MISTŘI. Real Madrid obhájil mistrovský titul. | foto: Felix Ordonez, Reuters

Real Madrid obhájil španělský titul

• 10
Španělsko zná tři kola před ligy fotbalového šampióna. Titul obhájil Real Madrid, když porazil Osasunu Pamplona 2:1 a na druhý Villarreal má náskok deset bodů. O stříbrnou příčku nadále bojuje Barcelona, která vyhrála s Valencií vysoko 6:0.

Pamplona měla proti Realu blízko k tomu, aby se přiblížila záchraně, když se deset minut před koncem zápasu dostala do vedení po pokutovém kopu Puňala. Hosté navíc hráli o deseti bez vyloučeného Cannavara, který jen několik sekund po začátku druhé půle dostal druhou žlutou kartu za faul na Jaroslava Plašila.

Český záložník odehrál celý zápas a patřil k nejlepším hráčům domácích. Real předvedl parádní obrat. Nejprve v 87. minutě vyrovnal hlavou po přímém kopu Robben a o dvě minuty později rozhodl o zisku titulu střídající Higuaín. Naběhl si za obranu a tvrdou ranou k bližší tyči odstartoval madridské oslavy. Pamplona má stejně bodů jako osmnáctá Huelva a bude muset dál bojovat o udržení.

Barcelona, která v týdnu vypadla v semifinále Ligy mistrů, si chtěla spravit chuť proti Valencii. Ta v minulém kole pod novým trenérem Salvadorem Gonzálezem vyhrála, ale dnes naprosto selhala. Barcelona předvedla drtivý úvod a už po 14 minutách vedla 3:0. Z penalty se trefil Messi, vzápětí zvýšili Xavi a Henry, který čekal na gól od poloviny února.

Po změně stran přidal Henry druhou branku a odpověděl kritikům, kteří volali po jeho odchodu z Barcelony. Debakl hostí ještě dokonal střídající Bojan Krkič, který si dvakrát naběhl za obranu a snadno zvýšil na konečných 6:0. Španělská liga zná už druhého sestupujícího. Po prohře 2:3 na hřišti Santanderu míří do druhé ligy Murcía. Tři kola před koncem ztrácí na příčky zajišťující záchranu nedostižných deset bodů. Prvním sestupujícím se stali fotbalisté Levante.

Hrdinou zápasu Villarreal - Getafe byl turecký reprezentační útočník Nihat, který bude pravděpodobně hájit barvy Turecka na blížícím se mistrovství Evropy i proti české reprezentaci. Dvakrát udeřil po rychlých
protiútocích.

Nejprve ho sedm minut před přestávkou uvolnil Rossi a Nihat snadno otevřel skóre. Těsně před odchodem do kabin předvedl Villarreal další brejk, šel v pěti proti třem obráncům a turecký kanonýr po Piresově zvýšil na konečných 2:0. Připsal si už sedmnáctý zásah v sezoně.

Fotbalisté Atlétika Madrid zvýšili své šance na předkolo Ligy mistrů. Ve 35. kole španělské ligy totiž porazili Huelvu bez výraznějších problémů 3:0 a drží se na čtvrté příčce. Velkou měrou k tomu dvěma góly přispěl sedmnáctiletý Ignácio Nacho Camacho.

Atlético se proti Huelvě dostalo do vedení ve 24. minutě. Sedmnáctiletý talent Camacho při rohu na malém vápně předskočil gólmana a vstřelil svůj první ligový gól v životě. Navíc ve druhém poločase přidal ještě jeden, když zvyšoval na konečných 3:0. Na hranici ofsajdu k němu doputovala přihrávka a kapitán španělské reprezentace do 17 let se přímo z otočky trefil přesně k tyči.

Domácí si tak pojistili čtvrtou příčku, která zaručuje účast v předkole Ligy mistrů.

Už je znám i druhý sestupující. Po prohře 2:3 na hřišti Santanderu míří do druhé ligy Murcía. Tři kola před koncem ztrácí na příčky zajišťující záchranu nedostižných deset bodů. Prvním sestupujícím se stalo Levante.

Utkání na hřišti Zaragozy už spělo k bezbrankové remíze, když v nastaveném čase La Coruňa inkasovala. V 94. minutě se trefil domácí obránce Ayala. Zaragoza si díky zisku tří bodů  značně polepšila v boji o ligovou záchranu.

Výsledky 35. kola: Atlético Madrid - Huelva 3:0 (24. a 75. Camacho, 55. Agüero), Zaragoza - La Coruňa 1:0 (90.+4 Ayala), Almería - Betis Sevilla 1:1 (47. Pulido - 43. Odonkor), Bilbao - Mallorca 1:2 (7. Lorente - 2. a 70. Güiza), FC Sevilla - Valladolid 2:0 (10. a 40. Renato), Levante - Espaňol Barcelona 1:1 (77. Juanma - 90. Luis García), Santander - Murcía 3:2 (35. z pen De Coz, 46. López, 57. Munitis - 12. Aquino, 27. Alonso), Villarreal - Getafe 2:0 (36. a 43. Nihat), Barcelona - Valencia 6:0 (14. a 58. Henry, 72. a 79. Krkič, 6. Messi z pen., 8. Xavi), Pamplona - Real Madrid 1:2 (81. Puňal z pen. - 87. Robben, 89. Higuaín).