Kollerův gól otevřel cestu k titulu

• 3
Berlín - Fotbalisté Borussie Dortmund slaví mistrovský titul v německé lize. V dramatickém průběhu posledního kola se Dortmundským ze všech tří uchazečů o prvenství dlouho vedlo nejhůř. S Brémami od 17. minuty prohrávali 0:1, naději oživil těsně před přestávkou vyrovnávajícím gólem Koller, ale rozhodující byl až gól náhradníka Ewerthona šestnáct minut před koncem. Pronásledovatelům z Leverkusenu a Bayernu Mnichov výhry už nebyly nic platné.Dále čtěte: Papírové makety nahradila skutečná trofej

Leverkusenu, který čeká ještě finále Ligy mistrů, pomohlo vítězství nad Herthou, o něž se dvěma góly zasloužil Ballack, alespoň udržet druhé místo. Až třetí skončil obhájce titulu Bayern Mnichov a o účast v hlavní soutěži Ligy mistrů bude muset bojovat v kvalifikaci.

"Kupodivu jsem dokázal zůstat v klidu. Ani v posledních pěti minutách to nebylo horší než předtím," prohlásil trenér Dortmundu Matthias Sammer, který se jako hráč podílel na triumfu Borussie v Lize mistrů před pěti lety. Od té doby klub čekal na výrazný úspěch, až se dočkal šestého ligového titulu v týmové historii. "Je to úžasné, až do minulého týdne se zdálo, že nemáme šanci," jásal brankář Jens Lehmann.

Leverkusen připravila o vedoucí pozici před posledním kolem překvapivá prohra na hřišti zachraňujícího se Norimberku. "Samozřejmě jsme zklamaní, chtěli jsme letos vyhrát, ale Dortmund byl o kousek lepší. Předváděli jsme v této sezoně výborný fotbal, ale za to se bohužel ceny nedávají. Musíme se připravit na finále Ligy mistrů a čeká nás také boj o Německý pohár," připomněl trenér Klaus Toppmöller, že jeho svěřenci si mohou zklamání vynahradit.

V Poháru UEFA budou Německo reprezentovat Hertha, Schalke a Brémy. Werder mohl o šesté místo přijít, ale Kaiserslautern nevyužil jeho porážky v Dortmundu a prohrál 3:4 ve Stuttgartu.

"Mrzí mě, že nejsme přímo v Poháru UEFA. Ale když si pomyslíme, že jsme na začátku sezony vypadali jako kandidát na sestup, je to v pořádku," konstatoval trenér Kaiserslauternu Andreas Brehme.

Nevydařený zápas sehrál český obránce Hamburku Milan Fukal, jenž vlastním gólem vyrovnal stav zápasu ve Freiburgu. Domácí nakonec zvítězili díky hattricku útočníka Coulibalyho z Mali.

Výhra 4:3 už nic nezměnila na sestupu Freiburgu, který do druhé ligy doprovodí Kolín nad Rýnem, kde hraje Miroslav Baranek, a St. Pauli.

Závěr budesligy jsme sledovali ON-LINE

Výsledky 34. kola:
Dortmund - Brémy 2:1 (43. Koller, 74. Ewerthon - 18. Stalteri), Leverkusen - Hertha Berlín 2:1 (10. a 52. Ballack - 83. Beinlich), Mönchengladbach - Mnichov 1860 2:4 (6. Demo, 66. van Lent - 25. a 46. Bierofka, 64. a 69. Šuker), Schalke - Wolfsburg 1:2 (90. Asamoah - 29. a 81. Marič), St. Pauli - Norimberk 2:3 (19. a 90. Patschinski - 21. a 57. Michalke, 15. Junior), Freiburg - Hamburk 4:3 (36., 76. a 83. Coulibaly, 28. vlastní Fukal - 43. a 70. Romeo, 26. Cardoso), Chotěbuz - Köln 2:3 (81. Topič, 87. Reichenberger - 58. a 62. Lottner, 35. Kurth), Stuttgart - Kaiserslautern 4:3 (42. a 65. Meissner, 46. Dundee, 73. Ganea - 45. Lincoln z pen., 60. Christov, 71. Klose), Bayern Mnichov - Rostock 3:2 (39. vlastní Baumgart, 55. Scholl, 83. Elber - 82. Hansen, 89. Lantz).

18. St. Pauli 34 4 10 20 37:70 22

Ballack (vpravo) slaví s Ramelowem první ze svých gólů v utkání Leverkusenu s Herthou.

Střelci branek ze sobotního zápasu: Koller nese na ramenou Ewerthona.

Český útočník Dortmundu Jan Koller slaví gól, kterým vyrovnal na 1:1

Tomáš Rosický (vpravo) slaví společně s Brazilcem Amorosem.

Stalteri se raduje z nečekané branky, v 17. minutě dal v Dortmundu vedoucí gól Brém