NOVÉ DRESY. Nové soupravy letos představil i Manchester United.

NOVÉ DRESY. Nové soupravy letos představil i Manchester United. | foto: AP

Fotbalové kluby v Anglii mají každý rok nové dresy. Fanouškům se to protiví

  • 44
Zase nový dres? Díky, nekupuji! Pokud chtějí fotbaloví příznivci fandit ve stejných dresech, v jakých budou v nové sezoně hrát jejich oblíbenci, musí platit stále častěji. Týká se to zejména Anglie, kde letos s novými dresy přišly všechny prvoligové kluby.

Nové dresy rok co rok. Někdy se mění dokonce barvy, někdy logo sponzora na hrudi, jindy jen límec nebo rukávy. Cílem je oživení designu, a samozřejmě také finanční výnos.

Jenže čeho je moc, toho je příliš, naštvali se mnozí fanoušci. Minulý rok dalo do prodeje nové trikoty osmnáct klubů Premier League, toto léto všech dvacet. Jediné dva kluby, které tak učinily až letos, jsou Arsenal a Liverpool.

Právě dva roky by měl být interval k vydávání nových souprav. Vyplývá to z deset let staré dohody, kterou však už téměř nikdo nerespektuje.

Fotbalisté Chelsea slaví výhru v Anglickém poháru

Fandění v dresu svého milovaného týmu je na ostrovech velmi rozšířené, ale na druhou stranu nijak levné. Dres anglického klubu přijdou kupce v přepočtu na 1300 až 1400 korun. A nemusí koupit jen jeden, v prodeji je také druhá a třetí sada.

Nejhlouběji do kapsy musí sáhnout oddaný fanda Tottenhamu, který chce mít doma všechny aktuální trikoty. Londýnský klub letos přišel rovnou se šesti dresy – třemi s logem pro domácí a třemi s logem pro evropské soutěže.

"Naším cílem je uspokojovat poptávku po větší rozmanitosti a větší škále sortimentu, a to včetně replik dresů," vysvětloval tento krok mluvší Tottenhamu pro BBC.

"Na rovinu, myslím si, že postup Tottenhamu je směšný," svěřil se Malcolm Clarke, ředitel Svazu fotbalových příznivců. "Už takhle musíte být při cenách lístků hodně bohatý, abyste byl fanouškem Tottenhamu. Pokud zaplatíte za šest dresů, přijde vás to na přibližně 250 liber," tedy 7 500 korun.

GÓLOVÁ RADOST. Hráči Liverpoolu se radují ze vstřeleného gólu. Zleva: J. Cole, Ngog a Škrtel.

Kdo nechce, nekoupí, nabízí se striktní odpověď. "Ale to je jen další ukázka toho, jak fotbal přestává být sportem a je spíš obchodem," tvrdí Bernie Kingsley, ředitel fanklubu Tottenhamu.

Podobný názor má i šéf příznivců Manchesteru City: "Lidé chtějí ty dresy nosit, aby ukázali svou sounáležitost s klubem, ale podle mě je nefér vydávat nové pro každou sezonu za 45 liber," přidává se ke kritice Allan Galley.

Nové dresy pro příští ročník nejsou samozřejmě jen záležitostí Anglie. Barcelona, Real Madrid, Bayern Mnichov, Inter i AC Milán, Juventus a další evropské kluby je mají rovněž. V českých klubech každoroční výměna zvykem není.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko