Pohárové výsledky trochu jinak

Praha - V adresáři oblíbených stránek fotbalového odborníka by neměly chybět stránky Euroscorer.com, které nabízejí bezednou databázi výsledků evropských pohárových soutěží. Vyhledávání není tříděno podle druhů soutěží a podle času, jak bychom to mohli najít na jiných podobných serverech, ale výhradně podle zemí a klubů. Na jednu stranu jde o zúžený pohled, který však skýtá celou řadu zajímavých informací.

Tak třeba to nejaktuálnější, čím evropských fotbal žije: finalisté Ligy mistrů.

Jednoduchým vyhledávačem zjistíme, že Valencie a Bayern Mnichov na sebe narazí počtvrté v historii. V roce 1968 ve čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů byli úspěšnější Němci, španělský klub čekal na odvetu 29 let, než vyřadil Bayern z Poháru UEFA. Loni ve skupině Ligy mistrů spolu nynější finalisté dvakrát remizovali 1:1.

Tím nemusí hledání zdaleka končit, server Euroscorer.com nabízí například historickou bilanci Bayernu Mnichov se všemi španělskými kluby (velmi příznivou pro bavorský klub), vyrovnanou statistiku Valencie s týmy z Německa, nebo obecně porovnání veškerých kontaktů klubů z obou zemí na evropské scéně.

Poslední pátrání ukáže, že španělský fotbal s německým svedl na klubové úrovni 69 soubojů, a už pětkrát to bylo ve finále. Třikrát zvedali pohár nad hlavu Španělé, dvakrát Němci, takže má Bayern šanci vyrovnat na 3:3.


Příklad ukázal tři druhy vyhledávání, které stránky umožňují. V menu stojí: TEAM vs TEAM, TEAM vs COUNTRY, COUNTRY vs COUNTRY. Člověk nemusí umět moc anglicky, aby se na stránce zorientoval. Buď zvolí porovnávání klubů mezi sebou, klubů a zemí, nebo obecné vyhledávání mezi státy.

První dva vyhledávače mají na výběr plnou a zjednodušenou verzi, protože vyhledávání mezi 748 kluby, jež kdy do pohárů zasáhly, může zabrat zbytečně moc času. Tvůrci proto do lehké verze předvybrali 139 celků, o které je podle jejich odhadu největší zájem.

Za Česko jsou v předvýběru Sparta, Ostrava a Vítkovice (!), chybí kdysi slavná Dukla, nebo tradiční účastníci z posledních let Slavia a Olomouc. Kvůli nim je nutné přejít z odlehčené verze (17 kB) na plnou (72 kB).

Vyhledávání komplikuje nejednotný přístup k pojmenování klubů, například královéhradecký tým se skrývá za SK Hradec Králové, a je tedy nutno jej hledat pod písmenem S.

Po otevření kterékoliv ze stránek lze snadno nalistovat hledané požadavky, tedy kluby a země. Výsledku se dobere pouze registrovaný uživatel, ovšem proces zapsání do databáze je velmi jednoduchý, není potřeba pamatovat si heslo, nebo dokonce vypisovat čísla kreditních karet. Při každém vyhledávání vyplníte jen jméno, a počítač za chvíli nabídne pohled do fotbalové historie.

Hledání sice nepřinese žádné podrobné informace o střelcích branek nebo přesných datech konání, ale od tak rozsáhlé databáze snad něco takového ani nelze očekávat. Horší je, že výsledek není úplně přehledný a chvíli trvá, než se v něm čtenář zorientuje. Například jestli u dvojzápasu tvoří skóre čísla vedle sebe, nebo pod sebou, či jak správně číst výsledek odvetného utkání. Pomůže dohledání notoricky známého výsledku, od kterého už další postup snadno odvodíte.

Žádná pomůcka však nenahradí chybějící informaci o tom, zda se zápas prodlužoval, či rozhodlo 90 minut. A o tom, že došlo na penalty, napoví pouze dva shodné výsledky, vítěze odkryje červené písmo, kterým je jméno klubu napsáno.

Kromě vyhledaných zápasů poskytuje databáze i celkové bilance vyžádaných soupeřů a údaje o tom, kolikrát každá ze stran postoupila do dalšího kola. Program však bohužel nepamatuje na Ligu mistrů, kde se hraje na skupiny, takže například v roce 1992 v nultém ročníku soutěže označil za postupujícího v souboji s Barcelonou pražskou Spartu, ačkoliv díky výsledkům s dalšími soupeři uspěli Katalánci a nakonec celou soutěž vyhráli.

Všechny vyjmenované chyby se však týkají jen způsobu zpracování výsledků, samotná data se zdají být bezchybná a nabízejí nekonečné množství zajímavých údajů.

Zkuste to sami, podívejte se, jak si vedl váš oblíbený klub se soupeři z Německa, Anglie, nebo Itálie, kolikrát už v pohárech hrály mezi sebou kluby ze stejné země, nebo třeba jaké jsou vzájemné bilance špičkových fotbalových zemí mezi sebou...


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko