Uznávaný fotbalový gentleman a velikán Charlton, který odehrál za anglickou reprezentaci 106 utkání a vstřelil v jejím dresu 49 branek, odešel v sobotu ráno v obklopení rodiny.
V posledních letech bojoval s demencí, kterou mu lékaři diagnostikovali v listopadu 2020.
„Sir Bobby byl hrdina milionů fanoušků nejen v Manchesteru a Velké Británii, ale po celém světě,“ napsal klub, s kterým Charlton spojil svůj život.
S milovanými United vyhrál třikrát ligu, jednou anglický pohár a jednou i Pohár mistrů. V reprezentaci kromě dosud jediného anglického zlata z mistrovství světa slavil i bronz z mistrovství Evropy v roce 1968. Také Zlatý míč mohl vyhrát víckrát, v letech 1967 a 1968 skončil pokaždé druhý. Kromě United kopal ještě rok za Preston, který pak krátce i trénoval. Jako hráč končil ve třiačtyřiceti v Austrálii.
Nic z toho ovšem nemuselo být.
Charlton měl i štěstí v neštěstí, když v únoru 1958 přežil leteckou tragédii v Mnichově, při které zahynulo osm jeho spoluhráčů a další utrpěli vážná zranění. On vyvázl jen s drobnými poraněními, také díky brankáři Harrymu Greggovi, který jej z trosek vytáhl za opasek kalhot ve strachu, aby vrak nevybouchl.
Nakonec Charlton jako první opustil nemocnici a když se po několika týdnech jakž tak otřepal z psychického šoku, rozjel kariéru naplno.
Na hřišti elegán i vynikající střelec. Jeho poznávacím znamením byly také prořídlé vlasy a typická přehazovačka.
S více než stovkou reprezentačních startů pak v Anglii dlouho držel rekord. O pár let později ho překonal Bobby Moore a střelecké maximum mu až mnohem později sebral Wayne Rooney, který zdolal i Charltonův zápis (249 gólů) v United. Nedávno se před něj v historickém žebříčku dostal také současný anglický kapitán Harry Kane.
Po kariéře zůstal Charlton u fotbalu jako expert a komentátor, v Manchesteru United se stal členem představenstva a v roce 1994 jej královna Alžběta povýšila do šlechtického stavu.
Je také držitelem ceny za celoživotní přínos sportu, kterou převzal před jedenácti lety při vyhlašování sportovních Oscarů v anketě Laureus.
„Byl nejoblíbenějším ze všech fotbalistů. Jako hráč i člověk byl téměř dokonalý,“ řekl o něm legendární trenér Sir Matt Busby, s nímž se jeho nejslavnější svěřenec později spřátelil.
„Odešel skvělý kolega i přítel, který bude scházet celé zemi,“ napsal dávný spoluhráč z anglické reprezentace Geoff Hurst, který je po Charltonově smrti posledním žijícím mistrem světa z roku 1966.
V posledních letech Charlton stejně jako řada jeho spoluhráčů z týmu mistrů světa trpěl demencí. Před třemi lety zemřel také jeho starší bratr Jack, s kterým si společně zahráli i na zlatém mistrovství světa.