Vincent Kompany, kouč fotbalistů Burnley, dostává červenou kartu v utkání proti Chelsea. | foto: Reuters

Úroveň sudích v Anglii není dostatečná, kde je selský rozum? stěžuje si Kompany

  • 4
Zpravidla není týdne, kdy by se toho tématu v anglické Premier League někdo nedotkl. Tentokrát si na rozhodčí postěžoval kouč předposledního Burnley. „Víte, jejich úroveň není tuhle sezonu vůbec dostatečná,“ prohlásil po víkendovém kole na Chelsea (2:2), během nějž dostal červenou kartu za protesty po brzkém vyloučení jednoho z jeho svěřenců.

Burnley přesto odehrálo velmi slušný zápas a v závěru sahalo po třech bodech, možná i proto Kompany cítil, že nebýt onoho vyloučení v závěru první půle, mohl získat v souboji o záchranu značnou výhodu.

K tomu přidejte také fakt, že devatenáctý celek tabulky ve třiceti kolech posbíral už šest červených karet, nejvíce v soutěži.

„Rozhodčím to říkám napřímo pravidelně a ještě jsem za to žádný dodatečný trest nedostal,“ líčil Kompany v narážce na ostatní kolegy, například Mikela Artetu z Arsenalu, jemuž právě podobný postih hrozil po listopadovém duelu v Newcastlu (0:1). On se ostatně o rozhodčích vyjadřuje velmi často.

Španěl nakonec trestu unikl i díky poměrně kreativnímu výkladu. V odůvodnění stálo, že anglické slovo „disgrace“ (v překladu hanba, zostudění, neúcta), jež v pozápasovém rozhovoru použil, má trochu jiný význam než španělská podoba „disgracia“ (neštěstí, tragédie), kterou mohl mít na mysli.

Anglie už zase řeší slabé sudí. Diskusi rozpoutal Artetův výlev, byl oprávněný?

Není ale sám, své o tom vědí například v Nottinghamu, kde si na vysvětlování sporných výroků dokonce najali bývalého expertního sudího Marka Clattenburga. V tamním klubu si na sudí stěžovali už i oficiální cestou, při nedávném utkání s Liverpoolem (0:1) dokonce majitel pronásledoval arbitry až k šatnám.

Ani zmíněný Liverpool není výjimkou. Už v říjnu po utkání s Tottenhamem se řešil skandál, při němž videorozhodčí ofsajdovou situaci sice správně vyhodnotili, sudí na ploše ale kvůli nedorozumění navázal opačně.

V Anglii prožívají rozhodcovskou krizi. VAR nepomáhá, chyby se množí

Zlobil se třeba i Wolverhampton na Manchesteru United nebo norský kanonýr Erling Haaland kvůli unáhlené reakci rozhodčího. K situaci se pak prostřednictvím světoznámé třípísmenné zkratky „WTF“ projevil i na sociálních sítích.

„Nejhorší za poslední roky,“ shrnoval už na podzim nespokojené reakce deník The Independent.

„Kontrola každého momentu je teď obrovská, tlak na sudí je neuvěřitelný,“ uznal Kompany. „K tomu se teď přidává VAR, tedy další rozhodčí, jejichž názor může být odlišný, což práci těm na hřišti vůbec neulehčuje.“

Sedmatřicetiletý kouč a bývalý výborný stoper má navíc pocit, že se v předchozích sezonách „víc používal selský rozum a situace posuzovaly citlivěji.“

„Fajn, tak uděláte hloupou chybu, společně se tomu zasmějeme a jdeme dál, vždycky se tradovalo, že se to v průběhu sezony stejně nějak srovná,“ doplnil.

„Ale teď? Vůbec to tak nevnímám. A to, že nám hrozí sestup nic neznamená, jen chci být spravedlivý.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko