Boj o první místo vyhráli Rangers

• 1
Český brankář Pavel Srníček pomohl týmu Beira Mar k bezbrankové remíze na hřišti Maritima Funchal. Přesto jeho mužstvo kleslo po utkání 22. kola portugalské ligy na poslední příčku, z ní se díky vítězství na hřišti Gil Vicente dostala Coimbra. Ve skotské lize vyhráli Rangers derby na hřišti Celtiku 2:0.

Portugalsko

L i s a b o n - Fotbalisté Bragy prohráli na hřišti Nacionalu Funchal 0:1. Domácí se ujali vedení v 51. minutě po gólu Adriana a Braga nedokázala vyrovnat, přestože hrála v závěru po vyloučení Oliveiry více než dvacet minut v početní výhodě.

Nervy na uzdě neudržel v posledních minutách ani hostující Santos a dostal rovněž červenou kartu.

Sporting Lisabon ztratil bezbrankovou remízou dva ligové body na hřišti Leirie a nedokázal se vrátit ve vyrovnané tabulce portugalské fotbalové ligy před FC
Porto.

Výsledky 22. kola:
Nacional Funchal - Braga 1:0, Belenenses - FC Porto 0:1, Maritimo - Beira Mar 0:0, Estoril - Penafiel 3:2, Gil Vicente - Coimbra 0:1, Setubal - Moreirense 2:2, Rio Ave - Boavista 2:2, Leiria - Sporting Lisabon 0:0,  Benfica -  Guimaraes 2:1.

Belgie

B r u s e l - Fotbalisté Anderlechtu Brusel potřetí za sebou nedokázali v belgické lize vyhrát. V pátek na hřišti Lierse prohrávali od čtrnácté minuty, v samém závěru zachránil alespoň bod Jestrovič, přestože bruselský klub hrál poslední půlhodinu v deseti.

Výměna trenéra a gól českého fotbalisty Richarda Culka pomohly klubu FC Brusel ukončit černou sérii. Poslední tým belgické ligy porazil Beerschot 2:1 a vykřesal naději na záchranu.

Vedení klubu v sobotu po pěti porážkách za sebou odvolalo trenéra Emilia Ferreru a vedení týmu převzal sportovní ředitel Dimitri Mbuyu. Začal úspěšně a Culek, který hrával ligu za Liberec a Bohemians, na tom měl nemalý podíl. Po půlhodině hry vstřelil druhý gól zápasu a hosté už jen snížili na 2:1.

Výsledek 23. kola:
Lierse - Anderlecht 1:1, Ostende - St. Truiden 1:0, Gent - Beveren 1:0, Mouscron - La Louviére 1:1, Lokeren - Standard Lutych 0:0, Genk - Westerlo 3:2, Charleroi - Mons 1:0, FC Brusel - Beerschot 2:1, Cercle Bruggy - FC Bruggy 1:2

Nizozemsko

A m s t e r d a m - Fotbalisté Ajaxu Amsterodam až napotřetí na jaře doma v nizozemské lize vyhráli. V utkání s Den Boschem to vypadalo na další remízu, neboť až do 90. minuty svítilo v Areně na ukazateli skóre 0:0.

Ridder a Boukhari však dvěma povedenými střelami diváky přece jen potěšili a uchovali Ajaxu teoretickou naději na obhajobu mistrovského titulu. Na Eindhoven však svěřenci trenéra Ronalda Koemana dál ztrácejí osm bodů.

Oba čeští reprezentanti Zdeněk Grygera a Tomáš Galásek pro zranění stále scházejí. Galásek se podle klubových stránek v pátek podrobil chirurgickému zákroku, který by měl odstranit jeho vleklé problémy s třísly.

Exsparťan Igor Gluščevič dnes dal gól za Arnhem, ale jen tím zmírnil prohru s Haagem 3:4.

Roosendaal - Tilburg 2:0, Eindhoven - Nijmegen 4:1, Utrecht - Feyenoord 0:2, Ajax - Den Bosch 2:0, Alkmaar - Kerkrade 1:1, Doetinchem - Heerenveen 2:1, Groningen - Enschede 0:1, Waalwijk - Breda 1:0, Arnhem - Haag 3:4.

Skotsko

G l a s g o w - Fotbalisté Glasgow Rangers vyhráli derby na hřišti Celtiku 2:0 a ve 26. kole skotské ligy svému jedinému konkurentovi v boji o titul odskočili o tři body. Celtic
však má odložený zápas k dobru.

Vyhrát na půdě svého městského rivala se Rangers marně pokoušeli od března 2000 v jedenácti zápasech. Až dnes se jim to povedlo. O branky se ve druhém poločase postarali Francouz Vignal a Španěl Nacho, tedy hráči, kteří jsou v Rangers první sezonu.

Kontroverzní Velšan Bellamy měl ve svém prvním zápase za Celtic od příchodu z Newcastlu několik šancí, ale výborného nizozemského gólmana Waterreuse nepřekonal.

Fotbalisté Hibernian si upevnili třetí místo ve skotské lize. V sobotním utkání 26. kola porazili FC Dundee i díky dvěma gólům O'Connora 4:0 a před čtvrtými Hearts už mají šestibodový náskok. Ti podlehli Motherwellu 0:2.

Výsledky - 26. kolo:
Aberdeen - Livingston 2:0, Dundee United - Inverness 1:1, Hibernian - FC Dundee 4:0, Kilmarnock - Dunfermline 2:1, Motherwell - Hearts 2:0, Celtic - Rangers 0:2

Rakousko

V í d e ň - Zimní počasí zredukovalo první jarní kolo rakouské fotbalové ligy jen na dva zápasy. Přívaly sněhu způsobily, že hrát se dalo jen v Innsbrucku a Štýrském Hradci, kde mají vyhřívané trávníky. V obou případech se diváci dočkali výhry domácího týmu i solidní brankové úrody.