Karlsruhe - Leverkusen: domácí Freis (vlevo) a Michal Kadlec | foto: Reuters

Drobný vychytal lídra, do čela jde Leverkusen i díky gólu Kadlece

• 6
Český fotbalový reprezentant Michal Kadlec dal premiérový gól v bundeslize, v utkání 12. kola v Karlsruhe zvyšoval ve 24. minutě už na 3:0 pro Leverkusen, přesto se z vítězství neradoval. Domácí dokázali vyrovnat. I to Leverkusenu stačilo k posunu do čela tabulky, lídr Hoffeinheim podlehl v Berlíně.

Leverkusen se v sobotu bodově dotáhl na vedoucí Hoffenheim, který svůj zápas 12. kola prohrál v neděli v Berlíně. A právě inkasovaný gól mu zhoršil skóre, proto je v čele Leverkusen. Ve šlágru Schalke doma podlehlo Bayernu Mnichov, který je o bod třetí.

Proti Hoffeinhemu se vytáhl český brankář Jaroslav Drobný, proti nejproduktivnějšímu týmu soutěže předvedl několik kvalitních zákroků a vychytal i nejlepšího hráče uplynulého měsíce bundesligy a lídra tabulky střelců Ibiševiče. Vítězství domácím zajistil dvacet minut před koncem ukrajinský střelce Voronin.

Leverkusen měl skvostný začátek, po pár vteřinách se trefil Helmes, dal už devátý gól sezony. Za čtvrt hodiny přidal další gól druhý útočník Kiessling a když pak Kadlec napálil míč z přímého kopu do šibenice, vypadalo to s domácími zle. Jenže do poločasu snížili a po přestávce dvěma přesnými hlavičkami vyrovnali.

Po drtivém vítězství ve čtvrtečním Poháru UEFA nad Heerenveenem (5:1) tým Wolfsburku soupeře opět deklasoval. Hattrickem proti poslední Chotěbuzi se blýskl brazilský útočník Grafite. První dal z penalty, která se kopala po faulu na Džeka. Bývalý teplický útočník Džeko pak byl i u třetího gólu.

Napravit minulé debakly v Hannoveru a Hoffenheimu se povedlo Hamburku, který s Davidem Jarolímem v sestavě zdolal letos solidně hrající Dortmund 2:1.

Hamburk, soupeř Slavie v Poháru UEFA, nastoupil v sestavě: Rost - Reinhardt, Mathijsen, Alex Silva, Boateng, Benjamin (59. Pitroipa), Jarolím, Trochowski, Aogo (81. Jansen) - Petrič (88. Guerrero), Olič.

Kolín dosáhl na první domácí vítězství nad Hannoverem po 20 letech navzdory tomu, že od 15. minuty po brance Schlaudraffa prohrával. Ještě do poločasu však vyrovnal Geromel a v 72. minutě čtvrt hodiny po svém příchodu na trávník vstřelil rozhodující gól Sanou.

V závěrečném náporu hostů neudržel nervy na uzdě český útočník Jiří Štajner, jenž se v souboji při rohovém kopu ohnal loktem po protihráči a musel předčasně ze hřiště.

Martin Fenin dvěma asistencemi pomohl Frankfurtu k remíze 2:2 se Stuttgartem. Z jeho přihrávek těžil řecký útočník Lyberopulos, který se nejprve trefil přesně k tyči a po změně stran měl po Feninově akci lehký úkol zblízka poslat míč hlavou do sítě.

Frankfurt však vedení neudržel, protože tři minuty před koncem vyrovnal kanonýr Gomez. Poslední půlhodinu v dresu Stuttgartu odehrál i český záložník Jan Šimák, který se vrátil po více než měsíc trvajícím zranění.

Výsledky 12. kola: Karlsruhe - Leverkusen 3:3 (37. Da Silva, 60. Sebastian, 76. Iašvili - 1. Helmes, 17. Kiessling, 24. Kadlec), Hamburk - Dortmund 2:1 (9. Petrič, 33. Olič - 48. Hajnal), Bielefeld - Mönchengladbach 0:2 (6. a 80. Marin), Wolfsburg - Chotěbuz 3:0 (36. z penalty, 55. a 80. Grafite), Bochum - Brémy 0:0, Kolín nad Rýnem - Hannover 2:1 (42. Geromel, 72. Sanou - 15. Schlaudraff), Frankfurt - Stuttgart 2:2 (18. a 66. Lyberopulos - 71. Lanig, 87. Gomez), Hertha Berlín - Hoffenheim 1:0 (70. Voronin), Schalke - Bayern Mnichov 1:2 (5. Farfan - 3. Toni, 31. Ribéry).