United odvrátil v duelu s Liverpoolem hrozbu třetího zápasu bez vítězství až v poslední minutě zásluhou Ria Ferdinanda. Reprezentační obránce se trefil hlavou po trestném kopu Ryana Giggse.

Bývalý sparťanský záložník Jarošík otevřel hlavičkou skóre v 5. minutě, domácí si postupně vypracovali tříbrankový náskok a Portsmouth v závěru zcela zkolaboval.

V nastaveném čase zvýšil na 4:0 z penalty střídající Forssell, a poté ještě upravil výsledek Dunn, jenž v 75. minutě nahradil Jarošíka.

Baroš vyšel naprázdno

Naprázdno vyšel Milan Baroš a jeho kolegové z Aston Villy, která remizovala na hřišti Tottenhamu 0:0. Český útočník byl střídán v 80. minutě.

Fotbalisté Arsenalu se dál trápí, což potvrdili prohrou 0:1 na hřišti Evertonu. Jediný gól zápasu dal ve 13. minutě James Beattie, jenž se prosadil v souboji s obránci Campbellem a Senderosem.

I svůj šestý gól v sezoně dal Beattie doma v Goodison Parku, Everton si jeho zásluhou připsal čtvrté vítězství po sobě.

Největší šance hostů, které měli Ljungberg a Fabregas, zneškodnil gólman Martyn. Frustrovaný Fabregas se navíc v nastaveném čase pustil do křížku s Cahillem a byl vyloučen.

Na Arsenal se bodově dotáhl Wigan, který vydřel výhru v Middlesbrough. Rozhodující gól na 3:2 pro hosty dal ve třetí minutě nastavení útočník Mellor, který teprve ve čtvrtek posílil ligového nováčka, jenž ho získal na hostování z Liverpoolu.

Hodně vzrušení vládlo po utkání v Newcastlu, kde v duelu s Blackburnem padl jediný gól. Norský útočník Morten Gamst Pedersen možná skóroval rukou.

Výsledky 23. kola:
Everton - Arsenal 1:0
(13. Beattie), Birmingham - Portsmouth 5:0 (5. Jarošík, 37. Pennant, 55. Upson, 90.+1 Forssell z pen., 90.+3 Dunn), Bolton - Manchester City 2:0 (37. Borgetti, 41. Nolan), Middlesbrough - Wigan 2:3 (56. Hasselbaink, 66. Yakubu - 3. Roberts, 29. Thompson, 90.+3 Mellor), Newcastle - Blackburn 0:1 (74. Pedersen), Tottenham - Aston Villa 0:0, West Bromwich - Sunderland 0:1 (72. Le Tallec), Chelsea - Charlton 1:1 (19. Gudjohnsen - 59. Bent), West Ham - Fulham 2:1 (17. A. Ferdinand, 28. Benajun - 52. Helguson).